avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executare silitã program vizitã minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executare silitã program vizitã minori

Există un program de vizită minor de sâmbătă pănă duminică. În urma refuzului copilului, tatăl cere executarea silită.
Conform art. 909 NCPC, executorul invită mama cu copilul la cabinetul dânsului în cursul săptămânii, în afara programului de vizită, cănd copilul este la şcoală.
Întrebări:
1.Executorul are dreptul să solicite predarea copilului în afara programului de vizită? Art. 909 nu face referire la acest aspect.
2.Învăţământul primar şi gimnazial este obligatoriu în Romania, conform legii. Este legal ca un executor judecătoresc să scoată copilul de la şcoală ca să răspundă cererii creditorului?
3. Care este prioritatea pentru un copil mic, oricum traumatizat de situaţia familială: şcoala sau întâlnirea cu tatăl la cabinetul executorului judecătoresc, în afara programului stabilit prin hot. judecătorească?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:43, 25 Februarie 2014
Buna seara!
ca sa fiti amendata, acesta trebuie sa fie stabilita de o instanta de judecata. Este putin probabil ca in acesta speta instanta sa o amendeze pe mama fara a cerceta daca acesta s-a opus sau nu ca tatal sa poata sa beneficiee de programul de vizita stabilit de lege.
Cu stima,
Pralea Lucian
Ultima modificare: Duminică, 23 Februarie 2014
Admin, administrator
Executorul are dreptul de a executa hotararea ca de aceea este executor...
Insa...aceasta nu inseamna ca executorul va putea executa...
Este o diferenta intre a putea si a nu putea...o difernta substantiala...

Se pot comite foarte usor abuzuri atunci cand nu exista avocati care sa arbitreze problema concreta...

Eu stiu cazuri in care era suspendada executarea silita si s-a executat...
Nu spun ca ar fi un abuz, dar o executare suspendata nu se poate executa ar zice orice avocat si judecator...
Cred că nu aţi înţeles bine.
Executorul trebuie să execute o hotărâre aşa cum scrie în hotărâre.
Dacă acolo scrie că vizita se face sâmbătă, atunci trebuie să facă executarea sâmbătă, nu vineri sau luni, corect?
Dacă există lege că nu se fac executări silite sâmbătă şi duminică, e treaba legiuitorului să rezolve problema.
Ati divortat si v-ati certat la cutite. Acum ati trecut la alt nivel. Folositi copilul pentru santaj. Plec de la premiza ca ambii va iubiti copilul si ii vreti binele. Nu mai umpleti capul copilului cu propriile idei si cu ura pentru celalalt. Copilul are nevoie de ambii si de dragoste, nu cearta, nu ura, nu scandal. Pentru el uitati pe moment de totul si pentru ochi lui faceti ce trebuie. In particular oricum o sa continuati sa va sfasiati. Chiar si un tata degenerat isi poate iubi copilul, daramite un tata normal. Acum copilul a fost "convins" mai mult sau mai putin ca isi uraste tatal, dar nu inseamna ca aveti dreptul de a-i anula dreptul de a fi tata.
Nu ati inteles. Am hotarari executabile care nu se executa...
Ati inteles?
Nu se pot executa...desi oamenii vor dar...nu se poate...
Nici eu nu vreau ca sa fiu sincer...

Deci, daca eu pot trebuie sa poata si altii...in aceleasi circumstante...
Ultima modificare: Luni, 24 Februarie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Proces pe articolul 905 laau laau Iata un nou exemplu despre cum e aplicat noul cod civil de catre executori: In decembrie, executorul m-a somat ca in afara programului de vizita, sa ma ... (vezi toată discuția)
Executare silita vizite minor any86 any86 Buna ziua. As dori daca se poate sa imi raspunda un executor judecatoresc. Am primit ieri somatie de executare silita vizite minor, dar am unele ... (vezi toată discuția)
Comunicare hotarare civilia cipriluca30 cipriluca30 buna ziua,sora mea a castigat custodia copilului cu fostu concubin,,,are la mana hotararea prin care se stabileste locuinta minorului la mama,dar fostul ... (vezi toată discuția)