Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suma intretinere in avans prea mare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suma intretinere in avans prea mare

Buna ziua,

Tatal meu si-a vandut garsoniera, dar pentru a perfecta actele de vanzare, mai are nevoie si de adeverinta de la administratia blocului, cum ca nu are datorii.
Administratorul i-a "calculat", intre ghilimele, pentru ca e absurd, suma de 500 de lei pe luna, in conditiile in care blocul nu are nici macar apa calda, si de obicei plateste maxim 250 de lei, ca in toti anii, in perioada de iarna.

Spuneti-mi, va rog, ce este de facut, cui sa ne adresam, pentru ca ni se pare un abuz din partea dumnealor.

Multumesc anticipat!
Administratorul va cere aceasta suma ca sa fie sigur ca dupa vanzare, daca tatal dv. isi prelungeste sederea mai mult sa aiba aceasta rezerva incasata in avans.

Stabiliti cu administratorul cum va veti recupera sumele achitate in plus dupa ce tatal dv, pleaca din apartament.
In mod normal ar trebui sa vina la asociatie dupa ce s-a afisat luna in care a locuit inainte de a pleca si a fost considerat persoana prezenta si sa i se returneze sumele ramase achitate in avans.

Sigur ca e mult 500 lei/luna in conditiile in care intretinerea n-a depasit 250 lei lunar, dar administratorul isi ia o marja de siguranta.
Probabil ca a mai patit-o in trecut si acum sufla si-n iaurt...
Pana la urma ne-am conformat, tata a platit 1000 lei pentru doua luni, deoarece saptamana aceasta va trebui sa perfectam actul de vanzare-cumparare, si nu mai aveam timpul necesar pentru asteptat; cumparatorul se grabeste sa intre in posesia locuintei.
Se pare ca cea mai buna explicatie pentru suma, este data de Doamna Elga. Cei de la asociatie i-au promis ca nu vor exista probleme ulterior.
Oricum, au fost binevenite toate informatiile pe care mi le-ati oferit, si va multumesc foarte mult!