Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deducere TVA carburant
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deducere TVA carburant

Buna ziua,
Sunt Intr.Indiv.platitor de TVA. Pot deduce TVA pt. benzina cumparata pt.auto si pt.cheltuiala cu revizia periodica (pt.auto am contract de comodat) ?
Asta pana pe 1 mai...

Dar dupa 1 mai? Parca se poate daca auto este folosit pt.deplasarea personalului (eu) la si de la punctul de lucru.
Multumesc!
cristian_conea a scris:

Ma incadrez la art.133 (2) g, pct.5, deci locul prestarii este FRANTA. Am insa 2 nelamuriri:
1. in decl.300 pt."livrari de bunuri sau prestari de servicii pt.care locul livrarii/locul prestarii este in afara Romaniei" este randul 2
2. randul 18 se refera la "achizitii de bunuri taxabile cu 19% destinate revanzarii, ceea ce nu este cazul meu; randul 22 se refera la achizitii de bunuri si prestari servicii pt.nevoile firmei cu cota 19%. Gandesc ca aici m-as incadra.
Multumesc pt.lamuriri la aceste 2 aspecte!

Descarcati ultima versiune (1.0.2./16.04.2009) a programului de declaratii de pe site-ul MFP. Daca veti completa decontul pe varianta pe care o aveti, administratia financiara nu il va primi.
Succes!
Multumesc !
Intr-adevar nu aveam ultima varianta. Am intocmit declaratia si am depus-o ieri.
Si acum alta intrebare (AM DEVENIT PLATITOR DE TVA INCEPAND CU LUNA MARTIE) :
Inainte de luna martie: un bon de combustibil de 119 lei il trec cu valoarea 119 lei la cheltuieli
Incepand cu martie: un bon de combustibil de 119 lei il trec cu valoarea 100 lei la cheltuieli, iar TVA-ul de 19 lei il trec pe declaratia 300 pt.recuperare.

Este corect?

Dar daca valoarea este sub 100 lei (am vazut pe forum ca ar fi probleme)?
cristian_conea a scris:

Multumesc !
Intr-adevar nu aveam ultima varianta. Am intocmit declaratia si am depus-o ieri.

Felicitari! Bine ati venit printre noi! :thumbup:
cristian_conea a scris:

Si acum alta intrebare (AM DEVENIT PLATITOR DE TVA INCEPAND CU LUNA MARTIE) :
Inainte de luna martie: un bon de combustibil de 119 lei il trec cu valoarea 119 lei la cheltuieli
Incepand cu martie: un bon de combustibil de 119 lei il trec cu valoarea 100 lei la cheltuieli, iar TVA-ul de 19 lei il trec pe declaratia 300 pt.recuperare.

Este corect?

Dar daca valoarea este sub 100 lei (am vazut pe forum ca ar fi probleme)?

La carburant este corect, dar este valabil numai pentru luna aprilie, iar daca masina se incadreaza in exceptiile din OUG 34/2009 este valabil si de acum incolo.

La bonurile sub 100 lei... mai discutam.