Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate asupra unui bun comun cu fosta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate asupra unui bun comun cu fosta sotie

In 2003 am achizitionat un teren+casa (banii mei) dar pe act a fost trecut si prietenul meu care era casatorit dar in divort(deci separat in fapt) ,divortul a fost pronuntat in 2005 in care fosta sotie a renuntat la partaj(s-au inteles asupra impartirii bunurilor comune,acest imobil nu a fost luat in calcul)#-o
Am dorit sa vand o parte din teren(probleme grave de sanatate a copilului,necesita operatie in strainatate) si mi s-a spus ca si fosta lui are drept pe casa mea ,fiind considerat bun comun achizitionat in timpul casatoriei;Am apelat la buna intelegere a fostei,explicandu-i cu documente situatia grava in care ma gasesc dar m-a refuzat,cerandu-mi o suma foarte mare de bani#-o fara nici o remuscare.Am documente justificative privind suma de bani,martori ca cei 2 au fost despartiti etc
Ce actiune pot initia?pot rezolva fara instanta?:((

Multumesc anticipat
Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!
Puteți introduce o acțiune în partaj, iar fosta soție va avea dreptul la o sultă reprezentând contravaloarea cotei sale din imobil.
Faptul că banii cu care ați cumpărat imobilul au fost ai D-vostră nu are prea mare relevanță. Mai imporant ar fi motivul pentru care ați cumpărat cu banii D-voastră pe numele lor, adică dacă ați făcut o donație, un contract de împrumut,etc.
Șansele de a recupera acei bani sunt destul de mici având în vedere faptul că tranzacția a avut loc în 2003.
In opinia mea, cel mai bine ar fi sa faceti un partaj voluntary cu sotul dvs, la mediator, urmand sa vindeti imobilul pur si simplu, la notar, fiecare vanzandu-i aceluiasi comparator doar cota sa de 50% din proprietate. Apoi, sotul sa isi regleaza cu fosta sotie datoriile casniciei sale, fie prin mediere,fie prin hotarare judecatoreasca....
Trebuie vazut daca in sentinta de divort s-a mentionat faptul ca desfacerea casatoriei a intervenit de la data separatiei in fapt, "ziua x" a celor doi soti, situatie in care problema bunurilor se va pune altfel.... Daca divortul este prin acord, atunci regimului comunitatii de bunuri i se pot aplica disp.art.385 al2 si 3 din NCC.
Sunt de parere ca nu are de ce sa faca partaj cu sotul. Doar sotul sa ceara partajul cotei de 50%, cota in comun cu fosta. Dansul poate sa ceara o cota de 100 % daca poate dovedi ca nevasta nu a contribuit cu nimic si nici nu a intentionat sa cumpere fiind despartiti in fapt.nPuteti reusi, daca nu ii veti da c/val unui sfert din cat valoreaza casa.
Nu e potrivita o actiune in conststare, legea zice ca e bun comun, instanta nu are cum constata altfel.
Uf..de ce oare intreaba oamenii cum dreg o boacana si nu inainte de a actiona mai ales cand e vb de multi bani ?
la notar mi s-a comunicat ca nu pot vinde fara acordul fostei pe casa mea!
Nu s-a mentionat ca divortul a intervenit din 2003 ci ca este definitiv si irevocabil in 2005,fosta a renuntat la partajul bunurilor comune
doresc sa vand doar o parte din teren ,am inteles ca dureaza foarte mult partajul(pe care o sa-l fac) si nu am sanse sa obtin bunavointa fostei,in cazul in care nu era urgenta legata de operatia copilului asteptam doar partajul,pot vinde acea parte doar eu cu sotul desi notarul m-a anuntat ca imi trebuie acordul fostei?#-o