Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cheltuieli cu nasterea de la iubit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cheltuieli cu nasterea de la iubit

Daca iubitul meu m a dat in judecata pentru stabilirea paternitatii baietelului nostru eu ii mai pot cere jumatate din cheltuielile de nastere sau daune?
Daca paternitatea a fost stabilita, atunci oricum actiune se va respinge ca lipsita de obiect.

Cpdul civil
III. Actiunea in stabilirea paternitatii din afara casatoriei
Stabilirea paternitatii prin hotarare judecatoreasca Art. 424
Daca tatal din afara casatoriei nu il recunoaste pe copil, paternitatea acestuia se poate stabili prin hotarare judecatoreasca.
Actiunea in stabilirea paternitatii Art. 425
(1) Actiunea in stabilirea paternitatii din afara casatoriei apartine copilului si se porneste in numele lui de catre mama, chiar daca este minora, sau de catre reprezentantul lui legal.
(2) Ea poate fi pornita sau, dupa caz, continuata si de mostenitorii copilului, in conditiile legii.
(3) Actiunea in stabilirea paternitatii poate fi pornita si impotriva mostenitorilor pretinsului tata.
Prezumtia filiatiei fata de pretinsul tata Art. 426
(1) Paternitatea se prezuma daca se dovedeste ca pretinsul tata a convietuit cu mama copilului in perioada timpului legal al conceptiunii.
(2) Prezumtia este inlaturata daca pretinsul tata dovedeste ca este exclus ca el sa il fi conceput pe copil.
Termenul de prescriptie Art. 427
(1) Dreptul la actiunea in stabilirea paternitatii nu se prescrie in timpul vietii copilului.
(2) Dispozitiile art. 423 alin. (5) se aplica in mod corespunzator.
Despagubiri Art. 428
(1) Mama copilului poate cere pretinsului tata sa ii plateasca jumatate din:
a) cheltuielile nasterii si ale lehuziei;
b) cheltuielile facute cu intretinerea ei in timpul sarcinii si in perioada de lehuzie.
(2) Mama poate solicita aceste despagubiri chiar si atunci cand copilul s-a nascut mort sau a murit inainte de pronuntarea hotararii privind stabilirea paternitatii.
(3) Dreptul la actiune al mamei se prescrie in termen de 3 ani de la nasterea copilului.
(4) Mama nu poate cere aceste despagubiri daca nu a formulat si actiune pentru stabilirea paternitatii.

(5) In afara cheltuielilor prevazute la alin. (1), mama si mostenitorii ei au dreptul la despagubiri pentru orice alte prejudicii, potrivit dreptului comun.
Deci nu mai pot. Multumesc pentru raspuns.
De ce sa nu puteti ? au trecut 3 ani de cand ati nascut ?
smeagull a scris:

(4) Mama nu poate cere aceste despagubiri daca nu a formulat si actiune pentru stabilirea paternitatii.

Eu i-am sugerat initiatoarei ca poate cere despagubiri, prin articolul de mai sus.
@gi-jane, aveti alta parere?
Nu, tocmai de aceea intreb de ce sau de unde a dedus mama ca nu poate cere ?
Explicatia ar fi doar ca a trecut timpul, a nascut in urma cu peste 3 ani.