Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factori de amplasare si corectie pentru repartitoare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factori de amplasare si corectie pentru repartitoare cf. 343/2010

Buna ziua,

Daca cineva a inteles exact ordinul ANRSC nr. 343/13.07.2010, as dori sa ma lamureasca si pe mine cum se selecteaza exact:
- factorii de amplasare (FA);
- factori de corecţie faţă de punctele cardinale (FCPC);
- factori de corecţie de amplasare (FCA);

In exemplu urmator, iata un apartament cu 2 camere, situat la parter, peste un subsol neincalzit: [ link extern ]

Va rog sa specificati ce FA, FCPC si FCA ati alege pentru cele 4 calorifere aflate in:
1) baie;
2) bucatarie;
3) camera de zi;
4) dormitor;

Multumesc.
elga50 a scris:

Luarea in considerare a factorilor de amplasare si corectie a lor se face la momentul inventarierii intregii instalatii, adica atunci cand s-au montat repartitoarele. Firma care a facut aceasta inventariere si care are aceste tabele trebuia sa ia in calcul toate aceste corectii.
Administratorul, eventual, daca ar fi stiut cum se calculeaza caldura, ar fi putut verifica macar daca unele apartamente beneficiaza de aceste corectii, fara a sti cat trebuie sa fie acestea.

Deci nu administratorul trebuie sa calculeze, el doar se asigura, discutand cu prestatorul daca au fost luate in considerare toate conditiile de corectie.

Repartitoarele s-au instalat inainte de 2010, factorii de corectie erau mai permisibili atunci. Problema e ca dupa 2010, adica la aproape 5 ani de la aparitia 343, nici firma de repartitoare si nici admnistratia nu au luat nici o masura pentru actualizarea acestor factori. Vreau sa ma asigur ca macar de acum incolo legea este respectata.

elga50 a scris:

Daca va mai intereseaza un raspuns la intrebarea initiala am sa incerc un raspuns:
1. Baia - 0.90 * 0.95 (discutabil acest 0.95 pentru alaturarea cu un hol neincalzit deoarece se invecineaza si cu o alta incapere incalzita.
2. Bucataria - 0.90 * 0.95
3. Camera de zi - 0.90 * 0.97
4. Dormitor - 0.90 * 0.95

Mai e ceva de spus. La baie, unde incintele celor doua apartamente sunt in oglinda, coloana de tevi este numai la una din bai, astfel apartamentul cu baia care nu are coloana verticala va fi scazut din contributia la caldura comuna numai pentru aceasta coloana.

Ma intereseaza, nu ma las pana nu inteleg. :)

1. Intr-adevar discutabil acel 0.95 la baie pentru "Incăperi peste sau lângă spaţii interioare neîncălzite". Mai ales ca pot ridica pretentii si cei care stau langa apartamente cu zero consum sau debransate. Dar daca aplicarea este omogena probabil nu apar discutii.

2. De acord.

3. Camera de zi este pe colt, deci are FA de 0.81 pentru "Cameră de colţ la parter peste subsol neîncălzit". Deci daca o incapere are un perete la Nord si unul la Vest considerati ca orientarea este Nord-Vest? Interesant si destul de logic.

4. Din nou 0.95 discutabil, voi incerca sa ma lamuresc la firma de repartitoare.

PS: pentru a evita neclaritatile as dori raspunsuri gen:

Baie:
- factor de amplasare (FA):
- factor de corecţie faţă de punctele cardinale (FCPC):
- factor de corecţie de amplasare (FCA):

Bucatarie:
- factor de amplasare (FA):
- factor de corecţie faţă de punctele cardinale (FCPC):
- factor de corecţie de amplasare (FCA):

Camera de zi:
- factor de amplasare (FA):
- factor de corecţie faţă de punctele cardinale (FCPC):
- factor de corecţie de amplasare (FCA):

Dormitor:
- factor de amplasare (FA):
- factor de corecţie faţă de punctele cardinale (FCPC):
- factor de corecţie de amplasare (FCA):
Corect la 3. - 0.81 fiind camera pe colt.
Deci 0.81 * 0.97
Nu observasem asta, ma uitasem numai la punctele cardinale.

:offtopic::tomato:
Ei, acum, si dv......
Ne puneti la rezolvat probleme si le mai vreti si aranjate in pagina.... !
Contributia dv. unde e? :giggle:
elga50, moderator
elga50 a scris:

:offtopic::tomato:
Ei, acum, si dv......
Ne puneti la rezolvat probleme si le mai vreti si aranjate in pagina.... !
Contributia dv. unde e? :giggle:

Problema e ca sunt 3 factori de luat in calcul, si cand primesti un raspuns gen A*B, e posibil sa apara confuzii ce factori s-au luat in calcul, de amplasare, cardinali sau de corectie.

Dar ma multumesc cu orice pana la urma ... :)
camera de zi = 0.9(camera de colt etaj curent)x0.95(factor corectie p-ct cardinal pozitie nord)
bucatarie = 1(camera de mijloc etaj curent)x0.95(factor corectie p-ct cardinal pozitie nord)
baie = 1(camera de mijloc etaj curent)x0.95(factor corectie amplasare Încăperi peste sau lângă spaţii interioare neîncălzite)
sas = 1(factor corectie amplasare camera de mijloc etaj curent)x0.95(Încăperi peste sau lângă spaţii interioare neîncălzite)
dormitor = 1(camera de mijloc etaj curent)x0.95(factor corectie amplasare Încăperi peste sau lângă spaţii interioare neîncălzite)
la acesti factori se aplica si ceilalti factori de pozitia spatiului in condominiu
Cum vad eu situatia:

Baie:

Amplasare: 3.Cameră de mijloc la parter peste subsol neîncălzit
=> Factor de amplasare (FA): 0,90

Orientare cardinala: nu se aplica.
=> Factor de corecţie faţă de punctele cardinale (FCPC): 1

Corectie amplasare: Incăperi peste sau lângă spaţii interioare neîncălzite
=> Factor de corecţie de amplasare (FCA): 0,95

Factor de amplasare ponderat (FAP): 0,90 x 1 x 0,95 = 0,86

---------------------------------------------------------------------------

Bucatarie:

Amplasare: 3.Cameră de mijloc la parter peste subsol neîncălzit
=> Factor de amplasare (FA): 0,90

Orientare cardinala: Direcţia Nord.
=> Factor de corecţie faţă de punctele cardinale (FCPC): 0.95

Corectie amplasare: nu se aplica
=> Factor de corecţie de amplasare (FCA): 1

Factor de amplasare ponderat (FAP): 0,90 x 0,95 x 1 = 0,86

---------------------------------------------------------------------------

Camera de zi:

Amplasare: 4. Cameră de colţ la parter peste subsol neîncălzit
=> Factor de amplasare (FA): 0,81

Orientare cardinala: Direcţia Nord-Vest.
=> Factor de corecţie faţă de punctele cardinale (FCPC): 0,97

Corectie amplasare: nu se aplica
=> Factor de corecţie de amplasare (FCA): 1

Factor de amplasare ponderat (FAP): 0,81 x 0,97 x 1 = 0,79

---------------------------------------------------------------------------

Dormitor:

Amplasare: 3.Cameră de mijloc la parter peste subsol neîncălzit
=> Factor de amplasare (FA): 0,90

Orientare cardinala: Direcţia Vest.
=> Factor de corecţie faţă de punctele cardinale (FCPC): 1

Corectie amplasare: Incăperi peste sau lângă spaţii interioare neîncălzite
=> Factor de corecţie de amplasare (FCA): 0,95

Factor de amplasare ponderat (FAP): 0,90 x 1 x 0,95 = 0,86

Am gresit undeva?