avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort si partaj in acelasi proces-reprezentare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort si partaj in acelasi proces-reprezentare

la un proces de divort si partaj ma poate reprezenta sora mea cu procura chiar daca nu este avocat? pentru ca eu nu pot sa merg de fiecare data?
Cel mai recent răspuns: nonna , utilizator 14:54, 4 Mai 2014
Mai bine faceati partajul la notar.
Va costa mai putin cred eu.

Acum insa se poate razgandi daca mergeti la notar si nici nu sunteti in tara.

Va poate reprezenta sora daca are mandat special pe tot.
Ziceti ca ati fost la mediator, nu ati incheiat un acord pt divort, dar si pt partaj ?
Ce ati cerut de fapt instantei, sa pronunte o hotarare de expedient ? Daca ati avut acord de mediere si pt partaj, ar trebui sa platiti jumatate din taxa de partaj si se poate judeca in lipsa.


Buna.Da am incheiat acordul ptr amandoua vroiam doar sa stiu cum sa procedez daca nu ma pot prezenta,nu este usor sa lasi locul de munca in fiecare luna.nu mi-ati spus ce e un inscris care ar trebui sa-l trimit daca nu ma prezint?
Pai nu stiu ce scrie in citatie..
Puteti cere sa se judece in lipsa.. dar ce se judeca in lipsa ?
Ultima modificare: Vineri, 2 Mai 2014
gi-jane2, moderator
partajul

Alte discuții în legătură

Divort in lipsa partilor marynella36 marynella36 Daca depun o cerere de divort ,personal,in Romania,este posibil ca ulterior acest proces sa se judece in lipsa ambelor parti,acestea locuind in strainatate,si ... (vezi toată discuția)
Imputernicire notariala theosia theosia buna ziua. am si eu o intrebare. muncesc in anglia si vreau sa stiu daca pot imputernici o ruda de gradul 1 sa ma reprezinte la tribunal in procesul de ... (vezi toată discuția)
Fondul judecat pe vechiul cod ! curtea de apel "constatã nulitatea recursului. irevocabilã." mitzmi mitzmi Am avut termen recurs la Curtea de apel in probleme de anulare decizie pensie. Din motive de sanatate am fost reprezentata de un mandatar. Mandatara mea, cu ... (vezi toată discuția)