Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exista posibilitatea de partaj fortat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exista posibilitatea de partaj fortat?

Buna ziua,

O sa incerc sa fiu cat mai clar si scurt posibil.

Parintii mei au divortat acum 4 ani dar nu au facut partaj.
Dupa despartire, mama s-a instalat undeva in alt continent si la un moment dat au inceput sa vina acasa (la mine si la tata) foi de la executori siliti.
Se pare ca mama facuse niste imprumuturi, a girat cu casa si cand a plecat nu le-a mai platit.
Ameninta cu executarea silita din casa chiar daca parintii mei au divortat si practic, tata locuieste acum in casa si in plus de asta, noi nu am avut habar de imprumuturi.

Intrebarea mea este, exista vreo posibilitate ca tatal meu sa inceapa niste actiuni judecatoresti prin care sa o scoata in mod fortat pe mama de pe contract sub motiv ca, timp de 4 ani nu a venit sa isi ceara bunurile, nu s-a folosit de ele si nici nu a contribuit la intretinerea acestora? (vorbind aici de casa)

Daca nu, mama poate intocmi un act notarial prin care sa renunte la partea ei?

Multumesc din suflet!
Ce suma e? E mai mare decat ar valora partea mamei din apartament ? Despre ce sume vorbim de fapt ?
Nu cred ca a girat cu casa. Nu avea cum. Va puteti interesa la cartea funciara, daca avetiu ipoteca sau nu.
Nu va ajuta o declaratie de renuntare la bunuri, v-ar ajuta un partaj mai degraba. Poate il cer creditorii.

gi-jane2, moderator
Recuperatorii au si strategia de a incerca sa intimideze ca executa casa chiar daca ea nu este ipotecata sau nu s-a girat cu ea, verificati daca nu e asa si in cazul d-voastra.
Va multumesc din nou pentru ajutor.

Nu este vorba de o suma foarte mare, cred ca partea mamei ar valora mult mai mult fiind o casa mare, cu curte s.a.m.d
Suma datorata cred ca este undeva in jur de 7mii de euro.

Eu am sa ma interesez, am sa scot o carte funciara si am sa revin cu informatii.
Va multmesc mult pt ajutor tutror!
O intrebare va rog.
Daca pe cartea funciara iese ca nu este ipotecata casa si rezulta ca mama nu a girat cu casa, inseamna ca tatal meu poate trece casa pe numele meu, spre exemplu?
Si poate astfel trecem de necazul asta?

Nu stiu ce optiuni putem avea..si nu stiu ce sa facem..
Am avut avocat la inceputul proceselor dar era foarte scump si spre sfarsit a inceput sa nu isi mai dea deloc interesul asa ca am renuntat la el..

Ma ajutati cu niste sfaturi va rog?
Nu va poate vinde, ori e mama de acord si ii face procura cuiva pt vanzare, ori fac intai partaj.
La ce procese va referiti ?
Ce credite sunt si de cand nu a mai platit mama ratele ?