avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii compensatorii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii compensatorii?

Am urmatorul caz. un angajat pe o functie de sef birou. in urma reorganizarii biroul s-a desfiintat si s-a transf in serviciu, si-a completat si denumirea. i-am oferit angajatului un post corespunzator pregatirii sale profesionale pe alt post, fara a fi o pozitie de sef. pe informarea pe care i-am dat-o a scris ca e de acord cu noul post cu conditia pastrarii drepturilor salariale. lucru imposibil pt ca pierde indemnizatia de sef birou. acum vrea concediere individuala pt a beneficia de compensatorii. e suficient ca i-am oferit un post? treb neaparat sa acordam in acest caz compensatorii? multumesc
Cel mai recent răspuns: lorelayold76 , utilizator 13:44, 8 Mai 2009
sunt 2 lucruri total diferite: Angajatorul are obligatia de a oferi unui angajat a carui post se desfiinteaza un alt post vacant.
Pt acest post vacant se urmeaza procedura normala de angajare (concurs, interviu, etc).
Chiar daca i se ofera un alt post, nu este sigur ca in urma concursului va ocupa acest post.
In plus Angajatul nu poate fi obligat sa accepte postul oferit

Art 42 cum spunea si pakos se refera la locurile de munca oferite de AJOFM intruct AJOFM plateste indemnizatia de somaj si nu angajatorul

In adev de somaj nu se specifica faptul ca i sa oferit alt post

Consider ca angajatul are dreptul la salariile compensatorii
sunt 2 lucruri total diferite: Angajatorul are obligatia de a oferi unui angajat a carui post se desfiinteaza un alt post vacant.
Pt acest post vacant se urmeaza procedura normala de angajare (concurs, interviu, etc).
Chiar daca i se ofera un alt post, nu este sigur ca in urma concursului va ocupa acest post.
In plus Angajatul nu poate fi obligat sa accepte postul oferit

Art 42 cum spunea si pakos se refera la locurile de munca oferite de AJOFM intruct AJOFM plateste indemnizatia de somaj si nu angajatorul

In adev de somaj nu se specifica faptul ca i sa oferit alt post

Consider ca angajatul are dreptul la salariile compensatorii
sunt 2 lucruri total diferite: Angajatorul are obligatia de a oferi unui angajat a carui post se desfiinteaza un alt post vacant.
Pt acest post vacant se urmeaza procedura normala de angajare (concurs, interviu, etc).
Chiar daca i se ofera un alt post, nu este sigur ca in urma concursului va ocupa acest post.
In plus Angajatul nu poate fi obligat sa accepte postul oferit

Art 42 cum spunea si pakos se refera la locurile de munca oferite de AJOFM intruct AJOFM plateste indemnizatia de somaj si nu angajatorul

In adev de somaj nu se specifica faptul ca i sa oferit alt post

Consider ca angajatul are dreptul la salariile compensatorii
mihai_u a scris:

sunt 2 lucruri total diferite: Angajatorul are obligatia de a oferi unui angajat a carui post se desfiinteaza un alt post vacant.
Pt acest post vacant se urmeaza procedura normala de angajare (concurs, interviu, etc).
Chiar daca i se ofera un alt post, nu este sigur ca in urma concursului va ocupa acest post.
In plus Angajatul nu poate fi obligat sa accepte postul oferit



Daca ar fi sa purtam o discutie teoretica:
Aparenta obligatie a angajatorului de a oferi salariatului al carui post se desfiinteaza un alt loc de munca vacant reprezinta o fictiune juridica perpetuata de instantele de judecata prin interpretarea partinica a dispozitiilor Codului Muncii.
Astfel. art 74 include printre elementele obligatorii ale continutului deciziei de concediere la litera d) "lista tuturor locurilor de munca disponibile in unitate si termenul in care salariatii urmeaza sa opteze pentru a ocupa un loc de munca vacant, in conditiile art. 64." Art. 64 spune " (1) In cazul in care concedierea se dispune pentru motivele prevazute la art. 61 lit. c) si d), precum si in cazul in care contractul individual de munca a incetat de drept in temeiul art. 56 lit. f), angajatorul are obligatia de a-i propune salariatului alte locuri de munca vacante in unitate, compatibile cu pregatirea profesionala sau, dupa caz, cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii". Art 61 c si d se refera la incetarea CIM din motive medicale sau de necorespundere profesionala.
Asa incat extinderea conditiilor art 64 asupra concedierii dispuse cf art 65,66 reprezinta in opinia mea (care nu conteaza prea mult) o interpretare abuziva si netemeinica a legii.
Ultima modificare: Vineri, 8 Mai 2009
Instantlife, utilizator
Am lamurit situatia!!!!
In Contractul Colectiv de Munca la Nivel National se specifica:
Art. 80. - (1) În situaţia în care disponibilizările de personal nu pot fi evitate, conducerea unităţii va comunica în scris fiecărui salariat al cărui post urmează a fi desfiinţat dacă i se oferă sau nu un alt loc de muncă ori cuprinderea într-o formă de recalificare profesională în vederea ocupării unui post în aceeaşi unitate.
(2) În cazurile în care salariaţilor nu li se pot oferi alte locuri de muncă ori aceştia refuză locul de muncă oferit sau cuprinderea într-o formă de recalificare, conducerea unităţii le va comunica în scris termenul de preaviz, în condiţiile prevăzute în prezentul contract colectiv de muncă.

In concluzie angajatul are dreptul de aleg locul de munca (conform Constitutiei ) in cazul nostru nu este de acord cu toate conditiile noului loc de munca refuzandu-l, iar angajatorul trebuie sa ii inceteze cim cu art 65(1) implicit salariul compensatoriu si toate platile la zi.
Este atat de evident raspunsul..............iar eu m-am impotmolit intr-un ghiveci de legi#-o

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere colectiva - desfiintare de posturi, pe cine pastrez? valeria.bisa valeria.bisa Buna ziua, Am o situatie pe care nu stiu cum sa o rezolv. Am 6 posturi de operatori RX si un sef de formatie RX. Se desfiinteaza 4 posturi de operator si ... (vezi toată discuția)
Reintegrare salariat acuta acuta Buna ziua.Dorescsa ma ajuta-ti in urmatoarea problema: Un angajat al nostru isi va face cerere de reintegrare in functie,in baza unei hotarari judecatoresti ... (vezi toată discuția)
Desfiintare departament intr-o multinationala lauricafl lauricafl Buna ziua! De curand s-a auzit ca se va desfiinta un post din cadrul unei multinationale. Acesta presupune 3 locuri de munca in fiecare locatie a acesteia. ... (vezi toată discuția)