Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor fara depunere acte de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor fara depunere acte de divort

Se poate cere custodia unui minor fara a se depune actele pentru divort?Intrebarea rezulta din urmatorul caz:sotia paraseste domiciliul conjugal,impreuna cu minorul in varsta de 4 ani,locuieste la parintii ei in prezent.Deschide actiune in instanta doar pentru plata pensiei alimentare,refuza sa divorteze,refuza orice legatura a tatalui cu minorul,in schimb solicita custodia exclusiva a copilului(solicitare facuta verbal tatalui minorului,mai exact o declaratie data de acesta la notariat ca renunta la copil).
Este legal,este posibil?
Nu vrea sa depuna adeverinta de salariu,este prea scarbit de atitudinea sotiei,nici nu se duce la proces.Banii depusi pana acum pentru copil reprezinta o suma mult mai mare decat 25% din venitul net prevazut de lege,salariul lui de incadrare este minim pe economie,dar fiind constient de necesitatile copilului si avand o meserie din care poate castiga si lucrand particular a dat acesti bani in interesul minorului.Sotia stie acest lucru si anume ca mai castiga niste bani lucrand suplimentar,de aceea la mediator(caci a incercat si aceasta varianta) a cerut o suma mult mai mare,lucru cu care nu poate fi de acord,veniturile nu sunt stabile.
De la ce data va trebui sa plateasca pensie de intretinere: data introducerii actiunii sau data emiterii hotararii definitive?
Multumesc
De la data introducerii cererii. Daca vrea sa plateasca de la data pronuntarii, trebuie sa dovedeasca ca a contribuit pe parcursul procesului.
Ar trebui sa depuna adeverinta de salariu atat cat are, nu e o atitudinea prea buna sa nu se prezinte.
madalinatl a scris:

Nu vrea sa depuna adeverinta de salariu,este prea scarbit de atitudinea sotiei
nu este vorba despre sotie ci despre copil.
Eu recomand sa depuna adeverinta de venit la dosar si, daca vrea sa plateasca mai mult decat ii stabileste instanta, sa depuna banii respectivi voluntar in contul sotiei sau, si mai bine, sa-i cumpere copilului ce are nevoie de ei.

De acord cu dumneavoastra,acelasi lucru stie si tatal copilului.Problema este atitudinea mamei care pune banii mai presus de binele copilului sau.De aici rezulta si aceasta situatie.Cand l-a parasit firma la care lucra era in insolventa,administrata de un lichidator,salariu neincasat de 3 luni,desi se ducea zilnic la munca.Asa a rezultat si schimbarea locului de munca.
madalinatl a scris:

Nu vrea sa depuna adeverinta de salariu,este prea scarbit de atitudinea sotiei,nici nu se duce la proces.Banii depusi pana acum pentru copil reprezinta o suma mult mai mare decat 25% din venitul net prevazut de lege,salariul lui de incadrare este minim pe economie,dar fiind constient de necesitatile copilului si avand o meserie din care poate castiga si lucrand particular a dat acesti bani in interesul minorului.Sotia stie acest lucru si anume ca mai castiga niste bani lucrand suplimentar,de aceea la mediator(caci a incercat si aceasta varianta) a cerut o suma mult mai mare,lucru cu care nu poate fi de acord,veniturile nu sunt stabile.
De la ce data va trebui sa plateasca pensie de intretinere: data introducerii actiunii sau data emiterii hotararii definitive?
Multumesc

Dar ce vina are copilul ca tatal este scarbit de atitudinea sotiei? Pensia alimentara este pentru copil si nu pentru mama. Incercati sa iesiti din acest razboi, actionati cu buna credinta si incercati sa obtineti acordul sa va vedeti copilul. Daca va veti lupta cu toate armele va fi din ce in ce mai greu... Mai intai interesul copilului si apoi razboiul Dvs cu sotia!
Dragos Corbuleanu - Birou de Mediator, Mediator