avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate De incredere sau...tzeapa?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

De incredere sau...tzeapa?

Buna ziua
Ca multi altii, in cautare de bani, am gasit un anunt in care o persoana din Franta oferea imprumuturi cu dobanda foarte avantajoasa. Ne-am inteles asupra sumei de 5000euro, suma ce urma sa o returnez in 4ani, respectivul primind la sfarsit suma de 5250euro. Pentru a-mi castiga increderea mi-a trimis o copie a pasaportului si un ''Acord de pre`t'' ce urma sa il completez. Ce nu inteleg e ca pt a-mi transfera banii in cont, imi cere sa-i transfer mai intai suma de 150euro prin Western union unei persoane, alta decat respectivul cetatean francez, suma ce ar insemna un fel de asigurare...
Ce ma sfatuiti sa fac? Sunt destul de suspicios...
Va multumesc
Dna/Dra Studentica : pentru toata lumea ( inclusiv pentru mine ) , ce se poate intimpla daca " samariteanul" are copia buletinului ?
Chiar, ce poate sa-mi faca? Bani nu am, avere nici atat, in cont e prafu gros...:D
Poate va trimite niste bani de ziua dumneavoastra.:)
Altfel,nu vad la ce i-ar folosi,este o copie,pana la urma.
iuliancico a scris:

Buna ziua
Ca multi altii, in cautare de bani, am gasit un anunt in care o persoana din Franta oferea imprumuturi cu dobanda foarte avantajoasa. Ne-am inteles asupra sumei de 5000euro, suma ce urma sa o returnez in 4ani, respectivul primind la sfarsit suma de 5250euro. Pentru a-mi castiga increderea mi-a trimis o copie a pasaportului si un ''Acord de pre`t'' ce urma sa il completez. Ce nu inteleg e ca pt a-mi transfera banii in cont, imi cere sa-i transfer mai intai suma de 150euro prin Western union unei persoane, alta decat respectivul cetatean francez, suma ce ar insemna un fel de asigurare...
Ce ma sfatuiti sa fac? Sunt destul de suspicios...
Va multumesc

Renuntati la astfel de naivitati,chiar daca traim vremuri grele.Astfel de excroci mizeaza pe reactii de genul cele avute de dvs.,pe credulitate,pe dorinta de a face bani a persoanelor cu care au de-a face.Pe viitor,mai multa atentie pentru ca exista "afaceri" de acest gen mult mai bine organizate si in aparenta mult mai credibile.
Sa auzim de bine.
Nu stiu exact ce ar putea face cu copia in sine, insa nu este indicat oricum ca un excroc sa se afle in posesia datelor de identificare ale unei persoane.Cred acest gen de oameni au intotdeauna ce face cu datele cuiva, au o imaginatie bogata ....

Alte discuții în legătură

Dreptul de folosire al domeniului Bogdan V Bogdan V Buna ziua, Daca firma are un domeniu www rezervat pe un an de zile prin plata facturii catre firma de hosting, este posibil ca o firma straina, din China de ... (vezi toată discuția)
Contract de munca in anglia destul de dubios Conrad Conrad Situatia este urmatoarea: Am aplicat online la un post disponibil la un hotel foarte respectat din Londra, mi sa transmis un chestionar l-am completat , dupa ... (vezi toată discuția)