Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pentru parasirea domiciliului conjugal de catre sotie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pentru parasirea domiciliului conjugal de catre sotie

ce pot face in situatia de fata sotia mea a parasit domiciliul conjugal?as dori sa divortez pot pune ca acuzatie aceasta fapta
Va multumesc.Ea poate sa invoce si alt motiv?Ar putea sa ceara ceva in proces?bunuri materiale nu avem dobandite in timpul casatoriei.
Ar putea sa ceara ceva in proces?

In cazul in care aveti copii minori, ar putea cere incredintarea copiilor si stabilirea unei pensii de intretinere.
In caz contrar, nu poate cere nimic.
Daca nu aveti bunuri comune, nici problema partajului nu exista.
Este foarte probabil ca ea sa invoce alt motiv, de exemplu ca erati violent sau orice altceva insa dvs aveti avantajul ca ea a fost cea care a facut primul pas, parasind domiciliul conjugal. Dupa parerea mea aveti sanse la desfacerea casatoriei
din culpa exclusiva a sotiei.
Parasirea nejustificata a domiciliului conjugal conduce catre culpa exclusiva a sotiei , iar partea care cade in pretentii (pierde procesul) suporta cheltuielile de judecata.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Da, asa e, Ioana... insa fiecare are o justificare la baza fiecarei actiuni intreprinse...
Asa incat, sotia are o motivatie pentru ca a plecat si, in masura in care motivatia se dovedeste intemeiata sau nu, se va proba si culpa exclusiva sau ba.
In practica, instantele admit actiunile din culpa exclusiva foarte rar si pe motive foarte "grele". Si pentru ca psihologic niciodata nu e vina unuia singur intr-o relatie, uneori instantele vad ca o chestiune de orgoliu introducerea unei cereri de desfacere casatorie din culpa exclusiva...
IN plus, acest tip agresiv de abordare a problemei alimenteaza furia, ducand la un timp de vindecare mai mare, asa incat nici pentru cel ce introduce o astfel de cerere nu e benefica.
Eu as introduce culpa comuna... e greu de demonstrat ca ai facut tot posibilul sa o aduci pe nevasta inapoi, iar daca nu ai facut, iata culpa comuna.