avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecini care nu au ce face!!!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecini care nu au ce face!!!

Buna ziua,
Am si eu probleme foarte mari legate de vecina de sub mine. D-na are in jur de 60 de ani, este necasatorita si are un baiat de 28 de ani care nu locuieste cu ea. Eu locuiesc in Bucuresti de 2 ani, insa odata pe luna vin la parintii mei acasa, in Galati si din start dau de vecina.
Problemele care ar fi?
1. Cum ajung acasa imi place sa dau drumu la muzica, insa nu foarte tare, cum spune vecina. Am 2 camera. eu dau drumu la muzica in sufragerie, mama din bucatarie nu aude, insa vecina e deja terorizata. si
2. Patul in care dorm, e vechi. nu vor ai mei sa-l schimbe, scartaie. Vecina mea spune ca eu am treaba .... seara de seara!
Rugamintea mea la dvs este: ce pot face in aceste 2 situatii?
Care este intervalul orar in care pot asculta muzica, sa zicem putin mai tare?
Iar cu patul ... nu cer vreo rezolvare .... doar sa-mi schimbe vecina patul.
Nu credeti ca femeia sufera de singuratate?
@camybya, daca situatia descrisa in topic este reala, aveti dreptate - insa nu trebuie sa va asteptati ca aici pe forum sa obtineti cine stie ce raspunsuri... Vedeti, aproape fiecare dintre noi am avut cate o experienta dintr'asta cu vecinii nostri si ne-am descurcat fiecare cum am putut. Din nefericire cam asa stau lucrurile si depinde de dvs. cum ve-ti aplana aceste discutii. Solutia cu dormitul pe jos nu mi se pare o rezolvare. A fost un sfat si nu este obligatoriu sa-l urmati. Totusi, chiar daca as. prop. nu are afisat un program de liniste, incercati sa-l respectati pe cel postat de @adriantot - acelasi si la as. noastra. @laura_bz2006 ne-a spus cum a rezolvat dansa conflictul... Nu este obligatoriu "sa mearga" si la dvs., insa trebuie incercat.
si la mine in bloc majoritatea sunt pensionari, care n-au alta treaba. n-am nimik cu ei, si mama mea e pensionara, dar isi vede de treaba ei.
problema e ca eu sunt o femeie divortata, cu un copil, cu o relatie, si permanent imi schimb cate ceva in apartament. de aici cred ca e si invidia.
mai ai o solutie: sa vorbesti cu sectoristul, sau cu politistul de proximitate, sau cum se numeste.
ii expui problema, il intrebi ce poti face legal, ca sa nu mai fii deranjata de vecina.
sau iei legatura cu un avocat si sigur te vei lamuri.
multa bafta!
@camybya
Daca vecina vine la usa, probabil ca aude ea ceva ce o deranjeaza. Eu nu zic ca una sau alta are dreptate, dar ar fi bine, inainte de a judeca cu asprime pe cineva, sa te gandesti cum ar fi sa fii deranjat la randul tau de cineva care da la maxim boxele din care rasuna manele, rock, muzica populara, muzica de cafe-concert sau chiar muzica clasica, ceva...ce nu-ti place. Cum ar fi ca atunci cand vrei sa dormi sa inceapa ceva sa huruie sau sa bocane sau sa....scartaie. Pune-te in situatia vecinei. Intr-un bloc traim laolalta fel si fel de oameni. Aceasta conditie trebuie sa ne-o asumam cu totii si sa facem in asa fel incat traiul nostru, cu tot ce presupune el sa nu faca deranj vecinilor. Un sfat pentru patul care scartaie: la incheieturi puneti sapun in interstitii.
elga50 a scris:

@camybya
Daca vecina vine la usa, probabil ca aude ea ceva ce o deranjeaza. Eu nu zic ca una sau alta are dreptate, dar ar fi bine, inainte de a judeca cu asprime pe cineva, sa te gandesti cum ar fi sa fii deranjat la randul tau de cineva care da la maxim boxele din care rasuna manele, rock, muzica populara, muzica de cafe-concert sau chiar muzica clasica, ceva...ce nu-ti place. Cum ar fi ca atunci cand vrei sa dormi sa inceapa ceva sa huruie sau sa bocane sau sa....scartaie. Pune-te in situatia vecinei. Intr-un bloc traim laolalta fel si fel de oameni. Aceasta conditie trebuie sa ne-o asumam cu totii si sa facem in asa fel incat traiul nostru, cu tot ce presupune el sa nu faca deranj vecinilor. Un sfat pentru patul care scartaie: la incheieturi puneti sapun in interstitii.



Eu am zis ca dau drumul la muzica, insa nu foarte tare. femeia asta chiar nu are ce face. este o femeie singura, nu are copilul langa ea, nu are barbat, nu are nimic, deci nu are nici o ocupatie si nu se ia numai de mine. pe cine prinde, de ala se ia, in special de copiii din scara, care, intradevar fac galagie la orice ora, insa nu ma deranjeaza, pt ca si eu am fost copil si la fel faceam. singura femeie care are mereu de comentat e ea. mereu ameninta cu politia, mereu nu doarme din cauza mea si tot asa. acum sincer, dvs credeti ca eu alta treaba nu am decat sa am grija sa nu o deranjez pe dna cand ma asez in pat? sau sa nu dau drumul la muzica pt ca dna sufera? Putin ma intereseaza.... insa am scris pe acest site dorind sa aflu parerile dvs, o lege referitoare la linistea publica si pt ceva divertisment. e normal sa gasesc aici si oameni pro si contra mea.... pt fiecare raul lui e cel mai grav.
ca sa inchei: ma bucur ca am aflat orele de liniste, o lege si parerile dvs.
sa stiti ca eu stau in acest bloc de 24 ani si am crescut 2 copii,am avut sesiuni si alte imprejurari in care era necesara linistea dar niciodata nu m-am dus la usa altuia.Asa ca as sfatui pe toata lumea sa faca la fel pentru ca toti ii deranjem pe ceilalati mai mult sau mai putin...dar cea mai buna solutie daca nu te poti conforma sa te muti la casa

Alte discuții în legătură

Deranjat in timpul noptii de partidele de sex ale vecinului de la etajul inferior tasya tasya Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie oarecum comica, dar nu prea. Stau intr-un apartament inchiriat, la etajul 1. La parter locuieste un cuplu cam de 30 ... (vezi toată discuția)
Probleme mari cu vecinul care... sforaie Lidiuca Lidiuca Buna ziua Am o mare problema cu vecinu care sta sub mine la et. I. Nici de un jumatate de an nu ne-am mutat aicea si in prima noapte cand am dormit ... (vezi toată discuția)
Vecin asculta muzica intre orele 18-21 on64 on64 Buna ziua. Am o problema cu un vecin de bloc care asculta muzica, aceasta auzindu-se si la mine in camera, nu foarte tare, insa pe mine ma deranjeaza. Nu ... (vezi toată discuția)