avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare -cumparare cu uzufruct se poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare -cumparare cu uzufruct se poate ataca?

suntem 3 fratii si parintii mei doresc sa imi treaca mie garsoniera lor prin contract de vanzare-cumparare cu uzufruct (adica sa stea in casa lor pana la moartea lor ,sa nu pot sa ii dau afara sau sa le inchiriez casa lor)fara sa am grija de ei .Mentionez ca nu le dau nici o suma de banii pentru aceasta casa .Intrebarea mea este daca fratii mei dupa incheierea acestui contract mai pot avea un drept asupra acestei case sau dupa moartea parintilor mai pot avea ceva pretentii
Am o mare rugaminte! Sotul meu a facut cu bunicii sai un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager a 50% dintr-un imobil si intreg terenul aferent, acum 7 ani in urma. In tot acest timp am locuit impreuna cu bunicii si i-am ajutat cu tot ce a fost nevoie(spital, tratamente, mancare,spalat, etc). Intre timp a murit bunica. Nu s-a facut succesiune in urma ei. Trebuie sa mentionez ca bunicii au avut 2 copii dintre care unul a decedat. Cel decedat are 2 fiii dintre care unul este sotul meu. Procentul de 50 % din imobil este al tatalui sau si nici pentru acesta nu s-a facut succesiunea desi au trecut 9 ani. Sintetizat, sotul are 50% din casa si tot terenul inclusiv cel de sub casa iar din procentul de 50 % ramas se va hotara la succesiune cat ii va reveni. Ma intereseaza daca acel contract cu uzufruct poate fi atacat de fratele sau chiar daca sotul a facut intabularea, a facut diverse imbunatatiri, a construit anexe si fantana. Nu a trecut termenul de atac al acestui contract?
Contractul de vanzare-cumparare catre un descendent cu rezervarea de uzufruct, se prezuma a fi o donatie. Asa ca, se poate anula in instanta. Parerea mea e ca mai bine faci un contract de intretinere cu uzufruct viager, acesta putand fi atacat doar pentru neideplinirea obligatiei de intretinere. Dar ai grija sa strangi dovezi ca iti indeplinesti obligatia de intretinere (chitante ca ai platit medicamente, hrana, doctori, etc) si te asiguri ca vecinii, eventual apropiati ai familiei au la cunostinta de toate acestea ( sa-i poti folosi ca martori intr-un eventual proces). Un alt motiv pe care il pot invoca cei ce ataca contractul este lipsa discernamantului la momentul incheierii contractului, ceea ce poate fi inlaturat prin obtinerea unui certificat medico-legal emis de IML.
Daca am inteles bine sotul Dvs. are 50% casa + tot terenul aferent si de sub casa, prin contract de V-C cu uzufruct viager, fara clauza de intretinere.
Restul 50% din casa sunt pe numele socrului Dvs., tatal sotului Dvs. Socrul a avut 2 copii: sotul Dvs. si inca un frate, care ar vrea sa atace CVC-ul cu uzufruct viager?
A cam trecut mult timp de la contract, ar cam trebui facuta dovada ca s-a achitat pretul care e trecut in contract, martori ... investitii facute in casa unde ati locuit cu bunicii pe care puteti sa spuneti ca le-au facut bunicii din banii primiti dupa "contract". Ar cam trebui probe.
Dupa 50% din casa al socrului, mostenesc sotia lui (soacra) daca traieste sau a murit dupa socrul Dvs. 1/4 parti, si copii lui. impart in cote egala restul, 3/4.
De ce nu a-ti facut mai bine un contract de intretinere? sau de renta viagera? Ar fi fost mult mai sigure decat orice, daca se presta intradevar intretinerea sau renta.
Si orice act este atacabil! Trebuie numai sa cautam varianta cea mai putin probabila si sa ne asiguram cu cat mai multe hartii!
Multumesc pentru raspuns. Trebuie sa inteleg ca nu exista nici un termen de prescriptie a contestarii unui act de vanzare cumparare cu uzufruct viager! Deci poate fi atacat si dupa 20 de ani?
In primul rand un act nu se poate anula pe motiv ca se prezuma a fi donatie.
Daca se prezuma donatie si nu se dovedeste contrariul, se poate solicita raportul donatiei. Nu se anuleaza actul.
Exista termene de prescriptie, insa depinde de foarte multe lucruri, ce anume se invoca, ce texte de lege sunt aplicabile etc.
Nulitatea relativa se prescrie in 3 ani, cea absoluta niciodata! Raportul donatiilor se poate cere in naura atata timp cat donatarul mai detine bunul!
Chestiunile nu sunt atat de simple, albe si negre!

Eu nu inteleg asta: de unchiul sotului nu va temeti? Doar de fratele lui?

Alte discuții în legătură

Vanzare uzufruct gagiu19 gagiu19 Buna ziua, Socrii mei ne-au facut act de vz-cumparare cu uzufruct mie si sotiei acum vreo 4 ani pe o casa. Atunci, eu cu sotia nu eram casatoriti. Acum, ... (vezi toată discuția)
Testament in favoarea unuia dintre frati maratia maratia Buna seara, as dori sa ma ajutati in obtinerea unei solutii cat mai bune in rezolvarea unei probleme. Am sa va expun cat pot mai pe scurt o situatie care mie ... (vezi toată discuția)
Donatie sau act de vanzare cumparare? stefanr1234 stefanr1234 bunici mei vor sa imi lase mie casa si inca nu stim ce acte sa facem...trebuie sa spun ca mai am un unchi si doi veri care nu ar fi de acord cu aceasta...cel ... (vezi toată discuția)