Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract intretinere

Buna ziua,

Am incheiat acum 6 luni, la insistentele bunicii mele, un contract de intretinere cu uzufruct viager.
Precizez ca o ajutam finaciar si inainte de acest contract prin sume de bani.
Dansa a refuzat inca de la inceput prestarea serviciilor in natura si a preferat sume de bani ca si forma de ajutor, cu toate ca in momentul semnarii contractului a respins varianta unui contract cu renta viagera.
Am realizat cu timpul ca aceasta urmarea doar cresterea acelei sume de bani prin diferite tertipuri si chiar mici santaje.
Situatia a degenerat in momentul in care bunica a inceput sa ameninte cu rezilierea contractului mai intai incercand sa ma convinga sa semnam pe cale amiabila la notariat.
Am acceptat si pusa in fata platii contractului de reziliere mi-a spus raspicat ca va actiona in instanta si va face demersuri pentru rezilierea contractului original deoarece ea nu vrea sa suporte cheltuielile de reziliere amiabila.
Eu am hartii semnate de ea in fiecare luna pentru sumele de bani pe care i le-am dat pana acum.
In momentul de fata refuza orice fel de ajutor de orice natura.
Deocamdata nu pot fi acuzat de nerespectarea obligatiilor contractuale deoarece pot demonstra toate cheltuielile pana in luna Decembrie 2013, dar banuiala mea este ca peste cateva luni va actiona in instanta pe motiv ca nu mi-am indeplinit obligatiile, refuzandu-mi intre timp posibilitatea de a ma achita de acestea.

Exista posibilitatea ca, actionand eu inaintea dansei sa pot obtine rezilierea contractului si restituirea sumelor de bani pe care le pot demonstra, inclusiv contravaloarea contractului original, sau "convertirea" contractului intr-unul cu renta viagera?

Daca este de ajutor, contractul specifica: "noi partile am luat la cunostinta ca in anumite conditii este posibila inlocuirea intretinerii prin renta, fie prin buna invoiala fie prin hotarare judecatoreasca"

Va multumesc anticipat!
Daca in contractul incheiat ati prevazut asigurarea in natura a intretinerii, atunci ati putea cere instantei sa constate refuzul bunicii de a primi intretinerea si in temeiul art. 2261 alin. 2 NCC sa transforme prestatia in natura intr-o suma de bani, pe care o poate chiar diminua fiind vorba de culpa creditorului intretinerii. In acest caz, conform art. 2262 alin. 1, ar deveni aplicabile regulile de la renta viagera.
Dupa parerea mea risca sa se complice daca in caz de proces s-ar judeca aiurea.
Fiind un contract de intretinere acesta ar trebui respectat in natura si nu prin plata in bani a intretinerii.
Aceasta ar fi prima varianta de aparare in caz de proces.

In mod normal ar trebui sa isi angajeze avocat pentru a nu se complica intrucat in functie de actiunea reclamantului se fac si apararile concrete.
Nu exista o aparare generica in astfel de cazuri, ci doar aparari concrete cu probe concrete in functie de situatia cazuala.
Cu siguranta ca va apela la avocat reclamanta si avocatul acesteia va incerca sa speculeze orice neatentie sau orice greseala oricat de mica ar fi ea.

Faptul ca a primit bani ajuta dar instanta va analiza cu atentie si motivele pentru care nu se acorda intretinerea in natura si in functie de tot ceea ce va rezulta in proces va decide.
Nu in ultimul rand trebuie analizat in amanunt si insasi conctractul intrucat pe contract se judeca si fara a se analiza contractul nu se poate emite o parere care sa poata constitui o aparare in proces.
Buna dimineata!
Sper sa nu gresesc, dar am inteles ca acest contract prevede intretinerea in natura. İar bunica refuza dorind doar bani.
Un mod sigur de a va achita de obligatia dvs de a intretine pana la deschiderea procesului de catre bunica ar fi sa ii trimiteti alimentele, imbracamintea etc (toate cele necesare) prin urmatorul serviciu. Asa veti putea dovedi ca v-ati achitat de obligatia de intretinere in natura, chiar daca veti achita niste tarife. Nu uitati sa declarati valoarea corecta.
Aveti la dispozitie urmatoarele link-uri pentru a vedea conditiile si daca este solutia buna. Chiar daca bunica va refuza primirea bunurilor, neridicand trimiterea, dvs aveti dovezile ca ati fost de buna-cuviinta. Se poate trimite si la domiciliu,studiati si vdeti daca este solutia buna. Succes. Pentru mai multe explicatii, le puteti telefona si va vor ajuta.
A nu se lua drept reclama va rog, poate folosi si alte firme.

[ link extern ]

urmariti toate link-urile. Aveti nota inventar, puteti dovedi cu facturi , bonuri fiscale (sa puneti copiile)
tarkan, utilizator
ibn a scris:

Citesc si ma crucesc! Doamna e bunica naturala? Ce o determina ca sentimentul matern sa fie inlocuit cu dorinte financiare? Inteleg ca v-a trecut locuinta pe numele dumneavoastra, aceasta fiind cea mai de pret avere a unui batrin (mai ales iesit la pensie la 55 ani si nu la 63 ca acum sau 65 ca in viitor). Bunica sa ajunga in instanta cu nepotii? Ce o fi alterat sentimentul acestei femei? Oare nu ati gresit cu nimic fata de ea? Una e legal si alta moral din pacate. Decit sa ajung bunic asa, mai bine un dulce infarct si gata! La succesiune pt soldul ramas in urma. :hm:

Motivul principal al sicanelor este faptul ca urmeaza sa ma casatoresc in vara si nu ii convine deloc de viitoarea mea sotie. M-a tarat la notar sa-mi faca acte si la vreo 2 luni dupa ce am semnat a inceput sa se foloseasca de acest imobil ca si piatra de temelie pentru santaj in mod mai direct sau mai putin indirect.
In momentul in care a vazut ca nu cedez a dat cartile pe fata si a amenintat ca-mi strica actele, ba mai mult, ma da in judecata pentru pensie alimentara, pentru ca vreau sau nu vreau, eu sunt obligat sa o intretin.
In fine, nu stiu daca ultima parte a spus-o doar la nervi sau nu e in deplinatatea facultatilor mintale, si nu comentez.
Ii dau ce e al ei inapoi si imi vad de viata mea.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Dupa parerea mea risca sa se complice daca in caz de proces s-ar judeca aiurea.
Fiind un contract de intretinere acesta ar trebui respectat in natura si nu prin plata in bani a intretinerii.
Aceasta ar fi prima varianta de aparare in caz de proces.

In mod normal ar trebui sa isi angajeze avocat pentru a nu se complica intrucat in functie de actiunea reclamantului se fac si apararile concrete.
Nu exista o aparare generica in astfel de cazuri, ci doar aparari concrete cu probe concrete in functie de situatia cazuala.
Cu siguranta ca va apela la avocat reclamanta si avocatul acesteia va incerca sa speculeze orice neatentie sau orice greseala oricat de mica ar fi ea.

Faptul ca a primit bani ajuta dar instanta va analiza cu atentie si motivele pentru care nu se acorda intretinerea in natura si in functie de tot ceea ce va rezulta in proces va decide.
Nu in ultimul rand trebuie analizat in amanunt si insasi conctractul intrucat pe contract se judeca si fara a se analiza contractul nu se poate emite o parere care sa poata constitui o aparare in proces.

Va multumesc pentru interventie si pentru parerea dvs foarte profesionala!
Am aflat recent ca bunica a fost vazuta pe la tribunal si banuiesc ca a depus dosarul.
Daca e asa, fie.
Nu o pot obliga din punct de vedere moral sa imi lase aceasta mostenire.
Eu lucrez foarte mult intr-un domeniu in care nu prea imi permit sa imi iau zile libere si in care trebuie sa fiu performant in mod constant. Datorita faptului ca voi fi nevoit sa-mi iau jumatati de zi libere si sa stau pe la cozi nu vreau decat sa-mi recuperez banii pe care i-am cheltuit pe acte si pe intretinere pana in momentul de fata, bani castigati prin multe ore suplimentare lucrate.
Daca am fi incheiat amiabil la notar, as fi lasat de la mine, cum ne fu vorba de la inceput.
Mai apoi, imi vad de viata mea.
Nu stiu in ce masura as putea angaja un avocat deoarece nu stiu la ce costuri s-ar ridica toata cheltuiala si nu stiu in ce masura instanta imi va acorda vreo despagubire. Am investit deja destul.

Va multumesc si va salut cu stima!