Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari fara Presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari fara Presedinte

bun gasit

pe scurt:

1 - achizitionez locuinta ( apart )
2 - doresc sa cunosc presedintele si administratorul
3 - aflu ca presedintele si-a dat demisia
4 - nu exista vice.
5 - comitetul executiv este doar teoretic ( cand le-am spus ca raspund penal, au replicat ca de fapt nu sunt in comitet, ci doresc sa se implice doar )
6 - mai aflu ca administratorul si-a preluat functia in urma cu un an , atunci cand vechiul administrator "a renuntat" din cauza unor probleme ( gauri ) legate de bani , dar ca nu exista un proces verbal de "predare-primire".

intrebari:

1. un presedinte poate demisiona pur si simplu? el nu raspunde in fata niciunei institutii ?
2. daca nimeni nu doreste sa preia functia de pres., cum poate functiona o asociatie de proprietari?
3. am fost rugat de administrator sa preiau functia de presedinte ... in ce conditii este corect si legal sa fac asta ?

multumesc
de fapt ... lasati ... nu ma mai ajutati asa tare ca am gasit exact ceea ce-mi trebuia

( www.avocatnet.ro/content/for... )

multumesc oricum pentru nimic

considerati inchis acest topic