Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am si eu o mica nelamurire: Ce este o \\"creanta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am si eu o mica nelamurire: Ce este o "creanta certa" in contextul N. cod de pr. civ.?

Art. 662 din noua catastrofa de procedura civila ne lamureste ... bustean

"Creanţa este certă când existenţa ei neîndoielnică rezultă din însuşi titlul executoriu."

Adica ... e nevoie de un titlu executoriu pentru ca sa poti zice: "creata e certa!"
:frantic:
corbalb a scris:

daca nu am sti sa coroboram, am rataci ...in cercul necunoasterii!

Va rog sa ma scoateti din ... "sensul giratoriu" al urmatoarelor doua dispozitii.
(stiu si bancul :) dar nu prea imi arde de ras)

639 - Actul autentificat de notarul public care constata o creanta certa, lichida si exigibila constituie titlu executoriu.
662 - Creanta este certa cand existenta ei neindoielnica rezulta din insusi titlul executoriu.

Ar suna cam asa:

Hartia (desenata de X) care constata (reprezinta grafic) diferite forme de relief constituie harta
Forma de relief (muntele) este certa cand existenta ei neindoielnica rezulta din (insasi) harta.

Morala?
Ati face bine sa nu va aruncati niciodata intr-un lac cu adancime de 1 m ...pe harta!
(harta nu e teritoriu!)
romascanu, moderator
Parerea mea este ca avem creanta certa doar intr-un titlu executoriu. In toate celelalte inscrisuri avem creante ce trebuie dovedite. Tocmai de aceea NCPC defineste in acel sens creanta certa.
In toate celelalte cazuri avem, cel mult, o prezumtie ca avem o creanta fata de debitor. Ca sa devina certa, Instanta trebuie sa analizeze actul juridic, instrumentum , care contine referirea la creanta. Odata analizat, pronunta hotatarea ce confera caracterul cert al creantei in momentul in care devinte titlu executoriu.
Jocandi Causa a scris:

Parerea mea este ca avem creanta certa doar intr-un titlu executoriu. In toate celelalte inscrisuri avem creante ce trebuie dovedite. Tocmai de aceea NCPC defineste in acel sens creanta certa.

Nţ....

Procedura ordonantei de plata

Domeniu de aplicare
Art. 1.013. - (1) Prevederile prezentului titlu se aplica creantelor certe, lichide si exigibile
constand in obligatii de plata a unor sume de bani care rezulta dintr-un contract civil,

A subliniat acest aspect şi romaşcanu. Probabil că nu aţi citit întreg topicul.

Deci, avem creanţă certă înainte de obţinerea titlului executoriu (ordonanţa de plată). Mai mult, caracterul cert al creanţei este o condiţie pentru obţinerea titlului executoriu (în cazul ordonanţei de plată).
Am citit si recitit de cateva ori tot topicul inainte sa scriu.

Cred ca vorbim de definitia creantei certe nu de referiri la sintagma creanta certa. Am inteles eu gresit?
Asa cum sunt sigur ca ati vazut, in tratate, acest articol 1013 este explicat prin trimitere la art.662, care face referire la ... titlul executoriu. Avem la ordonanta titlu executoriu? Cam nu.
Asadar, in discutia noastra cat de relevanta e trimiterea la 1013? E ca o semnatura anonima, e acolo, dar e degeaba.

Eu cred ca referirea la creanta certa in art. 1013 e scaparea in NCPC si nu lipsa definitiei creantei certe.
ContSters214341, utilizator
Reiau, cu boldările de rigoare:

Jocandi Causa a scris:

Parerea mea este ca avem creanta certa doar intr-un titlu executoriu. In toate celelalte inscrisuri avem creante ce trebuie dovedite. Tocmai de aceea NCPC defineste in acel sens creanta certa.
In toate celelalte cazuri avem, cel mult, o prezumtie ca avem o creanta fata de debitor. Ca sa devina certa, Instanta trebuie sa analizeze actul juridic, instrumentum , care contine referirea la creanta. Odata analizat, pronunta hotatarea ce confera caracterul cert al creantei in momentul in care devinte titlu executoriu.

Deci, ori nu înţelegeţi, ori nu ne înţelegem.

Eu făceam trimitere la art.1013 tocmai pentru a sublinia că există creanţă certă fără a exista titlu executoriu. Un contract prin care debitorul s-a obligat să achite, la un moment anume, suma de bani X cu titlu de contravaloare a prestaţiei creditorului, conţine în el suficiente elemente pentru a da caracter cert creanţei, fără însă a fi titlu executoriu. Pentru a obţine titlul executoriu, mă adresez instanţei prin procedura ordonanţei de plată tocmai pentru că am o creanţă certă (şi, bineînţeles, lichidă şi exigibilă).

So, revin: părerea mea este aceea că există creanţa certă fără ca actul constatator al creanţei să fie titlu executoriu, spre deosebire de părerea domniei voastre, pe care am citat-o şi pe care o recitez, potrivit căreia avem creanţă certă doar într-un titlu executoriu.

Înţelegeţi relevanţa trimiterii? Dacă nu, mă las păgubaş.