Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare -cumparare cu uzufruct se poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare -cumparare cu uzufruct se poate ataca?

suntem 3 fratii si parintii mei doresc sa imi treaca mie garsoniera lor prin contract de vanzare-cumparare cu uzufruct (adica sa stea in casa lor pana la moartea lor ,sa nu pot sa ii dau afara sau sa le inchiriez casa lor)fara sa am grija de ei .Mentionez ca nu le dau nici o suma de banii pentru aceasta casa .Intrebarea mea este daca fratii mei dupa incheierea acestui contract mai pot avea un drept asupra acestei case sau dupa moartea parintilor mai pot avea ceva pretentii
Cu martori nu se poate dovedi ?
Ba se poate, insa depinde de la situatie la situatie cat de convingatoare poate fi proba... De regula, la o intrebare de amanunt, martorii se pierd... marturia lor poate fi combatuta chiar de nesiguranta lor.
Repet: depinde, trebuie cunoscuta intreaga situatie care a stat la baza platii in cash.
Nu exista niciun act care sa împiedice vreodată pe cineva sa se adreseze instantei.
Este dreptul fiecărui cetățean.
Părinții ce doresc? Sa rămână în casa pana la deces? Sa fie întreținuți? Sa le dați bani? Sa va dea imobilul gratis?

Cu frații ati discutat? Ei ce au de zis?
Cel mai bun act este cel care reflecta realitatea și vointa reala a părților.

Frații au casa lor, dar asta nu înseamnă că dacă ai casa ta, îți pierzi dreptul la moștenire.
Și nici că dacă nu ti-ai făcut propria casa si ai locuit cu parintii, ai mai multe drepturi.
Legal, toți 3 sunteți copiii acelorași parinti.

PS: Era bine sa va faceți propria postare.
Dacă comentați peste întrebarea altcuiva, se creează și mai multa confuzie pentru cei care citesc.
raluk0207, utilizator
BIU"