avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratia 112 versiune noua 303 pentru CAS modificat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratia 112 versiune noua 303 pentru CAS modificat

Vedeti ca a aparut o noua declaratie 112 in 08.10.2014

[ link extern ]

Mai exact aceasta este direct declaratia in pdf
[ link extern ]

Nu uitati sa modificati declaratia si sa platiti mai putin catre anaf.
Apropo stiati ca concediul de odihna este minim 20 zile indiferent daca o persoan lucreaza 2 ore sau 4 ore sau 8 pe zi?
Eu acum am aflat din discutia de aici www.avocatnet.ro/content/for...
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 16:49, 17 Februarie 2015
Da!

Se trimite si anul acesta pentru veniturile de anul trecut - 2014.
Declaratia 205 are fixat anul 2014
Multumesc doamna.
Si spor la treaba..., cred ca de anul acesta nu se mai completeaza.
Maine descarc ultima versiune, tre' sa iau la rasfoit statele de plata. Noroc ca nu mai am conventii, din acest motiv, chiar nu inteleg ce rost mai are aceasta D205, daca am declarat totul pe D112...
Doamna elga unde scrie ca trebuie iar sa depunem 205?
Eu am gasit doar www.avocatnet.ro/content/art...

si sper sa nu mai trebuiasca sa depunem.
La 112 am exportat din vechea declaratie si importat in noua 112 apoi doar am modificat doar salariul brutul femeii de servici la 492 ca sa se incadreze la 4 ore cu noul minim brut de 975lei.
La 205 trebuie sa socotesc si maririle de anul trecut din 1 iulie.Are dreptate domnul Grecu iar pierdem timp daca trebuie depusa iar 205.
Ultima modificare: Vineri, 13 Februarie 2015
w_v_w_v, utilizator
@w_v_w_v,

Multumim pentru sprijin. Da, materialul prezentat reiese ca incepand cu anul 2015 nu se mai completeaza D205. Practic, noi completam informatiile pe anul 2014 - de parca nu s-ar regasi si in D112. In fine, asta este - ANAF-ul vrea tot!
Noi am primit la asociatie un plic prin care suntem atentionati ca au descoperit ca avem un leu, declarat si neplatit la contributii sociale. Din cate stiu, plicul - format special, costa statul 4-5 lei. Bun asa, avand in vedere ca media lunara a platilor acestor contributii este de 1100-1200 lei!

In legatura cu D112, aveti dreptate, asa se procedeaza, export-import si apoi modificarile salariilor - daca este cazul, a impozitului calculat si retinut si a contributiilor sociale obligatorii.
Eu am platit 2 luni contributiile in avans (la inceput cind am trecut de la conventii la contracte) si avem o suma de bani acolo.
Daca vreodata uit sa platesc sau platesc mai putin sa aiba de unde sa ia.De cand am platit in avans in fiecare luna primim o foaie in care se spune ca suma de bani a stins urmatoarele creante.
M-am asigurat astfel ca nu primesc vreo sanctiune vreodata.

Ultima modificare: Marți, 17 Februarie 2015
w_v_w_v, utilizator

Alte discuții în legătură

D112 alexandra68 alexandra68 cand deschid d112 imi da urmatorul mesaj: This document enabled extended features in Adobe Reader. This document has been changed since it was created and use ... (vezi toată discuția)
Problema cu declaratiile anaf din 2012 marius_popescu marius_popescu Dupa ce descarc declaratiile in format pdf nu pot sascriu si sa modific nimic in pdf-ul descarcat comunicandu-mi o eroare (This document contained certain to ... (vezi toată discuția)
Decl.112/2013 si decl.205. ndan57 ndan57 #-oBuna seara, as dori sa stiu daca ati reusit sa descarcati noua decl.112/2013 si decl.205 ptr. anul 2012. eu am incercat si nu am reusit, am observat ca ... (vezi toată discuția)