Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort - locuinta copiilor- va rog un sfat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort - locuinta copiilor- va rog un sfat

Buna,
as avea nevoie de un sfat referitor la situatia in care ma aflu acum, pe scurt:
- sotia vrea sa divorteze, motivele invocate fiind puerile cel putin din punctul meu de vedere. Adevarul este ca are "un prieten bun" cu care ajunge sa vorbeasca si de 60 de ori in 2 zile, incepand de la 5 am si pana tarziu in noapte cu mine si cu copii in casa.
Avem 3 copiii, 2 gemeni de 5 ani si unul de 7ani. Apartamentul unde stam acum este al tatalui meu, copiii aici considera ca este casa lor. Eu imi iubesc foarte mult copiii si nu as vrea sa-i vad suferind.
Mama sotiei locuieste in oras de asemenea.
Am un job destul de bun, un salariu la fel de bun, dublu cat al sotiei, plus ca programul meu de lucru este doar pe schimbul 1, sotia lucreaza 2 schimburi.
As vrea sa stiu de la cei care au experienta in divorturi, care sunt sansele ca dupa divort copii sa ramana in custodia comuna insa sa continue sa locuiasca in apartament cu mine in continuare ? Nu vreau sa pun oprelisti sotiei de nici un fel, nici la ore de vizita, nici la nimic, consider doar ca este in interesul superior al copiilor sa ramana aici.
Multumesc.
mirebire a scris:

Da - are dreptul sa-si ia hainele si lucrurile personale si poate pleca si cu copiii. La fel aveti si dvs (presupun ce-i drept ca ati plecat cu copiii la tara fara sa aveti aprobarea ei expresa).
Ca in orice caz in care parintii nu se pot intelege in legatura cu deciziile privitoare la copii va puteti adresa justitiei pe are Ordonantei Prezidentiale.

Acum am vazut postul, si nu, nu am plecat fara aprobare. De fiecare data cand am fost a fost cu acordul ei, copiilor le place foarte mult acolo.
Multumesc inca odata.

Sunt convinsa ca le place copiilor acolo si sunt convinsa ca sunteti purtat de bune intentii in ceea ce-i priveste pe copii. Si mai sunt si convinsa ca sotia dvs a fost de acord (implicit sau explicit) sa mergeti cu copiii la tara.
Ce vad insa este un munte de durere si resentimente care se rasfrang asupra copiilor pentru ca atat dvs cat si sotia sunteti prea aproape de subiect ca sa-l puteti privi in ansamblu.
Mie imi este clar ca veti divorta, desi nu ati introdus nici unul actiune de divort inca si nici nu v-ati pus de acord asupra divortului.
Va indrumam spre mediere pentru ca aveti nevoie repede de o parere din exterior careia sa ii puteti prezenta amandoi situatia asa cum este in realitate si care sa va prezinte ce optiuni aveti si cum influenteaza ele copiii. Hotararile le veti lua dvs si mama copiilor dvs. Insa e bine sa fiti constienti de efectele lor asupra tuturor.
Nu va indemn catre instanta (indiferent ca e vorba despre actiune in fond sau depsre ordonanta prezidentiala) pentru ca in instanta orice dialog intre parinti se dilueaza spre disparitie.
Pentru parinti care sunt amandoi interesati de binele copiilor lor instanta e un fel de "toata lumea pierde".
Daca nu vreti mediere incercati macar o consiliere, orice sfat profesional venit de la o persoana neimplicata in situatia dvs v-ar putea ajuta.
Dragă tătic,
Până nu există o hotărâre judecătorească privind domiciliul copiilor,în faţa legii aveţi aceleaşi drepturi şi obligaţii ca părinţi.
Dacă doamna ia copiii, sunt bine luaţi, dacă dvs. îi luaţi, la fel.Nici o autoritate nu se implică, eventual dacă se face reclamaţie la DGASPC, inspectorii de acolo se deplasează la locul unde sunt copiii şi verifică dacă sint bine îngrijiţi, atât.
Off topic, vă pot relata cazul unei familii de prieteni, aflaţi recent într-o criză conjugală: tatăl venind acasă noaptea, la domiciliul comun, şi-a găsit fetiţa plângând în pat, în loc de somn.
Poate de aceea a iertat, pentru copil...
mirebire a scris:

Sunt convinsa ca le place copiilor acolo si sunt convinsa ca sunteti purtat de bune intentii in ceea ce-i priveste pe copii. Si mai sunt si convinsa ca sotia dvs a fost de acord (implicit sau explicit) sa mergeti cu copiii la tara.
Ce vad insa este un munte de durere si resentimente care se rasfrang asupra copiilor pentru ca atat dvs cat si sotia sunteti prea aproape de subiect ca sa-l puteti privi in ansamblu.
Mie imi este clar ca veti divorta, desi nu ati introdus nici unul actiune de divort inca si nici nu v-ati pus de acord asupra divortului.
Va indrumam spre mediere pentru ca aveti nevoie repede de o parere din exterior careia sa ii puteti prezenta amandoi situatia asa cum este in realitate si care sa va prezinte ce optiuni aveti si cum influenteaza ele copiii. Hotararile le veti lua dvs si mama copiilor dvs. Insa e bine sa fiti constienti de efectele lor asupra tuturor.
Nu va indemn catre instanta (indiferent ca e vorba despre actiune in fond sau depsre ordonanta prezidentiala) pentru ca in instanta orice dialog intre parinti se dilueaza spre disparitie.
Pentru parinti care sunt amandoi interesati de binele copiilor lor instanta e un fel de "toata lumea pierde".
Daca nu vreti mediere incercati macar o consiliere, orice sfat profesional venit de la o persoana neimplicata in situatia dvs v-ar putea ajuta.

va multumesc foarte mult pentru raspuns, intr-adevar asa este. suntem de acord cu medierea, am fost la prima sedinta de informare iar astazi urmeaza prima sedinta de mediere. Sper din tot sufletul sa putem ajunge la un numitor comun.

Am uitat un detaliu...este normal/legal ca la sedintele de mediere sa participe si avocatii partilor ?