Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fapta penala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fapta penala?

O familie a luat un tanar fara casa, fara nici un serviciu, fara nici un viitor. E ca in cazul oamenii strazii, numai ca tanarul acesta nu provine de pe strada. Acest tanar cautand de munca, a gasit intelegere la o familie care l-a primit in casa lor, iar in schimbul unei locuinte unde sa se adapsteasca, unui pat de dormit si unei mase cu hrana,si ceva bani maruntis, tanarul acesta presteaza diverse munci prin gospodarie ca: Lucrat la camp, taiat si spart lemne de foc, ingrijit animale, s.a.m.d.
Acest caz de mai sus se considera fapta penala pe motiv ca familia respectiva si-a insusit dreptul de a avea o sluga fara contract de munca (munca la negru) ?
Ce se poate face in situatia de mai sus, avand in vedere ca familia respectiva a dorit si doreste sa faca un bine unui tanar care ar putea sa fie de fapt un om al strazii?
_Alin_ a scris:

Ma gandesc daca ar fi bine sa incheiem un contract la notar sau la politie. sa specificam ca nu lucreaza la negru, ci e un serviciu de caritate care poate fi interpretat cam asa: Bine faci, ai parte de bine!

Nu exista niciun astfel de contract prevazut in legislatia noastra.
freeelis a scris:

Nu exista niciun astfel de contract prevazut in legislatia noastra.

Si atunci care e solutia cea mai potrivita? Trebuie sa existe solutii atat pentru oamenii fara adapost si fara locuri de munca, cat si pentru cei care iau in adapost astfel de oameni.
Spun acest lucru, deoarece un amic de-al meu care lucra la negru, a fost prins si trimis in judecata. La mine e altceva, dar tocmai de asta mi-e teama sa nu se interpreteze sau sa se inteleaga altceva gresit.
Ma intrebam daca banii pe care ii dati reprezinta c/val unui suc sau a unei inghetate sau ii dati cat sa nu fie slugarit pe un blid de mancare.
Cred ca e chestie de interpretare.. omul locuieste la dvs si va gospodariti impreuna sau munceste si pt asta primeste casa, masa si ceva..maruntis.
Ii puteti face viza de flotant - astfel veti dovedi ca locuieste la dvs si nu va afecteaza cu nimic.

Daca sunteti firma,atunci s-ar putea interpreta ca munca la negru.Daca sunteti persoana fizica, respectiva persoana poate contribui la bunul mers al gospodariei.
Nu stiu in ce masura se poate considera munca la negru daca lucreaza in gospodarie.
Inteleg ca beneficiaza si de locuinta.
Este ceva prea amestecat...
Important este sa nu fie fortat sa lucreze intrucat atunci s-ar intra sub incidenta legii penale.