Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati retroactive intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati retroactive intretinere

Buna seara, ma vad nevoita sa apelez la ajutorul dv. prin intermediul acestui forum;locuiesc intr-o garsoniera de 36 mp de cativa ani;am inregistrat restante la intretinere, restante a caror valoare nu a depasit suma de 500 lei ;cum?simplu.pt. ca am platit pe fiecare luna cate un pic din restanta, adica 200-300 lei, dar nu am reusit sa platesc in asa fel incat sa fiu la zi, avand doi copii minori si sotul fara servici; astfel ca daca o luna nu am platit nimic, luna viitoare plateam 200-300 lei, in fiecare luna se afisa din nou, se punea penalizare si tot asa;de exemplu, la o restanta afisata de 430 lei, penalizarea a fost in jur de 36 lei, intretinerea la zi a fost 73 lei si tot asa;mentionez ca pe fiecare luna in rubrica restanta se afisa restanta plus penalizarea care varia in functie de suma restanta , se adunau si apoi total restanta, adica restanta plus penalizare, cred ca se intelege destul de bine cevreau sa spun
am achitat in luna aprilie 400 lei din restanta de 470 lei
in luna mai tabelul a fost :restanta 143 + penalizare =173; in luna mai nu am platit nimic;
in luna iunie tabelul a fost:
total restanta 266 lei adica;restanta 247 + penalizare 19 lei+ intretinere pe mai 73 lei
fiind de buna credinta, nu am contestat niciodata valorile inscrise pe acel tabel
pe 11.06.2014 am mai achitat 100 lei din valoarea restantei. mentionez ca valorile penalizatoare pt, restanta s-au afisat intotdeauna pe tabel si s-au adunat luna de luna la valoarea restantei; cand m-am dus sa platesc pe 11.06 doamna de la administratie mi-a zis ca va recalcula penalitatile la intretinere, deoarece mereu sunt probleme cu cei de la compania de apa, si fel si fel de probleme, mereu cu apa. cateva apartamente fiind debransate de la reteaua de apa; mentionez ca apa este contorizata individual, cat consum atata platesc, sau cel putin asa cred
asta seara venind de la servici hai sa trec pe cutia postala si pe la tabel, si ce sa vezi?afisul initial schimbat , si niste sume uriase afisate in dreptul fiecarui apartament restant, la o suma de 7300 lei restanta . penalizare 6220 lei?pai de unde scoate omul ala banii aia daca nu a putut sa isi plateasca intretinerea?
la suma de 92 lei restanta, la o garsoniera nelocuita de 2 ani, penalizare 57 lei;
la mine ghici cum/?restanta direct 266 lei, fara a mai fi mentionata penalizarea de 19 lei, si penalizare 398 lei?pai cum asa daca penalizarile au fost trecute direct in total restanta/?eu as zice ca este demn de chemat televiziunea, nu?
in cutia postala am gasit un plic cu o somatie de achitare a restantei cu titlu executoriu, nu asa oricum cu termen de plata de 15 zile, adica daca nu platesc suma de 773, 20 lei ma executa silit
am anexe atasate in plic, niste tabele de calcul a penalitatilor si dobanzi inca din 2011, adica toate calculate retroactiv, dobanda de 0.04%*184 zile, penalitati de 15%, oricum nu inteleg nimic, nu am avut intarziere de 184 zile sau 250 zile cum reiese din aceste tabele, pt. ca am platit, cu restante, dar penalizarile au fost in jur de 25 lei pe luna, adunate la restante si incluse in total restanta; va rog frumos ajutati-ma ca nu stiu de unde sa incep, mai am chitante si din 2008-2009 dar imi lipsesc o mare parte din ele, am cateva chitante din 2013 si cele din 2014 , va rog ajutati-ma, va multumesc anticipat
Un calcul simplu spune asa: ai intretinerea de 200 lei x 0,2% = 0,4lei/zi x 500 zile = 200 lei! Dupa 500 zile penalitatea depaserste debitul si, in conformitate cu art.49 (1), nu se mai adauga penalitate.
"Articolul 49
(1)Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata . Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata, fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat."
Dan N a scris:

... fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat."

Eu din articol inteleg ca pot penaliza si restanta ce are 600 zile intarziere, dar calculand ca nr de zile maxim 500 nu 600 sau mai mult. Gresesc?
Numarul acela de 500 de zile este apreciat pt un caz specific.
in general nu numarul de zile de intarziere este limitat, ci suma totala a penalizarilor care nu poate depasi suma debitelor lunare restante.
Pina la a ajunge ca penalizarile sa fie mai mari decat sumele la care s-au aplicat, normal ar trebui sa fie deschis deja dosar in instanta pentru acel caz.
just info, eu am un caz in care sunt restante din 2007, deci nr de zile la care se calculeaza penalizari este cu mult mai mare de 500, si penalizarile abia acum se apropie de suma debitului restant (e drept cu %penalizare de doar 0.04%).
buna seara, revin cu mai multe detalii in legatura cu penalitatile la intretinere, calculate retroactiv pe o perioada de 3 ani in urma;conform instiintarii afisate pe usa blocului, citez :
"deoarece penalitatile la apa si canal au ajuns la valoarea de 38.316,50 lei, pt.apartamentele care au inregistrat restante pe o perioada de 3 luni sau mai multe luni in ultimii 3 ani penalitatile vor fi RECALCULATE in functie de consumul valoric de apa si canal astfel:
exemplu : apa 50 lei x 0.04%/zi x 30 zile x 100 ori sau pana se achita valoarea , se incaseaza penalitatea , dupa aceea valoarea intretinerii; recalcularea se va face cu 0.1%,;0.05%;0.04%;0.03%" am incheiat citatul;
in plicul gasit in cutia postala, neexpadiat prin posta ci bagat pur si simplu de administrator, am
1. o lista pe 2 coli A4 a facturilor de apa si penalitati la apa, incepand cu data de 30.06.2008 si pana la data de 15.01.2014, a caror valoare este 319256,09 lei reprezentand apa si canal si 38316,50 lei reprezentand penalitati apa si canal.
2.FISA SINTETICA TOTALA editata la data de 21.02.2013; 9902 venituri ale bugetului de stat incasate in contul unic, in curs de distribuire : debit 8561 din care neachitat 1603; dobanda 545 din care neachitat 273;penalitate de intarziere 393
3.anexa la decizia 1229 din 15.01.2013 in care sunt insirate pe cod 616 declaratii 100 si 112 nu stau sa le transcriu pe toate , un exemplu ;
cod document prin care s-a indi- categorie perioada suma zile cota accesoriu
vidualizat suma de plata
616 decl.100 nr. din 11.07.2011 dobanda 30.06.2012-31.12.12 73,00 184 .04 5.00
616 ..........................22.08.2011 dobanda 30.06.2012-31.12.12 101.00 184 .04 7.00
616...........................20.09.2011 dobanda 30.06.2012-31.12.12 101.00 184 .04 7.00
616........................19.12.2011 dobanda 30.06.2012-31.12.12 101.00 184 .04 7.00
total 192, si penalizari 15% de 6 ori, total 192
4. o alta anexa la decizia 20546 din 15.07.2013 cu alte perioade si acelasi total de 192 lei, tot declaratii 100 si 112 , accesorii si penalizari 15%
5. o alta lista de penalizari la facturile de apa cu perioada de penalizari intre 01.12.2011-31.12.2012 total 528,92
6.somatie in care este trecut
debit intretinere luna 02.2.014-05.2014 - 338.4 lei
bani acoperis 36 lei
dobanda 74 lei:stunned:
penalitai de intarziere 324.8 lei
Total de plata 773.2 lei
fara semnatura presedinte asociatie, doar stampila si semnat de cel care a intocmit somatie, respectiv administrator, nu dau nume; pe verso scris de admin. de mana ,citez: "din totalul de 773.2 la 01.06.2014 scadeti 100 lei /chit. 52811.05.2011#-o = 673.2 lei(pe care, mentionez, este trecut restanta si atat)
Reiau ideea: pe fiecare luna pe tabel este afisat
intretinere luna curenta ex. 73 lei
restanta afisata la 01.06.2014 247.00 lei
penalizare intretinere 19.50 lei
total restanta 266.50 lei
pe fiecare chitanta pe care o am scrie restanta, restanta, restanta, ar fi trebuit defalcate sumele, nu?(asa mi s-a spus de catre o doamna contabila al carui tata a fost administrator de bloc) ar fi trebuit din suma pe care am platit-o sa treaca a=penalizare si b=restanta si atunci totul ar fi fost clar ca buna ziua, asa simt ca mi se baga mana in buzunar si impart salariul cu doamna administrator care era fantastic de calma cand am fost sa vb cu ea; somatia a fost antedatata, cu data de 12.06.2014 si bagata in cutia postala pe 16.06.014 cu termen de plata 15 zile, de era sa fac infarct, mi-a zis : "nu mamaaa,,, nu trebuie platita in 15 zile , asa erau tipizatele, nu e urgenta, dar trebuia sa impart sumele" si cu promisiunea ca de acum incolo va trece pe chitante a=restanta sau intretinere si b= penalizare, spunandu-mi ca pe debit trebuie sa platesc mai mult, si cat mai pot eu sa pun peste si platesc pe fiecare luna din penalizare
adica de 8 ani locuiesc aici si timp de 8 am fost furata sa inteleg prin modul de sccriere a chitantei/.

Sa lamurim mai multe aspecte; Nu mai exista ordonanta de plata ci cereri de valoare redusa. 2. Daca achita numai debitul datorat utilitatilor, instanta o poate lua ca o suma recunoscuta si in acest caz nu poate solicita expertiza decat pe penalitati. 3. Departamentul abilitat din Primarie nu va face nici un demers in aflarea adevarului...4. Poate face plangere la OPC insa sigur va primi ca si raspuns , ca ei nu se ocupa de Asociatiile de Proprietari. 5. In situatia in care contesta acele sume la presedintele asociatiei acesta poate sa nu ridice plicul de la posta. iar in situatiain care merge personal la administratie , administratorul refuza sa inregistreze ...Ceva face in aceasta situatie? 6. E posibil sa fi inteles bine procentul de 0,04 % , acest procent fiind catre furnizori. Ei atat cer pentru intarzieri.
Privitor la 175/2010 nu are norme de aplicare si consecinta este ca, chiar daca este admisa actiunea de instanta de fond, adica recunoaste acea plata, tribunalul admite actiunea asociatiei nefiind norme de aplicare. Nu mai spun de furnizori care nu recunosc plata ..asa ca
ranemes, utilizator