Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort si partaj in acelasi proces-reprezentare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort si partaj in acelasi proces-reprezentare

la un proces de divort si partaj ma poate reprezenta sora mea cu procura chiar daca nu este avocat? pentru ca eu nu pot sa merg de fiecare data?
Nu se poate judeca in lipsa daca faceti tranzactie.
Trebuie sa fie cineva prezent pentru a semna sau a-si expune acordul verbal.
multumesc pentru explicatii.
se poate sa fiti reprezentat de o terta persoana, mandatar neavocat care va putea sa formuleze cereri in scris dar si orale in fata instantei, insa nu va putea sa sustina concluzii pe fondul cauzei...In schimb poate depune concluzii scrise....In ambele situatii este nevoie de procura speciala cu aratarea exacta in cuprinsul acesteia a limitelor reprezentarii (cu mentionarea dosarului si a instantei).
Multumesc pentru claritati