Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Taxa de mediere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Taxa de mediere

Eu am fost chemata la o mediere, problema e ca am aflat dupa ce ma dadusera deja in judecata. Cand s-a terminat procesul mi-a introdus taxa de mediere pe lista de intretinere ca si cheltuieli. Este normal?
Nu, Asociatia de proprietari nu a procedat corect.
Aceste sume pot fi solicitate doar in baza unei hotarari judecatoresti.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si implicare.
Daca reprezentantul asociatiei de proprietari s-a adresat unui mediator pentru a incerca sa solutioneze acest litigiu pe cale amiabila, s-a incheiat cel mult un contract de premediere.In baza acestui contract mediatorul face demersuri pentu a invita partea parata la o sedinta de informare privind medierea si avantajele ei, precum si discutarea oportunitatii medierii avand ca speta neintelegerile dintre asociatie si utilizatoare. Suma platita in baza acestui contract poate fi imputata utilizatoarei.De regula invitatiile transmise de catre mediator sunt cu confirmare de primire.