Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificarea CIM prin ROI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificarea CIM prin ROI

Se poate modifica un CIM daca este prevazut programul de lucru dupa cum urmeaza:8ore/zi 40 /saptamina cu 2 zile de repaus de regula sambata si duminica.
Programul incepe la ora 08 si se termina la ora 16.
In ROI se poate introduce urmatorul program?
8ore/zi40/saptamina cu 2zile de repaus de regula sambata si duminica cu incepere de aceasta data de la ora 09.00 -13.00 14.00-18.00 .Deci de la ora 13.00-14.00 pauza de masa.
Este corect din p.d.v legal acest program daca angajatul semneaza de luare la cunostinta de acest nou program?
Elementul prevazut la litera H. Durata muncii: a CIM prevede sau este sub forma:

1. O normă întreagă, durata timpului de lucru fiind de .......... ore/zi ……….. ore/săpt.
a) Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează ……………………. (ore zi/ore noapte / inegal);
b) Programul de lucru se poate modifica în conditiile regulamentului intern/contractului colectiv de munca aplicabil.
2. O fracţiune de normă de …… ore/zi , ……….. ore / săpt;
a) Repartizarea programului de lucru se face după cum urmează …………………….(ore zi/ore noapte);
b) Programul de lucru se poate modifica în conditiile regulamentului intern/contractului colectiv de munca aplicabil.
c) Nu se vor efectua ore suplimentare cu excepţia cazurilor de forţă majoră sau pentru alte lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau înlăturării consecinţelor acestora.
In consecinta nu vad de ce sa treceti in CIM intervalul orar in care se desfasoara activitatea
Este trecut 08.00-16.00 dar modificat prin ROI 09.0013.00-14.00 18.00.
Ma gindesc c-ar trebui modificat prin act aditional
Daca s-a modificat prin reg.intern programul, atunci va trebui modificat si c.i.m. - mai ales ca este prevazut in c.i.m. programul - prin act aditional, intrucat clauzele c.i.m. sunt in contradictie cu prevederile reg.intern.
Nesemnarea de catre angajat a ROI atrage sanctiuni pentru angajator? Normal ar trebui semnat in primele zile de angajare...
Nu atrage nicio sanctiune asa ceva, nici in dauna angajatorului si nici in dauna salariatului.