avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari fara Presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari fara Presedinte

bun gasit

pe scurt:

1 - achizitionez locuinta ( apart )
2 - doresc sa cunosc presedintele si administratorul
3 - aflu ca presedintele si-a dat demisia
4 - nu exista vice.
5 - comitetul executiv este doar teoretic ( cand le-am spus ca raspund penal, au replicat ca de fapt nu sunt in comitet, ci doresc sa se implice doar )
6 - mai aflu ca administratorul si-a preluat functia in urma cu un an , atunci cand vechiul administrator "a renuntat" din cauza unor probleme ( gauri ) legate de bani , dar ca nu exista un proces verbal de "predare-primire".

intrebari:

1. un presedinte poate demisiona pur si simplu? el nu raspunde in fata niciunei institutii ?
2. daca nimeni nu doreste sa preia functia de pres., cum poate functiona o asociatie de proprietari?
3. am fost rugat de administrator sa preiau functia de presedinte ... in ce conditii este corect si legal sa fac asta ?

multumesc
Cel mai recent răspuns: tatutzul , utilizator 17:35, 26 Noiembrie 2014
de fapt ... lasati ... nu ma mai ajutati asa tare ca am gasit exact ceea ce-mi trebuia

( www.avocatnet.ro/content/for... )

multumesc oricum pentru nimic

considerati inchis acest topic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatie fara presedinte apt4bm apt4bm Buna, asociatia de proprietari in blocul nostru a fost infiintata in 2001. de atunci cei care apareau trecuti ca membrii ai comisiei de cenzori au vandut ap ... (vezi toată discuția)
Alegere presedinte timpuriu timpuriu candidatul pentru functia de presedinte al unei asociatii de propietari deja constituite , trebuie sa fie membru al comitetului executiv ( in legea 230/2007 si ... (vezi toată discuția)
Cine este seful? elga50 elga50 Cine este seful unei Asociatii de proprietari pe cale administrativa si in ce lege se prevede acest lucru. Cine sanctioneaza o Asociatie de proprietari / ... (vezi toată discuția)