avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecini care nu au ce face!!!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecini care nu au ce face!!!

Buna ziua,
Am si eu probleme foarte mari legate de vecina de sub mine. D-na are in jur de 60 de ani, este necasatorita si are un baiat de 28 de ani care nu locuieste cu ea. Eu locuiesc in Bucuresti de 2 ani, insa odata pe luna vin la parintii mei acasa, in Galati si din start dau de vecina.
Problemele care ar fi?
1. Cum ajung acasa imi place sa dau drumu la muzica, insa nu foarte tare, cum spune vecina. Am 2 camera. eu dau drumu la muzica in sufragerie, mama din bucatarie nu aude, insa vecina e deja terorizata. si
2. Patul in care dorm, e vechi. nu vor ai mei sa-l schimbe, scartaie. Vecina mea spune ca eu am treaba .... seara de seara!
Rugamintea mea la dvs este: ce pot face in aceste 2 situatii?
Care este intervalul orar in care pot asculta muzica, sa zicem putin mai tare?
Iar cu patul ... nu cer vreo rezolvare .... doar sa-mi schimbe vecina patul.
Nu credeti ca femeia sufera de singuratate?
@camybya
atita timp cit politia nu v-a sanctionat pentru tulburarea linistii publice, puteti sta linistita.
incercati varianta cu "vindutul" apartamentului la tigani. mai intii spuneti-i ca veti vinde apartamentul NUMAI unor tigani si eventual sa aduceti in vizita 2-3 persoane mai creole pe acolo si sa va vada aceasta individa. ar trebui ca aceasta actiune sa o puna pe ginduri si sa o linisteasca ;)
multa bafta !:D
Dle felix se pare ca astazi tin neaparat sa conversez cu dvs. Aici pe forum ne dam cu toti cu parera fara sa cunoastem situatia exacta, deci fara sa avem informatia corecta. Deci discutiile sunt de cele mai multe ori principiale. Deci, in principiu dupa parerea mea vina in problemele dintre vecinii dintr- un bloc apartine in mare masura si conducerii asociatiei care nu stie sa aplaneze acest tip de conflicte. Administratorul sau presedintele ar avea autoritatea morala avand in spate opinia unei colectivitati intregi sa convinga prin argumente partea pe care o considera vinovata. Cand ii argumentezi ca nimeni nu- i da dreptate, sau majoritatea, s- ar putea sa se rezolve situatia.
domnule marius .... acest tip de conflicte au fost rezolvate de administrator , presedinte sau comitet intr-un n umar infim de cazuri.
aceste cazuri se rezolva ori prin organele statului (politie, tribunal, etc), ori prin iscusinta uneia din parti de a-l face pe celalalt sa renunte, ori prin indiferenta uneia din parti fata de doleantele celuilalt. sau poate vreo alta solutie, care imi scapa momentan ;)
@camybya
Atunci sa punem altfel problema, fata de faptul ca "putin iti pasa" de faptul ca vecina de dedesupt se supara. Ma intreb ce comportament ai avea daca in locul vecinei ar locui vreun zdrahon coleric care ar veni la usa ta, nu sa ciocane, ci sa-ti bubuie-n ea cu pumnii si picioarele si cand ai deschide revoltata ai primi o directa drept in nas si un @@@@@@ drept intre ochi. Cred ca dupa ce ai rezolva problema cu politia care nu l-ar amenda ca ..."baietii se cunosc intre ei", ori ai asculta muzica cu castile la urechi, ori, cum a opinat @emanuellen, te-ai muta la casa (unde, fie vorba intre noi, problema ramane aceeasi, in alte conditii)
In toate cazurile functioneaza proverbul "ce tie nu-ti place, altuia nu face"....Scenariul asta a fost imaginat, asa de divertisment, cum bine zici.
elga50 a scris:

@camybya
Atunci sa punem altfel problema, fata de faptul ca "putin iti pasa" de faptul ca vecina de dedesupt se supara. Ma intreb ce comportament ai avea daca in locul vecinei ar locui vreun zdrahon coleric care ar veni la usa ta, nu sa ciocane, ci sa-ti bubuie-n ea cu pumnii si picioarele si cand ai deschide revoltata ai primi o directa drept in nas si un @@@@@@ drept intre ochi. Cred ca dupa ce ai rezolva problema cu politia care nu l-ar amenda ca ..."baietii se cunosc intre ei", ori ai asculta muzica cu castile la urechi, ori, cum a opinat @emanuellen, te-ai muta la casa (unde, fie vorba intre noi, problema ramane aceeasi, in alte conditii)
In toate cazurile functioneaza proverbul "ce tie nu-ti place, altuia nu face"....Scenariul asta a fost imaginat, asa de divertisment, cum bine zici.


Probabil faci parte din categoria acelor vecini care mereu sunt deranjati de altii. Vecini care nu au ce face si stau si asculta cu paharul prin pereti. La scara 2 sta un baiat la vreo 20 de ani care ignora pe toata lumea si face exact ceea ce vrea el in casa lui (sta singur fara parinti). acolo nimeni nu comenteaza ca e galagie ca se lasa naspa....a stiut baiatul sa se impuna de la inceput si astfel nimeni nu-i spune nimic. eu care cat de cat, la inceput am zis ca oi fi eu rea si na...ii fac rau vecinei, am zis sa las garda jos in fata ei. si ce am rezolvat? NIMIC. asa ca voi proceda cum am zis mai devreme: INDIFERENT! daca ei nu-i convine, sa se mute. am avut vecini care s-au mutat, am avut si am vecini cu bebelusi si niciodata nu am facut scandal, nici macar in noptile in care stateam pana dimineata sa invat pt sesiune iar manelele ma acompaniau intr-o atmosfera de vis. am tacut.... si mi-am vazut de treaba. si toate sunt bune si frumoase intre mine si acei oameni. acum hai sa ne certam intre noi ca eu dau drumu la muzica si imi scartaie patul, ca vecina poate face snitele si bate carnea, ca bebelusul lu` d-na de la 2 plange ca are colici. hai sa facem revolutie :)))))))) CORECT, N U?

Alte discuții în legătură

Deranjat in timpul noptii de partidele de sex ale vecinului de la etajul inferior tasya tasya Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie oarecum comica, dar nu prea. Stau intr-un apartament inchiriat, la etajul 1. La parter locuieste un cuplu cam de 30 ... (vezi toată discuția)
Probleme mari cu vecinul care... sforaie Lidiuca Lidiuca Buna ziua Am o mare problema cu vecinu care sta sub mine la et. I. Nici de un jumatate de an nu ne-am mutat aicea si in prima noapte cand am dormit ... (vezi toată discuția)
Vecin asculta muzica intre orele 18-21 on64 on64 Buna ziua. Am o problema cu un vecin de bloc care asculta muzica, aceasta auzindu-se si la mine in camera, nu foarte tare, insa pe mine ma deranjeaza. Nu ... (vezi toată discuția)