Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces recalculare pensie: raspunsul la intampinare, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces recalculare pensie: raspunsul la intampinare, comunicarea citatiei pentru primul termen

Este vorba de o persoana foarte în vârstă ce a depus la Tribunal Cerere de Chemare in Judecata pentru recalcularea pensiei (adeverinta acord global), cu judecarea în lipsă (este foarte în vârstă și nu se poate deplasa la proces dar nici există persoană care să o reprezinte în proces).
A fost informata ca va primi o întâmpinare în curând (la telefon, informații de laTribunal)

Puteți să mă ghidați asupra a ceea ce poate conține întâmpinarea și ce urmează a fi făcut în continuare, eventual și termenele ce trebuie respectate?
Și
Trebuie să se răspundă la întâmpinare?
Mai primește persoana citația pentru ședința din instanță dacă a scris că dorește judecarea în lipsă?

Mulțumesc.
im82, utilizator
Pe plic sunt două ștampile ale poștei: una de la expeditor iar cealaltă de la oficiul dvs. poștal. Termenul de 10 zile în care trebuie să trimiteți răspunsul la întâmpinare se calculează în funcție de data poștei de la dvs. Dacă această dată este 27 martie, atunci termenul se împlinește în data de 7 aprilie. Aceasta este ultima zi în care mai puteți să trimiteți răspunsul la întâmpinare.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Mulțumesc frumos d-na Gabriela Pintea.

A fost depus azi 06.04 răspunsul la întâmpinare, chiar în a 10 zi (28.03-6.04). Dar trebuie depusă și copia după plic ca dovada datei de primire a Întâmpinării?
Dacă este necesară această dovadă probabil că se poate depune mâine și acest document?

im82, utilizator
Nu trebuie depusă la dosar o copie a plicului. La dosar se află dovada de comunicare a întâmpinării. Repet faptul că răspunsul la întâmpinare se putea depune și mâine. Termenul de 10 zile este un termen care se calculează pe zile libere (e un sistem de calcul), conform art. 181, alin. (1), pct. 2 Cod procedură civilă. Sigură că dvs. aveți libertatea să calculați acest termen așa cum credeți dvs. că se calculează.
Mulțumesc frumos dna Gabriela Pintea.
Nu am știut că se calculează pe zile lucrătoare.
Comunicarea a venit prin poștă fără confirmare de primire și nerecomandată, am uitat să precizez. Pe Întâmpinare scria data întocmirii 23.03. Dar prin poșta (cutia poștală de domiciliu) a ajuns pe 27.03.
im82 a scris:

Comunicarea a venit prin poștă fără confirmare de primire și nerecomandată, am uitat să precizez. Pe Întâmpinare scria data întocmirii 23.03. Dar prin poșta (cutia poștală de domiciliu) a ajuns pe 27.03.

Deci, în acest caz trebuie sau nu să depun și copia plicului cu data primirii prin poștă a Întâmpinării, având în vedere că nu a existat un mod de control prin poștă a datei (recomandată/confirmare primire) ?

Aștept răspuns, cu mulțumiri
im82, utilizator