Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil cu pãrinþi necãsãtoriþi
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil cu pãrinþi necãsãtoriþi

Buna ziua. Sunt necăsătorită, am un copil recunoscut de tatăl lui, dar la a cărui creştere nu participă deloc. Nu locuim împreună. Ce drepturi are tatăl asupra copilului în acest context?
Deci, aveti un tata care vine macar o data pe saptamana sa-si vada copilul si care contribuie, in masura in care i-o cereti, la cheltuielile cresterii copilului si care nu vrea sa se intalneasca cu parintii dvs.

Are toate drepturile pe care le aveti si dvs.

Va cere sa vada contractul casei - conditioneaza ceva de vederea acestui contract? sau pur si simplu nu vrea ca al lui copil sa creasca in casa parintilor dvs?
sau poate nu vrea sa fie data fara de parintii dvs cand vine sa-si vada copilul sub pretextul ca e casa lor ...
Condiţionează relaţia noastră şi mutarea lui în această casă de vederea contractului. Plus alte căteva condiţii, dar aceasta mi s-a părut cea mai suspectă. Cheltuielile lui lunare cu copilul nu depăşesc 100 ron, in momentul de faţă.
Nu stim cum gandeste tatal, nu are sens sa presupunem ca e interesat de casa in sine, iar cu patitul.. ne gandim prea departe. De patit, o poate pati si el.

relatia dvs e alta poveste, nu poate exista sub conditii. Nu vrea sa se mute, sa nu se mute. Nu vrea sa stea in casa altuia, sa plateasca chirie si va mutati impreuna in alta parte si casa asta o inchiriati, nu e o problema.
Intretinerea acordata e mica, poate vorbiti mai mult pe tema asta.
gi-jane2, moderator