avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Diferente intre CEC si BO in cazul neplatii creantei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Diferente intre CEC si BO in cazul neplatii creantei

Lucrez intr-o companie de distributie care accepta la plata pe scara larga instrumente de plata (cec;BO).Stiu ,cel putin ,statistic vorbind ca cec-ul este mai sigur d.p.d.v. al sigurantei platii. Intrebarea mea este care instr. din cele doua este mai util ,in caz de neplata, privind recuperarea creantei ?
Cel mai recent răspuns: marillion , utilizator 16:08, 17 Mai 2009
Totul este premeditat. Am din ce in ce mai mult convingerea ca sistemul tepelor este foarte bine pusa la punct, in cele mai mici detalii, si totul se misca foarte greu tocmsai pentru a se incuraja acest fenomen.
nc_neagu a scris:

Lucrez intr-o companie de distributie care accepta la plata pe scara larga instrumente de plata (cec;BO).Stiu ,cel putin ,statistic vorbind ca cec-ul este mai sigur d.p.d.v. al sigurantei platii. Intrebarea mea este care instr. din cele doua este mai util ,in caz de neplata, privind recuperarea creantei ?


Nici unul sau ambele. Adica e tot aia. Aici nu e vorba de utilitate, intrebarea e pusa gresit.
BO este un titlu de credit, CECul este un instrument de plata. Daca ar avea aceleasi functii, ar exista un singur titlu formal de creanta, nu trei ( bilet la ordin, cambie, cec ). Toate aceste titluri de creanta au exact aceeasi putere executorie, iar utilitatea lor din acest punct de vedere e egala, toate iti dau posibilitatea sa il urmaresti pe debitor pe calea executarii silite. Insa, debitarea contului pe calea executarii silite e frectie la un picior de lemn, ceea ce conteaza e doar sa stii sa iti alegi cum trebuie partenerul de afaceri. Un jurist iti va spune ca trebuie sa il executi silit etc., insa tu comerciant, ai nevoie la termen de valoarea inscrisa in titlu, nu te ajuta cu nimic o stampila cu "NOI, PRESEDINTELE ROMANIEI" pe bo/cec. Cred ca cel mai bun lucru pentru caz de neplata este rachetul moldovean/ucrainean, angajat in firma pe postul de "CASIER".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instrument garantie: cec sau bo avalizat ike ike Buna Desfasor activitati de comert si as vrea sa stiu ce instrument imi este mai folositor (CEC sau BO avalizat) pt recuperarea eventualelor creante de la ... (vezi toată discuția)
Incident de plata-inregistrat corect in cip? MARIANAV MARIANAV Va rog pe cei care ati trecut prin asta sau cunosteti legislatia sa ma indrumati daca am dreptate acuzand banca ca a publicat eronat pe CIP firma la care este ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin- refuz de plata hambra hambra ce repercusiuni pot avea daca banca a refuzat un bilet la ordin din lipsa totala de disponibil (am fost plecat din localitate si am uitat sa depun bani in ... (vezi toată discuția)