Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecini - vechea problema cei din spatele casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecini - vechea problema cei din spatele casei

vecinii din spatele casei si-au facut camere lipindu-se de peretii camerelor casei noastre la un dormitor al meu unde ma odihnesc si-au facut o baie pe peretele meu si in fiecare seara de nesimtitit ce sunt dupa ora 23 ii apuca facutul de baie i-mi tranteste usa tare si nu ma lasa seara de seara sa ma odihnesc cada este lipita de peretele meu e facuta pe peretele meu ca eu daca stau in pat le aud robinetul de apa cand curge apa asa sunt de nesimtitit nu stiu ce sa mai fac ca seara de seara ma deranjeaza si nu ma lasa sa ma odihnesc fac galagie de cand a facut baia asta nenorocita ce sa fac in situatia asta ca numai daca le bat in perete se pototlesc altfel nu ei au voie sa-si faca baia pe peretele casei mele si sa ma deranjeze tot timpul sa nu ma pot odihnii din cauza lor e normal si ce trebuie sa fac ca daca le spun la cat sunt de nesimtiti nu se simt sa inceteze ce pot sa fac in situatia astaca am zis ca daca nu se pototlesc le fac reclamatie pana la urma ca eu nu sunt obligata sa l;e suport lor nesimtirea. ce ma sfatuiti sa fac si ce este legal referitor la situatia asta, pt ca ei in curtea mea vin sa-mi dea indicatii ce sa fac si ce sa nu fac ma comanda in curtea mea dar ei i-mi fac ce fac si mai vin si cu femei noaptea si e orgia care e ca eu ma trezesc din gemetele care se aud in perete.
am vb omeneste cu ei si au spus ca nu s-au lipit dar se vede f clar ca se foloseste de peretii nostrii eu daca vreau sa izolez casa in spate numai am cum din cauza lor mai concret unde la disciplina in constructii este un site un link sau macar denumirea intreaga au mai mult de 8 an i de cand sunt facute si noaptea trantesc si orice se aude pe peretele meu si n u ma pot odihni din cauza lor
problema este ca peretele care il are facut unul din el e facuta baie si eu cand stau in pat le aud lor robinetul de apa si cum face baie in cada ca cada cred ca e lipita de perete
A profitat ca tata era alcoolic și o lasă să facă a tencuit peretele nostru ei și s a lipit cu camerele de peretele nostru e comun cu peretele camerelor ei și ma deranjează tot timpul dar nu are autorizație la primărie ca m am interesat pe mine nu ma interesează ca tata a lăsat o el a decedat și eu acum sunt deranjata de ea din cauza camerelor care le a făcut pe spatele casei noastre nu are nici o hârtie nici un acord între proprietari a fost verbal nu are nici autorizație nici o hârtie cu acord scris sau prin notar ca proprietarul tata și ea alt proprietar e de acord sa se lipească cu aceste 3 camere care mi a ocupat tot spatele casei ce sa fac în situația asta eu trag cu ea acum tata era alcoolic și avea momente în care având creierul atrofiat când era lucid când era beat ce sa fac în situația asta ca am făcut sesizare la primărie și a zis ca ma judec cu ea și nu fac nimic ce sa fac

DinuX a scris:

In mod normal extinderea trebuia facuta cu autorizatie de construire pe baza unui proiect realizat de un proiectant specializat si cu expertiza tehnica pentru ca este lipita de alta casa. In mod sigur in proiect respectiva extindere ar avea peretii ei, nu s-ar folosi de peretii Dumneavoastra. Din 2 una, fie constructia este neautorizata, fie nu s-a respectat proiectul. Reclamati cazul la Primarie si la ISC.

Eu am hârtia ca tata era alcoolic și ea a profitat ca nu puteam sa zic eu nimic ca trăia și ma războiesc cu ea acum ca el a decedat ce pot sa fac în situația asta

mariuta1970 a scris:

am vb omeneste cu ei si au spus ca nu s-au lipit dar se vede f clar ca se foloseste de peretii nostrii eu daca vreau sa izolez casa in spate numai am cum din cauza lor mai concret unde la disciplina in constructii este un site un link sau macar denumirea intreaga au mai mult de 8 an i de cand sunt facute si noaptea trantesc si orice se aude pe peretele meu si n u ma pot odihni din cauza lor
problema este ca peretele care il are facut unul din el e facuta baie si eu cand stau in pat le aud lor robinetul de apa si cum face baie in cada ca cada cred ca e lipita de perete