Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test adn?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test adn?

buna ziua,am o problema pe care as dori sa o rezolv intrucad n as dori ca fica mea sa auda cnd va creste.........mama prietenul meu(santem impreuna de 9 ani) spune in stanga si in dreapta ca fiica mea nu e fata fiului ei,ca e o bastarda(si altele,am ajuns cu ea si la politie) eu as vrea sa inchei aceasta poveste si as dori sa stiu cum pot face
pot sa o dau in judecata intrcat sa plateasca ea testul adn?
daca da cum trebuie sa procedez?
Sincer, vad o problema de relatii de familie si nu una de natura juridica...
Ar trebui sa o ignorati, atata tot.
Fiecare isi vede de viata lui, daca soacra dv. are vreun caiet in care si-a notat pe unde umblati dv. in perioada de conceptie, sugerati-i sa-l faca public!!! :)) Daca tot o face pe matroana care stie mai bine...

In rest, apasati butonul de ignorare si traiti-va viata fericiti!
Si daca faceti testul o sa auziti diverse, cum ca ati dat spaga sa iasa asa, ca ati incurcat intentionat mostrele etc.
Daca vrea sa vorbeasca vrute si nevrute, o sa gaseasca oricum motive si argumente...
Si cred ca o sa vorbeasca atata timp cat vede ca sunteti afectata de vorbele ei...
Subscriu la ceea ce a scris d-na avocat si anume ca aveti o problema personala cu mama prietenului dvs, si doriti sa demonstrati ca aveti dreptate. Daca aveti dreptate de ce raspundeti la provocari? (cu cat ne disculpam mai mult cu atat parem mai vinovati).
Singura problema este aceea ca la mijloc se afla un copil, care asista la un spectacol de viata destul de traumatizant: este tatal meu sau nu este tatal meu.
Ganditi-va ce este mai important, sa cresteti un copil sanatos, sau sa stati in conflict cu "soacra" toata viata.
Numai bine.

Laura Saed
Psihoterapeut
Consultant/Consilier Business
Tare bine ar fi sa fie asa.
In realitate insa vorbele spuse aiurea cantaresc mai mult decat adevarul.Pana sa dovedesti ca e vorba de o minciuna trebuie sa astepti ca adevarul sa iasa la iveala singur si adesea acest lucru poate dura ani.

Chiar daca e vorba de o problema de familie orice jignire adusa onoarei sau demnitatii unei persoane trebuie ,,spalata".
Motivul consta tocmai in faptul ca adesea minciuna poate parea mai reala decat adevarul.
Si in marea majoritate a circumstantelor sa scoti la iveala adevarul poate fi foarte greu...si nu se poate face decat pe baza de probe.
Un test ADN care sa confirme adevarul poate duce catre un adevar indubitabil, un adevar de necontestat.

avocat Claudiu Lascoschi
Pai pare... cu cat te afecteaza mai mult, cu atat mai multi incep a-si pune intrebari...
Cu cat razi mai indiferent la auzul unor astfel de aberatii, cu atat va scadea forta acuzatiilor... ca nu produc efect!

Un test ADN sau orice altfel de test poate fi indubitabil pentru cel care-l crede... am intalnit insa si oameni care nu au fost convinsi de el...
Daca vrei sa nu crezi, nu crezi cu adevarul in fata.
Eu nu stiu care e relatia dintre mama si soacra, insa ma indoiesc sa fi fost una minunata inainte de nascocirea acestei minciuni.
Daca scopul soacrei e sa faca zile fripte, cu test sau nu, va gasi ea altceva apoi sa faca zile fripte...

Din nefericire, nu pot da aici exemple de contracarare a acestei atituidini de soacra, mai ales ca nu cunosc nici atitudinea tatalui. E foarte important daca va sustine sau nu.
Aia deja sunt oameni de rea-credinta.
Dar dovezi vor exista.
Orice persoana care ar vorbi aiurea ar putea fi contrazisa de acte medico-legale.
Asa, zic eu, ar inchide si gura soacrei care nu ar mai avea ce sa zica.

avocat Claudiu Lascoschi