Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... La UPC - Taxa pe stalp, inclusa in Factura /08.2014 ?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

La UPC - Taxa pe stalp, inclusa in Factura /08.2014 ?

- pt. 2 ani de zile, la UPC,
am un Abonament “Pachet 3 Play” ( Internet + Tv + Tel.), Internet = 120 Mbps.
- primele 6 luni ( oct.2013 - mart.2014) am platit lunar 59 lei, apoi,
- dupa 6 luni ( incepand din apr.2014 ) am inceput sa platesc 65 lei.

- la data de 08.07.2014
am primit un Email
in care mi s-a spus ca:
"Incepand cu 1 august, abonamentul tau se va majora cu cu 3 lei (TVA inclus)".

- stiu ca odata ce este incheiat un Abonament pt. 2 ani de zile,
nimic nu trebuie sa se schimbe:
nici pachetul ( nici Programele TV, viteaza la Internet, ...)
si nici pretul Abonamentului.

- de la casierie mi s-a spus ca
cei 3 lei sunt platiti in plus
pt. TAXA PE STALP.

- dar, in Factura primita pe Email,
la rubrica "Televiziune"
nu scrie decat:
"Modificare abonament august 2014"
si suma de "3 lei",
fara nici o alta precizare,
ca sa stiu de ce va trebui sa platesc mai mult.

- Este corect asa ceva ?
- de unde rezulta acei 3 lei in plus ?
- Cum pot sa stiu
daca cei de la UPC
au calculat corect
cat trebuie sa platesc lunar,
pt. acea TAXA PE STALP ?
SI eu am primit noua factura, cu plusul de 3 lei, pe urma un alt email cum ca s-a produs o eroare, ca o sa primesc alta factura, am primit noua factura tot cu cei 3 lei in plus. Mi se spune, de asemenea, ca pot sa reziliez contractul fara nicio cheltuiala suplimentara.
UPC, si nici alt furnizor de servicii, nu este Mos Craciun. El s-a trezit cu marirea cheltuielilor cu taxa de stalp - daca ai votat USL-ul in 2012 nu-ti mai explic de ce - si, evident, asta se muta in spatele consumatorului. Daca ai luat ceva ca bonus cand ai incheiat contractul, il dai frumos inapoi daca-l reziliezi. Inainte de a pierde vremea adresandu-te OPC-ului, iti recomand sa-ti cumperi o lupa puternica, cu care sa poti citi scrisul acela minuscul, sub care ti-ai pus semnatura; UPC sunt americani, au o armata de avocati, asa ca au contracte beton.
SI, totusi, in opinia ta, ce ar trebuie sa faca un furnizor de servicii cand ii cresc cheltuielile, sa faca protectie sociala?
din cate stiu clauzele unui Contract incheiat pe 2 ani
raman batute in cuie !
- nimic nu mai poate schimba un contract
decat daca cele 2 parti vor de comun acord
si doar printr-un Act aditional,
doar daca se schimba sau impune vreo Lege asa ceva ....
caci una din parti nu poate modifica nimic dupa bunul ei plac ...
cristiannegru a scris:

din cate stiu clauzele unui Contract incheiat pe 2 ani
raman batute in cuie !
- nimic nu mai poate schimba un contract
decat daca cele 2 parti vor de comun acord
si doar printr-un Act aditional,
doar daca se schimba sau impune vreo Lege asa ceva ....
caci una din parti nu poate modifica nimic dupa bunul ei plac ...

Poate ca in contract scrie undeva cu litere mici ca-l pot modifica unilateral in caz de anumite motive.Si la RDS s-a introdus o taxa numita ,,mentenanta,, in valoare de 5 lei,uni abonati au facut reclamatie la ANPC(OPC) care le-a dat dreptate si au amendat societatea cu 100.000 lei si au spus ca orice abonat poate sa renunte la contract fara nici o penalizare din partea RDS.
Am primit recent un telefon de la UPC Bucuresti si mi s-a spus ca:
- cei 3 lei in plus reprezinta majorarea Abonamentului.
Toti clientii UPC vor plati mai mult incepand cu 01.08.2014
pt.ca UPC a suferit pierderi in timp, nu factureaza la valoarea Euro, iar
unele Televiziuni au renegociat conditiile de difuzare ( PRO TV, ANTENA, ...),
- iar cine nu este de acord cu majorarea tarifului
are acum ocazia sa renunte la Abonament /Contract /serviciu
si sa mearga la altcineva ....

Acesta este Raspunsul oficial al UPC-ului.
cristiannegru a scris:

are acum ocazia sa renunte la Abonament /Contract /serviciu
si sa mearga la altcineva ....
Acesta este Raspunsul oficial al UPC-ului.

Este corect,dar,sa nu se perceapa taxe suplimetare cand se rezilieaza contractul inainte de termen:D