avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare carnet de conducere cetatean strain - ce ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare carnet de conducere cetatean strain - ce trebuie facut dupa ce ai pierdut in instanta?

Buna ziua, Va rog sa fiti amabili sa ma ajutati cu niste sfaturi in legatura cu o speta in materia contraventiilor de ciruclatie cu suspendare carnet de conducere, cetatean strain.
In baza deciziei instantei din 15 martie2014, si a Instiintarii primite din 2012 (cand a avut loc accidentul), trebuie sa inapoiez carnetul de conducere in 15 zile de la pronuntarea instantei.
Termenul de 15 zile se ia in considerare si se calculeaza ca zile calendaristice sau zile lucratoare?

In instiintare este mentionat si faptul ca este necesar sa se dea un examen, conf art106 alin 2 /OUG 195/2002 si ca daca nu se face prezenta sau nu iau examenul suspendarea dreptului de a conduce se majoreaza cu 30 de zile peste cele 60 de zile, deja date.
Persoana este cetatean strain. Unde ne putem adresa pentru a sti in ce limba se da examenul si in ce consta el?
Pune la dispozitie Politia, posibilitatea de a da acest examen si in alta limba decat cea romana?
Care este procedura?
In cat timp trebuie sa dai acest examen dupa perioada in care ai predat carnetul ca urmare a deciziei data de instanta?
Instiintarea a fost facut in 2012, timp in care s-a derulat procesul.
Cat costa sa dai un examen de conducere?
Conform celor mentionate de Politie, s-a comunicat ca fiind cetatean strain, carnetul de conducere se trimite catre Brigada rutiera din tara de origine a cetateanului.
Am dori ca acest carnet de conducere sa ramana in Romania pentru a fi ridicat dupa trecerea perioadei de suspendare si sa nu fie trimis.
Ce trebuie sa fac in acest caz si cui sa ma adresez pentru a se lua in consideratie, dorinta conducatorului, cetatean strain de a nu se trimite carnetul sau in alta tara???
Va multumesc si va rog sa aveti amabilitatea sa ma ajutati cu aceste raspunsuri.

Cum legea nu prevede ca este obligatorie cunoasterea limbilor engleza, franceza, germana pentru sustinerea probei practice se poate lua in considerare solicitarea unui translator. Asta daca e sa fim mai chitzibushari. Sau mergeti la cumparaturi pana la Ruse si va intoarceti mai pe seara.
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
In primul rand va multumesc pentru ajutorul dat.
In urma solicitarii scrise lasate la Politia Rutiera, am primit raspunsul scris al acestora ca nu vor trimite carnetul in tara emitenta si ca il voi ridica in 60 de zile, de la ei, asa cum este precizat si in documentele emise de ei.
Nu s-a facut referire nicaieri de vreun drept de a da examenul. Probabil, desi nu este prevazut expres in lege, ci doar sugerat adiacent, in cazul cetatenilor straini, cutuma este ca acestia nu dau examenul si primesc carnetul dupa trecerea termenului de suspendare, fara a fi sanctionati inca odata ca nu au trecut acel examen 13/15.
O sa asteptam cuminti data respectiva si va tin la curent.
Va doresc un Paste Fericit!
Cutuma, necutuma, trebuies sa primiti un temei legal in baza caruia un cetatean strain are sau nu dreptul sa sustina testul 13/15 ptr reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile indiferent ca cunoaste sau nu limba tarii in care i-a fost suspendat permisul de conducere.

Daca legea este neclara trebuie facuta sa devina clara!

Daca au trecut 30 de zile din cele 60 nu prea mai aveti ce face, cu toate ca se poate face ceva.

Parerea mea este sa mergeti la biroul respectiv si sa ii instiintati ca veti depune o sesizare la MAI cu privire la abuzulul pe care il fac din cauza legislatiei neclare incalcand drepturile cetatenilor straini in calitatea pe care o au de conducatori auto .

Se va gasi unul mai destept care sa priceapa ca daca sesizarea ajunge la MAI se va declansa o cercetare in vederea trimiterii unui raspuns la sesizare.

Chiar daca perioada de suspendare efectuata va fi de 60 de zile cel putin veti avea satisfactia unui raspuns mai competent din partea MAI. Daca nu veti face nimic abuzurile se vor perpetua.

Nu este greu sa trimiteti sesizarea la MAI, o puteti trimite pe email iar daca aveti nevoie de ajutor vi-o pot concepe eu!:)

Sarbatori Fericite si un Paste fericit alaturi de cei dragi!
Buna ziua,

Fiind in tema cu permisele de conducere pentru cetateni straini, imi puteti spune va rog:
Poate un cetatean chinez (care poseda viza de afaceri pe 6 luni/1 an) sa conduca in Romania cu permisul de conducere chinezesc (dobandit in luna iunie 2014, daca ajuta cu ceva informatia).
Am auzit ca in urma vizitei oficialilor chinezi din toamna 2013, si acordurilor incheiate, unul dintre aspecte a fost sa se poate conduce in ambele state cu permise dobandite in celalalt stat.
Poate cineva confirma informatia?

Multumesc,

Alte discuții în legătură

Examen pentru permis retinut pentru straini Gio89 Gio89 Buna ziua. As vrea sa stiu daca cererea pentru a beneficia de o scurtare din perioada retinerii permisului este valabila si pentru strainii. In cas afirmativ ... (vezi toată discuția)
Permis luat pe 3 luni sau 1 luna? leonsorin leonsorin buna ziua, am facut-o lata ... aseara am baut o bere (fiind cu masina), si m-a oprit politia, si fiindca eu nu beau, corpul meu deja a asimilat-o si am avut ... (vezi toată discuția)
Doua abateri de conducere sub influenta alcolului BalintJoachim BalintJoachim In urma cu doi ani in 2010 a-m fost prins la volan conducand sub influenta alcolului si cu numere expirate.Am primit 6 luni suspendat permisul si amenda ... (vezi toată discuția)