Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abuz la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abuz la locul de munca

in 26.09.2014 am fost chemata in biroul directorului,vroiam sa il inregistez ca simteam ca voi fii amenintata,dar nu am reusit ca am fost luata prin surpridere.a inceput sa ma ea ca am avut multe foi de boala in decursul aniilor si mi-a zis ca numai are nevoie de servicile mele si ca sa semnez hartia ca el nu ma mai tine ca nu are nevoie de oameni dinastia.eu pot demonstra foile de boala am dovezi -operatie la picior (proteza).in cele din urma eu refuzam sa semnez ca am zis sa ma interesez de drepturile mele si ma amenintat ca nu ca din firma nu ies numai semnand si eu tot nu si nu si nu am zis sa ma lase sa ma documentez si mi-am cerut dreptul la somaj si a zis ca nu ma da,ca sa caut un alt loc de munca in 20 zile si sa dau mita la aia pt luna care ma angajeaza sa ma dea in somaj si am zis ca nu cred asa ceva in cele din urma presiunea pusa asupra mea mi-a intans hartia si la nervi nu imi dadusem seama ca de fapt mi-a dat hartie care eu imi ceream demisia la care a vorbit cu secretara si a zis ca nu e bun ce am facut si mi-au dat alta hartie sa o semnez.in 29.09.2014 mam dus sa cer un exemplar si pt mine si mi-au zis ca nu imi trebe ca imi dau o copie,de data asta am intrat cu inregistrare si cand am cerut ultima hartie care imi ziceau ca e buna mi-au zis ca nu era aia buna ca prima si aceia a rupt-o si se auda pe inregistrare asa ca nici ei nu stiu cum sa ma arda cum pot sa imi fac dreptate as avea drept castig de cauza daca ias da in judecata pt abuz :((.imi pare rau ca nu iam inregistrat,imi pare rau ca am semnat as da timpul inapoi#-o.dupa 3 ani de munca nici drept de somaj nu am nici un venit mi-a facut de parca din banii lui imi platea somajul
ContSters332125, utilizator
1. Decizia de incetare a c.i.m. se poate contesta in instanta:
- in termen de 30 de zile de la data comunicarii , daca este vorba despre o concediere disciplinara
art.252 C.mun.
..
(5) Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

- in termen de 45 de zile, de la data luarii la cunostinta de masura luata , in celelalte situatii de incetare a c.i.m.
art.211 din Legea 62/2011:
Cererile pot fi formulate de cei ale caror drepturi au fost incalcate dupa cum urmeaza:
a) masurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau incetare a contractului individual de munca, inclusiv angajamentele de plata a unor sume de bani, pot fi contestate in termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunostinta de masura dispusa;
....

2. Pentru a fi valabil consimtamântul dat pentru demisie, acesta trebuie sa nu fie alterat de vreun viciu de consimtamânt.
Potrivit Noului Cod Civil, consimtamntul este viciat atunci cand: este dat din eroare, este surprins prin dol, este smuls prin violenta sau obtinut prin leziune.

Dolul si violenta pot fi dovedite prin orice mijloc de proba, inclusiv prin martori si prezumtii.

pai nu stiu 1.ar fii ca m-a fortat si m-a amenintat ca nu parasesc firma,2.ar fii ca pe el la deranjat foile de boala si am dovezi pentru foile de boala si 3.a zis ca pt asta imi face una ca asta pt foile de boala ca numai are nevoie de mine,de oameni bolnavi ca mine,ca el mi-a platit foile de boala si ca s-a saturat.in plus ca am incercat sa mai stau de vb cu directoru si ezita sa mai imi vorbeasca si a ridicat tonul si a zis ca discutia se incheie aici.cand mi-am cerut dreptul la un exemplar de preaviz au zis ca nu am nevoie ca primesc decizia cand se incheie preavizul.in plus pt niste rahaturi de carpe se poate da in 2 exemplare dar pt preaviz nu si insistam sa imi zica cu ce articol ma baga si mi-a zis ca am sa vad la urma cand primesc decizia.la care o am pe secretara cand mi-a zis ca hartia pe care mi-au dat-o ultima data a zus ca nu e bun ca e rupt.deci in final ei 2 hartii mi-au dat sa fac.1la inceput care mii la dat directorul si a intrebat pe secretara ceva si ea zis ca nu e bun si 2.mi-a mai dat secretara alta hartie care a zis ca asta e bun nu primul.cand m-am dus urmatoarea zii la munca sa cer un exemplar mii s-a zis ca numai copie si cand am intrebat-o pe secretara dar nu e ultima hartie care mi-ai dat-o si a zis ca aia e rupta,ca prima e buna si e inregistrata.mi-am dat seama ca nici ei nu stiau ce hartii sa imi bage sub nas
va rog frumos imi puteti spune daca in termenul de 20 de zile nu gasesc un loc de munca,ma pot incadra in somaj?am citit ceva cu dreptul la somaj dar nu sant sigura.nu am nici un venit,nu am nimic pe numele meu.nu sant sigura dar din cate as stii s-ar putea sa am ceva drepturi pentru ca eu am cotizat timp de 3 ani pt somaj
1.Pentru somaj trebuie sa se indeplineasca mai multe conditii, si anume :
Legea nr.76/2002 :
Art. 34

(1) Somerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.

Art. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:

Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa se beneficieze de somaj.

In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.

2. Potrivit Legii nr.76/2002 :
Art. 38
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
a) încetării raporturilor de muncă;
.....

(2) Indemnizaţia de şomaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacă cererea este înregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în termen de 10 de zile de la această dată.

(3) Dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.

(4) Termenul de maximum 12 luni prevăzut la alin. (3) este termen de decădere din drepturi.

Asadar, pentru a se putea primi indemnizatia de somaj de la data incetarii c.i.m. trebuie sa depuneti actele la AJOFM in termen de 10 zile de la data incetarii c.i.m. .. daca nu le-ati depus in acest termen, indemnizatia se va acorda de la data depunerii cererii .Termenul maxim in care se pot depune actele la somaj fiind de 12 luni de la data incetarii c.i.m.
deci sa inteleg ca pana nu vad cu ce articol ma baga,nu se stie daca pot beneficia de somaj.stiu ca tot ce mi- a mai zis este ca sant in preaviz si ca pot sa imi caut alt loc de munca,dar am teama de articolul cu care voi fii bagata.cand voi mere dupa acte este posibil sa imi ceara sa semnez ceva,pot refuza?si daca ar fii pe cine as putea sa rog sa ma ajute daca ar fii ca nu cunosc articolele.in plus va ma rog ceva mie mii se termina preavizul pe 23.10.2014 si secretara mi-a zis ca sa ma duc dupa acte pe 07.11.2014,ca atunci le termina,eu nu vreau asa tarziu.imi puteti spune normal actele cand trebuiesc inmanate dupe terminarea preavizului

va pot spune cum e preavizul ce am semnat.Domnule Director,Subsemnata......salariat la....,in functia de......,va rog sa luati act de demisia mea,urmand sa incetez activitatea la data de 26.09.2014.Perioada de timp dintre prezenta notificare si data incetarii activitatii reprezinta preavizul de 20 zile calendaristice prevazut in contractul individual de munca.In cazul in care doriti sa renuntati partial sau total la preaviz va rog sa-mi comunicati.este data si semnatura mea si semnat de director (am luat la cunostinta cu preaviz)

Gabriela Pintea, Consilier juridic