Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Taxa de mediere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Taxa de mediere

Eu am fost chemata la o mediere, problema e ca am aflat dupa ce ma dadusera deja in judecata. Cand s-a terminat procesul mi-a introdus taxa de mediere pe lista de intretinere ca si cheltuieli. Este normal?
Ceva nu e in regula in ce relateaza utilizatoarea.
Ne spune ca nu a primit instiintare sa se prezinte la sedinta de mediere, desi aceasta se trimite prin posta, si nici la dosar nu e depus vreun PV al sedintei de informare, acea prima sedinta care este gratuita si in urma careia mediatorul, in caz ca una din parti - paratul indeobste - nu se prezinta - il redacteaza in vederea chemarii in judecata. Daca adaugam si faptul ca, desi doreste sa ia legatura cu mediatorul, conducerea asociatiei nu-i da nicio relatie despre acesta si inca faptul ca nu i se prezinta nicio factura/chitanta emisa de mediator, putem sa tragem concluzia ca nu a existat niciun fel de mediere, nici macar in intentie.

Semnul meu de intrebare vine din aceea ca utilizatoarea ne spune ca avocatul (al asociatiei probabil) a declarat verbal ca nu s-a prezentat la mediere. Daca a spus asta o fi fost intrebat si, daca a fost intrebat, atunci trebuia sa depuna acel PV redactat de mediator.

Una peste alta, ca sa pui pe lista o cheltuiala specifica - la mediator in cazul de fata - trebuie sa fi fost incheiat un contract de mediere si asta se face cu acordul celor doua parti in conflict, dar si sa-i poti arata locatarului factura, chitanta. Utilizatoarea ne spune ca nu a existat mediere. Atunci ce plateste?
alinaiancu a scris:

Eu am fost chemata la o mediere, problema e ca am aflat dupa ce ma dadusera deja in judecata. Cand s-a terminat procesul mi-a introdus taxa de mediere pe lista de intretinere ca si cheltuieli. Este normal?

Am reluat mesajul initial iar raspunsul meu se bazeaza pe acesta si pe experienta mea cu mediatorii. Apoi tot utilizatoarea spune ca avocatul a spus judectorului ca parata nu s-a prezentat la mediere. Ori eu nu cred ca spusele avocatului nu sunt insotite de dovada scrisa depusa la dosar, pentru ca daca judecatorului nu i se prezenta dovada incercarii de mediere, ar fi acordat un terme pentru ca partile sa mearga la mediere.
elga50 a scris:
Una peste alta, ca sa pui pe lista o cheltuiala specifica - la mediator in cazul de fata - trebuie sa fi fost incheiat un contract de mediere si asta se face cu acordul celor doua parti in conflict, dar si sa-i poti arata locatarului factura, chitanta. Utilizatoarea ne spune ca nu a existat mediere. Atunci ce plateste?

Poate repet si-mi cer scuze. Aveti dreptate ca din moment ce utilizatoarea nu s-a prezentat la mediere nu a avut cum sa incheie contract de mediere. Acel contract de mediere s-r fi incheiat daca partile acceptau in fata mediatorului conditiile, termenii, pretul medierii...
Dar asociatia a incheiat cu mediatorul un contract de premediere si nu de mediere.
Contractul de premediere se incheie intre mediator si partea care solicita serviciile acestuia, in acest caz asociatia. Mediatorul nu aplica nici o taxa pentru discutia in care-i prezinta clientului avantajele medierii, aceasta fiind gratuita, asa cum prevede legea. Dar dupa ce mediatorul a ascultat reprezentntul asociatiei si a explicat ce inseamna medierea (daca era nevoie), reprezentantul asociatiei a solicitat mediatorului sa faca demersurile, sa-l contacteze pe restantier, sa stabileasca o intalnire... Toate aceste cost.
Pai sa ne lamureasca la obiect un mediator.
Voi solicita interventia unui consultant si ne va lamuri concret.
Pentru ca este o problema prin care putini dintre presedinti au trecut - aceea a medierii - si e bine ca aceasta procedura sa o aprofundam.
Sa platesc ceva la care nu am fost nu mi se pare corect. Asa poate sa imi zica ca te-am chemat si ti-am platit nu stiu ce facilitate. Am citit putin legea asta mare a mediatorilor si zice acolo ca partile trebuie sa fie deacord cu onorariu si bineinteles cu mediatorul. Ca asa ma duc si imi gasesc mediatori prieteni. Ceva nu e bine...Eu nu am semnat nimic. Nu am primit nici o recomandata, bilet in usa etc. Pana la proces nu stiam ce sunt mediatorii si cu ce se ocupa...
Dv. ati gresit in mesajul initial cand ati spus ca
am fost chemata la mediator

De fapt ati aflat ca ati fi fost chemata, da?