avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reclamatie presedinte si administrator asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reclamatie presedinte si administrator asociatie de locatari

Doresc sa depun o plangere impotriva presedintelui asociatiei si a administratorului deoarece omul nu face altceva decat sa santajeze lumea..despre ce e vorba mai exact...Dorind sa`mi infiintez o firma,am decis sa`mi fac sediul la apartament in propria locuinta..Am mers la vecinii atat de pe orizontala cat si de pe verticala cu care ma invecinez..am luat semnaturi fara probleme...si am mers la asociatie...VINERIora 12:00 (programul administratorului la asociatie fiind de la 09:00-14:00) nu gasesc pe nimeni..ok..am zis ca poate e o intamplare...merg LUNI in jurul orei 10:00..programul la asociatie fiind acelasi...nu gasesc pe nimeni..pun mana pe telefon si il sun pe administrator..administratorul foarte ferm mi-a spus ca el mai are un serviciu in paralel si ca nu poate veni in acel moment la asociatie si sa incerc maine ...ok..MARTI ora 11:00 prezent la asociatie...NIMENI...pun mana pe telefon si il sun pe administrator..administratorul cunoscandu`mi numarul..nu mi-a mai raspuns..iau numarul si il sun pe presedinte..presedintele doar nu ma injurat la telefon..ce sa mai povestesc..cand sa-i spun ca il astept la asociatie mi-a spus ca el vine maine (MIERCURI) la asociatie in jurul orei 19:00 si ca nu`i fac eu programul si nici el nu rebuie sa`si faca programul in functie de dorintele mele...oookkkk..inghitim si marlania asta..mergem MIERCURI la ora 19:00 la asociatie (programul fiind 09:00-14:00)..cand ajung..m-a luat din start tare..tu esti ala care tot ma presezi de vreo 3 zile sa iti semnezi niste acte?ia sa vad ce vrei sa`ti semnez..? "domnu` presedinte am nevoie de o stampila si o semnatura deoarece asa mi-a cerut de la registrul comertului..am luat semnaturile de la vecini ..totul e ok ..numai sa`mi semnati" si el intrigat imi spune: "PAI BAI ACESTA TU VEZI CATE PENALITATI AI AICI..?PAI TU AICI AI 1000 RON PENALITATI..TU PANA NU ADUCI BANII ASTIA TU NU VEZI SEMNATURA DE LA MINE " intretinerea era la zi..el s-a luat de penalitati..EU ACUM VREAU SA VA INTREB..CE POT SA`I FAC?UNDE POT FACE O PLANGERE?ESTE CLAR UN ABUZ IN SERVICIU PE LANGA NERESPECTAREA PROGRAMULUI...CE RECLAMATII I-ASI MAI PUTEA FACE SI UNDE?EL NU ESTE OBLIGAT SA-MI SEMNEZE ODATA CE VECINII SI-AU DAT ACORDUL?IN CE LUME TRAIM?UN ASTFEL DE OM CARE MIROSEA A BAUTURA DE LA 20 METRI MA TINE BLOCAT SI NU POT FACE NIMIC FARA SEMNATURA LUI...PE CE LUME TRAIM?E NORMAL ASA CEVA?ASTEPT SI EU CEVA RASPUNSURI DACA SUNTETI IN CUNOSTINTA DE CAUZA SI DACA DORITI SA-MI RASPUNDETI...
portocala142002 a scris:

.Daca sunt la zi cu intretinerea nu au ce sa-mi faca ...ei imi pot baga penalizari si 100 milioane..din pix...repede...nu au cum sa justifice nimic ...Ce mi-a propus avocatul..daca il dau in judecata..e clar.. deoarce nu exista o lege prin care e obligat sa semneze..intradevar..abuzul pe care il face e clar..santaj ca santaj dar de abuz in serviciu nu mai poate fi vorba..e clar...si mi-a propus sa merg la un mediator..o sa merg si cu un mediator sa vad ce pot face...daca nu si nu...o sa`i fac reclamatie la primarie..iau legatura cu cenzorul..o sa`l dau si in judecata pentru abuz...si cam atat ce`i pot face acum legal..la prima sedinta o sa cer demisia lui..un procentaj facut de seful scarii in care stau zice ca lejer 70% din locatari il vor plecat..dar pe mine ma intereseaza momentul de fata..dupa..nu prea ma mai doare capul..oricum e ca si plecat ..din ce am inteles...abia acum am inteles eu cum sta treaba cu administratorii si cu presedintii de asociatii de locatari..e plin google`ul de astfel de probleme...au putere prea mare..obligatii foarte putine...e ceva strigator la cer...e ceva ce eu pana in momentul de fata inca nu`mi imaginam ca se poate intampla...


1-Am consultat astazi un avocat si mi-a spus clar..ASOCIATIA DE PROPRIETARI NU MA POATE DA IN JUDECATA PENTRU PENALIZARILE LOR.
Atentie sporita cu afirmatia ca asociatia nu va poate da in judecata pentru penalitati
Penalitatile nu sunt ale asociatiei de proprietari ci ale dv deoarece au fost aplicate la sumele cu titlu de restanta cu care va inregistrati ndv in evidenta asociatiei de proprietari
L nr 230/2007 Art. 49
(la data 21-Jan-2008 Art. 49 din capitolul VI reglementat de Art. 25 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice
sumă cu titlu de restantă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de
0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile
care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi
suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,
afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitătilor de întârziere vor face obiectul fondului
de penalităti al asociatiei de proprietari şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor
impuse asociatiei de proprietari de către terti şi pentru cheltuieli cu reparatiile asupra
proprietătii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.
2- "castig procesul..e o forma de santaj putin mai aiurea"
Iata ce prevede Noul cod penal Art. 207-Şantajul
(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Detalii: [ link extern ]
Cine va constrange ,asociatia de proprietari ?
L nr 230/2007 prin art 50 constituie temeiul de drept,prin care asociatia de proprietari se poate institui cu pretentii impotriva rau platnicilor si actionarea acestora in instanta
Stimate domn, sunteti penibil. Nu realizati ca sunteti intretinut de ceilalti locatari? Presedintele nu are voie sa va dea aviz de functionare pana nu va achitati datoriile. Nu realizati ca Asociatia de Proprietari va poate da in judecata pentru recuperarea debitelor? Refuz sa cred ca ati vrut sa platiti si nu era nimeni la biroul administratiei. Postez acest mesaj in calitate de presedinte al unei Asociatii de Proprietari.
Pentru ca tot este un subiect de genul asta. Eu am o restanta la intretinere de 8500 de lei , iar momentul de fata penalizarea este in jur de 100 de lei pe luna. IN curand ma voi apuca sa achit aceasta restanta , nu toata o data , dar in cateva luni va fi achitata. Din astia 8500 de lei , probabil ca 1000 sunt penalizari , daca nu mai mult. Cum pot verifica daca acesti bani ajung la Radet , gaze ,firma de salubritate , sau reparatii spati comune (asta exclus ca sigur nu se vor face). Am asa , o "teama" ca acea penalizare va intra in mare parte , daca nu in totalitate in buzunarul administratorului si a presedintelui de bloc. Mentionez ca pana acum nu am fost presat sa platesc intrenirea la zi , exista la mine in bloc o persoana care are 30.000 restanta , o alta familie care are 18.000 restanta si nici acestea nu sunt presate de catre asociatia de proprietari sa plateasca (macar amenintati cu darea in judecata), eu preferam sa fiu demult dat in judecata si obligat sa platesc , decat sa stiu ca mare parte din acea suma (penalizarea de 0,2 la suta pe zi) va intra in buzunarul administratorului si presendintelui de bloc. Locuiesc intr-un bloc de garsoniere cu 2 scari , sunt 196 de garsoniere in tot blocul, iar restantele totale sunt peste 2 miliarde de lei vechi. Mi se pare suspect ca administratora nu cauta sa ii constranga pe cei cu restante mai mari de 700-800 de lei care sunt intre 20 si 35 de proprietari (nu i-am numarat exact conform tabelului de la avizier din ambele scari alea blocului), tocmai daia ma intreb daca nu cumva cand aceste restante vor fi in cele din urma achitate , mare parte din penalizarile de 0.2 la pe zi vor intra in buzunarul ei si al presedintelui de bloc. Cand am discutat cu ea intr-o zi , mi-a zis ca e meritul ei ca nu sa oprit apa , sau caldura , ca a facut reesalonari de plata , dar cand i-am zis ca eu cred ca de fapt utilitatile nu s-au sistat pentru ca 75-80 la suta din proprietari sunt cu plata la zi nu a mai spus nimic.Ramane intrebarea , cum pot verifica legal (dupa ce termin de achitat restantele) unde ajung bani care reprezinta acea penalitate de 0.2 la suta / pe zi din suma totala datorata la intretinere.?
Puteti incerca sa il dati in judecata, dar nu sunt convins ca veti avea castig de cauza. Aceasta practica e folosita pe scara larga, administratia financiara/primaria nu va elibereaza documente daca aveti restante de plata.
Daca rescunoasteti restantele in cauza, achitati-le, si apoi solicitati documentul cerut.
Stimati colegi de discutie. Dpdv legal NU aveti dreptate. Administratorul ca si Presedintele ales sunt retribuiti pentru activitatea lor , deci au obligatia de a-si indeplini sarcinile legale, inclusiv programul de lucru.
Nici in ceea ce priveste micul "santaj" cu acordul privind stabilirea sediului social al unei firme la domiiliul unui membru al Asociatiei nu este legal. Nu poate fi conditionata actiunea de a fi de acord cu stabilirea sediului social al unei inteprinderi cu achitarea tuturor penalitatilor la debite anterioare inteleg. Solicitantul acordului poate isi (va) castiga existenta prin aceasta activitate si prin refuzul adminitratorului relPresedintelui i se produc prejudicii ce afecteaza veniturile acestuia si practic scad sansele de recuperare a debitelor.

In cazul in care debitorul se incadreaza in una din cazurile in care Asociatia poate lua masuri drastice de recuperare a debitului ( somatii, intreruperea alimentarii cu apa, electricitate sau chiar actiune in instanta privind vindere la licitatie apartament, etc ).

Alte discuții în legătură

Acord negativ asociatie proprietari pentru ong grunwald grunwald Buna seara, In urma cererii (in baza L 230/2007) prin care am solicitat acceptul stabilirii sediului social al ONG la adresa.... comiteul executiv al ... (vezi toată discuția)
Penalizari si restante la cotele de intretinere Anca07 Anca07 In cadrul asociatiei de proprietari exista restantieri ce refuza sa plateasca si penalizarile aferente lunilor restante. Cu toate ca si-au luat angajament ... (vezi toată discuția)
Locatar rau platnic ALBERTO58 ALBERTO58 Buna ziua! ce solutii putem gasi in cazul unui vecin ,care are datorii la asociatia de proprietari de peste 1 miliard(banii vechi) de ... (vezi toată discuția)