Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea CIM prin 65 (1) fara preaviz?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea CIM prin 65 (1) fara preaviz?!

Daca angajatorul, in insolventa fiind, imi desface CIM cu 65 (1) si imi da conform legii previz de 20 de zile , pot renunta in scris, la acest preaviz fara sa se schimbe natura art cu care sa mi se desfaca CIM ? deci fara sa intre atunci la 55 b, pt a putea beneficia de somaj? Va multumesc
DARIUS86, utilizator
Buna ziua,
Ma scuzati ca profit de bunatatea, rapiditatea de raspuns si profesionalismul d-voastra pentru a va cere sfatul si in urmatoarea problema: Am cumparat de 1 an de la o firma din Arad, un vas WC, care am constatat ca s-a fisurat, el este in garantie 10 ANI !!!!!! A fost un domn de a constatat acest lucru si m-a asigurat ca imi va fi schimbat vasul, dar de 2, 3 luni exact nu mai stiu, nu am primit nici un raspuns. Ce pot sa fac ? Daca ii actionez in instanta ce sa cer? Despagubiri ? Pe ce art. sa ma bazez si ce foloase pot obtine de pe urma nepasarii lor ? V-ati mai intalnit cu asemenea situatii ? Si in ziua de azi tot acelasi obict sanitar spart folosesc.
Va multumesc frumos
Puteti depune mai intai o sesizare la OPC si apoi sa va adresati instantei de judecata.