avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare -cumparare cu uzufruct se poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare -cumparare cu uzufruct se poate ataca?

suntem 3 fratii si parintii mei doresc sa imi treaca mie garsoniera lor prin contract de vanzare-cumparare cu uzufruct (adica sa stea in casa lor pana la moartea lor ,sa nu pot sa ii dau afara sau sa le inchiriez casa lor)fara sa am grija de ei .Mentionez ca nu le dau nici o suma de banii pentru aceasta casa .Intrebarea mea este daca fratii mei dupa incheierea acestui contract mai pot avea un drept asupra acestei case sau dupa moartea parintilor mai pot avea ceva pretentii
Cu martori nu se poate dovedi ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ba se poate, insa depinde de la situatie la situatie cat de convingatoare poate fi proba... De regula, la o intrebare de amanunt, martorii se pierd... marturia lor poate fi combatuta chiar de nesiguranta lor.
Repet: depinde, trebuie cunoscuta intreaga situatie care a stat la baza platii in cash.
Nu exista niciun act care sa împiedice vreodată pe cineva sa se adreseze instantei.
Este dreptul fiecărui cetățean.
Părinții ce doresc? Sa rămână în casa pana la deces? Sa fie întreținuți? Sa le dați bani? Sa va dea imobilul gratis?

Cu frații ati discutat? Ei ce au de zis?
Cel mai bun act este cel care reflecta realitatea și vointa reala a părților.

Frații au casa lor, dar asta nu înseamnă că dacă ai casa ta, îți pierzi dreptul la moștenire.
Și nici că dacă nu ti-ai făcut propria casa si ai locuit cu parintii, ai mai multe drepturi.
Legal, toți 3 sunteți copiii acelorași parinti.

PS: Era bine sa va faceți propria postare.
Dacă comentați peste întrebarea altcuiva, se creează și mai multa confuzie pentru cei care citesc.
Ultima modificare: Miercuri, 3 August 2022
raluk0207, utilizator
BIU"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare uzufruct gagiu19 gagiu19 Buna ziua, Socrii mei ne-au facut act de vz-cumparare cu uzufruct mie si sotiei acum vreo 4 ani pe o casa. Atunci, eu cu sotia nu eram casatoriti. Acum, ... (vezi toată discuția)
Testament in favoarea unuia dintre frati maratia maratia Buna seara, as dori sa ma ajutati in obtinerea unei solutii cat mai bune in rezolvarea unei probleme. Am sa va expun cat pot mai pe scurt o situatie care mie ... (vezi toată discuția)
Donatie sau act de vanzare cumparare? stefanr1234 stefanr1234 bunici mei vor sa imi lase mie casa si inca nu stim ce acte sa facem...trebuie sa spun ca mai am un unchi si doi veri care nu ar fi de acord cu aceasta...cel ... (vezi toată discuția)