avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apometre

Buna seara,as dori sa stiu si eu cati proprietari trebuie sa-si dea acordul pentru a se monta apometre dintr-un total de 36 proprietari.
Multumesc anticipat.
La apometrele cu citire radio cred ca firma care le monteaza si executa citirea au un anumit numar de apartamente pentru a face montarea, in cazul repartitoarelor de caldura acesta era 80% din numarul apartamentelor din condominiu, iar in cazul dumneavoastra trebuie sa fie de acord un numar de 29 de proprietari. Daca este intrunita aceasta conditie, atunci indiferent daca este sau nu moft acestea se vor monta, iar cei care nu au posibilitati vor fi considerati necontorizati si vor plati la "pausal", nu se va putea merge pe doua variante, cei cu apometre radio si cei cu apometre vechi.
thran a scris:

nu se va putea merge pe doua variante, cei cu apometre radio si cei cu apometre vechi.

Pe bune ? Cine zice ? Apometrul trebuie doar sa fie avizat metrologic. In rest nu conteaza nimic.

@mariana49 - nu va poate obliga nimeni sa schimbati apometrul.In cel mai rau caz ii faceti o verificare metrologica.
Avantajele citirii apometrelor prin „radio” s-a mai spus si de catre cei care au scris mai inainte, cat si de catre altii, cu alte ocazii.
Este adevarat ca daca majoritatea hotaraste, atunci este necesar sa se duca la indeplinire, asa ca domnule ausfahrt, care ziceti:

Pe bune ? Cine zice ? Apometrul trebuie doar sa fie avizat metrologic. In rest nu conteaza nimic.

Ei, nu-i chiar asa si nu ar trebui sa va mai puneti asemenea intrebari pentru ca raspunsul este la indemana dvs., remarcat si de ceilalti, ba chiar il stie toata lumea. Asa este la bloc frate, mai ales ca nu schimbam apometrele la fiecare sezon.
La mine in asociatie s-ar intampla acest lucru, pentru prima data, doar dupa 10-12 ani. Oricum apometrele trebuiau schimbate si sa va spun si de ce: duse la verificarea metrologica, 70% dintre acestea "cad". Proprietarul trebuie sa achite verificarea si in caz ca apometrul este admis, dar si in cazul in care este respins. Mai mult, va spun din experienta ca, chiar daca apometrul a fost admis in urmatoruii doi ani, peste 60-70% dintre acestea au trebuit sa fie inlocuite deoarece s-au blocat si nu mai functionau...

Sunt etape prin care tre' sa trecem: la inceput serveam cu totii pausalul ca asa au fost timpurile, pana cand cineva si-a luat inima-n-dinti si a propus montarea de apometre individuale. Mai tineti minte ce "dezastru a fost"? De unde sa luam noi atatia bani? Suntem saraci, suntem pensionari, suntem vai de capul nostru!
Bineinteles ca totul era o prostie si nu stiu cine dreaq tot vorbeste despre pensionari ca sunt intr-o asemenea situatie. Apoi viata a demonstrat ca "bietii" pensionari si-au recuperat investitia in doar cateva luni si mai apoi unii dintre acestia chiar au "cazut" in cealalta extrema: familie compusa din 3-4 persoane consuma doar 2-3 mc de apa/luna, ceea ce nu era in regula, astfel ca la noi nu este permisa asemenea situatie si, prin regulament aprobat in AG, s-a hotarat ca consumul minimal sa fie cel putin 1 mc/luna/persoana...

Pe bune, in situatia montarii noului sistem, acesti oameni chiar ca sunt ajutati prin scaderea costurilor suplimentare cauzate de "diferente", insa si aici trebuie avut grija ce tip de apometru puneti.
Cu toate acestea, avantajele citirii apometrelor exact in acelasi timp cu furnizorul, sau ma rog, citirea in acelasi timp la toti proprietarii - indiferent ca sunt sau nu sunt acasa - este un avantaj clar pentru proprietari. Trebuie discutat cu oamenii si o sa vedeti ca acestia chiar au sa inteleaga, insa daca acest lucru nu este hotarat, se va unctiona in continuare pe metoda veche, insa va spun clar - vestea buna va ajunge la urechile lor si au sa vina singuri sa propuna montarea noilor apometre.
Ce mai trebuie spus - ca sa fim corecti: operatiunea de "citire" este facuta de catre o firma specializata care percepe un tarif/contor citit. Ei, aici trebuie duse negocieri pentru obtinerea unui pret cat mai mic si v-as propune ca mai multe as. prop. sa se "uneasca" si sa negocieze impreuna cu acea firma.
Ce vreau sa zic? Una este situatia in care firma este chemata sa citeasca 100 de apometre si o alta este situatia in care aceeasi firma citeste 1000 de apometre, cam in aceeasi zona, nu?
Ar mai fi si posibilitatea achizitionarii de catre o asociatie mai "bogata" a intregului sistem: apometrele cu sistemul radio instalat, dispozitivul de citit, precum si a soft-ului necesar, insa se pare ca afacerile sunt afaceri si unele firme au cam acaparat piata si nu prea poti sa spargi gasca. In fine, poate unii dintre noi reusim acest lucru si o sa povestim aici, pe forum cum am rezolvat chestiunea.

Eu tot am cautat solutii pentru astfel de apometre. Am gasitt-o pe ce-a mai scumpa, dar ce apometre!! Cine doreste, pot sa va pun la dispozitie materialul primit - solicitati pe adresa noastra - asloc_pt5@yahoo.com
Sa stiti ca am gasit si o solutie mult mai ieftina, practic este un apometru obisnuit - usor imbunatatit impotriva smecheriilor cu magnetul, caruia i s-a adaptat un modul radio. Taxa pentru citire este de 2 lei/apometru/luna. Deocamdata nu am prea multe informatii, dar saptamana viitoare o sa ma intalnesc cu reprezentantul unei firme si in mod sigur am sa aflu mai multe...
@Adam Grecu
- majoritatea nu se poate substitui legii si normativelor in vigoare.
- intotdeauna veti avea o diferenta intre suma consumurilor apometrelor individuale si cel general din cauza claselor de precizie diferite si variatelor metode de a 'pacali' apometrul.

La o cautare simpla pe internet vedem ca pentru o baie + bucatarie costul total cel mai mic (cele mai ieftine apometre + dorel) inseamna cel putin 400 RON. Daca luam in calcul niste apometre mai bune calitativ + manopera cu garantie (factura) costul se dubleaza lejer. Considerand o familie din doi adulti + 1 bucat copil si un consum decent de 30 lei apa rece + 60 lei apa calda solutia propusa de 'imbunatatire' a contorizarii este foarte costisitoare/nejustificata si nici nu va elimina diferentele cauzate de clasele de precizie diferite.
Deci prefer sa platesc 20 lei in plus pe luna pentru cei care pacalesc apometrele dar macar se vor spala . :love2:
@ausfahrt,
Nu am inteles remarca dvs:
- majoritatea nu se poate substitui legii si normativelor in vigoare.

Din ce context ati scoso? Am zis eu ceva in acest sens, ca majoritatea poate lua o hotarare care sa se substituie legilor si normativelor in vigoare?
Daca discutam despre hotararea majoritatii eu inteleg ca discutiile despre ce vrem sa facem, se poarta, de regula in AG a proprietarilor. Ei, cum pe unii dintre domnii proprietari ii cam doare in Cotul Donului de ce se discuta si ce trebuie sa sa se hortarasca, sunt prezenti la lucrarile AG, dar lipsesc cu desavarsire si la prima convocare, dar si la reconnvocare! Pot sa va spun ca in asociatia din care fac parte - 504 proprietari, la reconvocata abia se aduna 30-40 de membri si DA se iau hotarari absolut legale cu majoritatea dintre cei prezenti (hotarari valabile si pentru tori proprietarii asociatiei, deci si pentru cei absenti) - este bine, ce ziceti?
Aaaaa, se hotaraste ceva - asa cum ziceti, - majoritatea nu se poate substitui legii si normativelor in vigoare - pai exista si calea atacarii in instanta a unor hotarari. Cine sa o faca, unul care nici nu a fost prezent la AG? Pai da, are tot dreptul, dar nu o va face, are el mult pre multe preocupari decat sa se ocupe de aceste lucruri. Tre' sa mearga in parc, are o revansa, la o partida de table cu un vecin... In instanta sa se duca altu' mai destept.
In schimb sa stiti ca lucrurile nu stau chiar asa, cei de la asociatie nu vor sa se lege la cap cu luarea de hotarari ilegale, iar per total, cunosc doar 2-3 cazuri de contestarea unor hotarari ilegale luate in AG si culmea, instanta le-a dat dreptate contestatarilor!

Cat priveste preturile despre care vorbiti, eu as cauta mai atent ofertele, nu asa lejer ca dvs. si o sa vedeti ca lucrurile nu stau chiar asa, cu toate ca daca discutam despre apometre mai performante, pot sa va dau dreptate. Mai depinde si de configuratia punctelor de consum din apartamente.
Eu am facut un calcul pentru asociatia noastra:
- total apartamente = 504;
- necesar apometre = 560;

Adica, majoritatea apartamentelor au bucataria si baia pe un perete comun (spate-spate), asa ca este necesar doar un apometru de apa rece si acolo unde este cazul si un apometru de apa calda - cu specificarea ca din totalul apartamentelor mentionate, la sistemul centralizat mai sunt racordate doar 40 apt.

Deci odata achizitionate apometrele, firma Dorel nu face altceva decat demonteaza apometrul vechi si il inlocuieste cu cel nou (daaa, ii mai schimba si garniturile) apoi admin-ul il sigileaza cu sigiliul personalizat. Atat! Cum lucram cu o firma de ani de zile, putem negocia un pret modic pentru manopera de schimbare a apometrelor, astfel ca suma inaintata de dvs. este exagerata.

Mai vreu sa mentionez aici un foarte mare avantaj al apometrelor cu citire radio: se scapa de intreaga birocratie a evidentei citirilor si chiar se evita 100% greselile de citire sau de gestionare a consumurilor. Eu doar pot sa va spun ca este o problema de maxim interes in a gestiona corect peste 500 de apometre in fiecare luna! Dispar toate acele consumuri estimate (in cazul celor care nu prezinta, la timp consumurile), erorile de citire, nemaivorbind ca foarte multi proprietari sunt plecati din localitate, chiar atunci cand apometrele trebuiesc citite... am mai discutat acest lucru.
In fine, eu sunt pentru schimbare. Totul are un pret pe lumea aceasta si depinde cum privim raportul performanta vs pret.

Daca discutam despre mentinerea diferentelor, da, acestea vor continua sa se manifeste, dar vor fi din ce in ce mai mici - si pot sa va demonstrez acest lucru.
V-am spus, am gasit o oferta de apometre la care orice interventie in functionarea normala a apometrului (golanii de tot felul) este sesizata de electronica acestuia si raportata odata cu citirea - dar am zis ca deocamdata nu discutam de aceste apometre care achizitionate la a trei-a mana (asa se obisnuieste in RO), costul este intr-adevar prohibitiv pentru romanasi... Incerc din rasputeri sa obtin o oferta direct de la sursa si o sa vad ce cost/buc. rezulta si mai discutam.

Pe de alta parte, oarecum sunt de acord cu dvs. si nu comentez de fel - pentru ca aveti dreptate, cand afirmati ca:

Deci prefer sa platesc 20 lei in plus pe luna pentru cei care pacalesc apometrele dar macar se vor spala .


Alte discuții în legătură

Refuz inlocuire contoare de apa, pausal roberth roberth Buna ziua, am mai cautat pe forum dar nu am gasit decat spete adiacente cu speta pe care vreau sa o aduc in discutie.: - din cauza diferentelor foarte mari si ... (vezi toată discuția)
Apometre cu / fara citire radio florinapopa florinapopa Buna ziua In blocul in care locuiesc au fost schimbate apometrele in majoritatea apartamentelor. Eu, deocamdata, din motive tehnice, nu am facut-o, am ... (vezi toată discuția)
Citire contoare apa rece Roger25 Roger25 Buna ziua, As dori sa descriu problema de pe scara mea (dar si de pe altele invecinate, apartinand de aceeasi asociatie de proprietari): in fiecare luna pe ... (vezi toată discuția)