Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Servitute pentru superficie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Servitute pentru superficie

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
pe terenul in proprietatea mea, se va ridica o constructie proprietatea altei persoane, sa zicem X.
In acest sens, am instituit un drept de superficie pe terenul meu, pentru caldirea lui X.
Constructia se va ridica la o oarecara distanta de drumul afarent terenului meu.

Este posibila, in acest caz, constituirea unei servituti, pe terenul meu, partea fara sarcini, pentru constructia lui X aflata pe terenul meu, partea afectata de superficie?
...mda...rolul nostru este de a aplica legea dar si de a o interpreta si de a o aplica unor realitati sociale care aparent nu sunt incluse in aria ei de reglementare...logica si analogia ne indeamna spre o solutie practica... proprietarului constructiei trebuie sa i se recunoasca accesul la calea publica...