Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conditii pentru instalare camera video scara blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conditii pentru instalare camera video scara blocului

Buna ziua,

Va rog frumos sa imi spuneti in ce conditii se poate monta o camera video de supraveghere in scara blocului? La o asociatie de prorpietari e nevoie ca toti locatarii sa isi dea acceptul sau doar o majoritate?

Multumesc.
Adam Grecu a scris:

Sau cum se numeste cel care-si face "nevoile fiziologice " pe holul de la intrarea in bloc sau chiar in lift? Ar fi buna o camera de luat vederi sa-l depistam pe nesimtit?

perfect de acord cu depistarea celor catalogati de dvs in anume fel
Potrivit legislatiei europene obligatorii si pentru Romania, - nu se instaleaza camere video pe caile comune de acces, alei, casa scarilor etc., in blocuri sau vile cu mai multe apartamente comune, decat daca exista acordul expres (scris) al tuturor locatarilor de drept care tranziteaza aceste zone;
Nu mai reiau postarea dispozitiilor care sa nu mai deranjez sau sa fiu suspectata ca tin partea infractorilor
Dar,dle Adam Grecu,continuand pledoaria dvs daca il detectati pe X ca isi face "nevoile fiziologice "in lift,,in afara eventualei inregistrari,poate asociatia de proprietri sa il amendeze pe respectivul?
Hotararile judecatoresti definitive dispun ca nu este temeinica si legala instalarea de sisteme supraveghere in lift
Si referitor la eficienta sistemelor sau utilizarea datelor stocate de sistemele de supraveghere,
imi permit sa preiau concluziile autoritatilor care in cazuri concrete,respectiv de furt calorifere,geamuri termopan,intrare prin efractie prin spargerea usii de acces,desi au existat minute bune de inregistrari care arata intreaga munca a infractorului de intrare in apartament,in afara unui ins cu intentii impotriva intereselor si bunurilor altuia-nu se evidentiaza si nu se identifica autorul
Cand interesul pentru fapte antisociale apartin unor persoane specializate,acestea anihileaza cu usurinta camerele cu spuma sau alte metode si toate astea cand "bisericutele" stau la taclale pe banca din fata scarii unde se opereaza...
Sper sa nu fi deranjat pe nimeni !

ynocentta, utilizator
Camerele video sunt montate in pereche si chiar daca sunt agresate elese vad reciproc, ii inregistreaza cat de cat pe agresori inainte de "a-i scoate ochii". Ochii ii scoate, dar nu si mintea, adica memoria.
Daca ar fi asa cum povestiti dv. camerele de monitorizare video ar deveni cu totul inutile. Si nu sunt.
ynocentta a scris:

Adam Grecu a scris:

Sau cum se numeste cel care-si face \"nevoile fiziologice \" pe holul de la intrarea in bloc sau chiar in lift? Ar fi buna o camera de luat vederi sa-l depistam pe nesimtit?

perfect de acord cu depistarea celor catalogati de dvs in anume fel
Potrivit legislatiei europene obligatorii si pentru Romania, - nu se instaleaza camere video pe caile comune de acces, alei, casa scarilor etc., in blocuri sau vile cu mai multe apartamente comune, decat daca exista acordul expres (scris) al tuturor locatarilor de drept care tranziteaza aceste zone;
Nu mai reiau postarea dispozitiilor care sa nu mai deranjez sau sa fiu suspectata ca tin partea infractorilor
Dar,dle Adam Grecu,continuand pledoaria dvs daca il detectati pe X ca isi face "nevoile fiziologice "in lift,,in afara eventualei inregistrari,poate asociatia de proprietri sa il amendeze pe respectivul?
Hotararile judecatoresti definitive dispun ca nu este temeinica si legala instalarea de sisteme supraveghere in lift
Si referitor la eficienta sistemelor sau utilizarea datelor stocate de sistemele de supraveghere,
imi permit sa preiau concluziile autoritatilor care in cazuri concrete,respectiv de furt calorifere,geamuri termopan,intrare prin efractie prin spargerea usii de acces,desi au existat minute bune de inregistrari care arata intreaga munca a infractorului de intrare in apartament,in afara unui ins cu intentii impotriva intereselor si bunurilor altuia-nu se evidentiaza si nu se identifica autorul
Cand interesul pentru fapte antisociale apartin unor persoane specializate,acestea anihileaza cu usurinta camerele cu spuma sau alte metode si toate astea cand "bisericutele" stau la taclale pe banca din fata scarii unde se opereaza...
Sper sa nu fi deranjat pe nimeni !

Ce rost are sa va bateti capul cu unii care ignora Legea? Eu am sesizat ANSPDCP si s-a rezolvat: ori se ia acordul fiecarui locatar( deci locatar, nu numai proprietar), ori se procedeaza la amenzi (vezi si cazul primarului de Motru). Se potolesc imediat amatorii de Big Brother!
Sun chiar Presedintele blocului cu pricina (tentativa de viol) din IASI si va spun ca nu trebuie nici o autorizatie atata timp cat camerele sunt folosiye in interesul legii si nu in scopuri personale sau de alta natura!
Montarea de echipamente de supravedhere video de catre persoane neautorizate(de catre Politia Romana) constituie infractiune!!! Sa nu fie nevoie de nici o autorizatie.... in codru poate....

Cel mai bine apelati la profesionisti in domeniu, care se vor asigura de respectarea tuturor conditiilor legale.

Noi suntem din Bucuresti si am apelat la cei de pe [editat]

Au intocmit intregul pachet de acte necesare
Admin, administrator