Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale controale lunare...abuz?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

controale lunare...abuz?

In cazul in care o societate comerciala are parte lunar de controale din partea unor institutii cum ar fi ITM, IPJ...se poate raporta un abuz duin partea acestora?
Nu ati precizat domeniul de activitate al societatii ,
daca este vorba de activitatea de hotelarie si alimentatie publica intr-un fel ar fi justificate asa zisele controale dar si aici exista dubii in ceea ce priveste verificarea sistematica a activitatii
oricum ati fost foarte retinut in mesaj, este vorba numai de control cu impunerea de masuri sau si de controale care s-au finalizat si cu sanctiuni
av. Iorga
Da, daca au gasit nereguli la fiecare control e cumva normal sa revina si sa vada daca mai gasesc sau nu nereguli.
Daca nu au gasit absolut nicio neregula si tot vin in mod repetat cu controale deja incepe sa se intrevada un abuz.
In acest ultim caz ati putea sesiza si instanta de judecata.

avocat Claudiu Lascoschi
Dragi colegi de forum ! Va sugerez, sa nu mai dati sfaturi, fara sa cereti mai multe amanunte concrete despre problema pusa in discutie ! Deseori, se- ntampla sa vad cum se face prea repede apel la sesizari, reclamatii, instanta.
Din activitatea mea, pot sa va spun ca nu am intalnit controale ( ma refer numai la ITM ) inutile. De la ITM vin inspectori de la resurse umane, care au multe de verificat pe linie de CM, state de plata, depunere de taxe si impozite etc. etc.
Dar vin si inspectori SSM, care la fel, verifica si constata deficientele din activitatea firmei.
Intodeauna se face PV - Plan de masuri, si se da un termen de cel putin o luna( care poate fi prelungit la cererea angajatorului ) de realizare a masurilor specificate. Deci, ceea ce spune utilizatorul ca vine la doua saptamani, nu poate fi adevarat.
Inspectorii pot reveni la unitate, daca nu primesc de la firma comunicarea de indeplinire a masurilor, sau sa verifice la fata locului indeplinirea lor !
Acel registru de evidenta a controalelor, poate dovedi motivul, frecventa inspectiilor, dar si numele celor veniti in acest scop!
A, daca respectivul angajator :pleasantry: negociaza :pleasantry: sa NU fie trecut controlul in registru, atunci se explica frecvevta vizitelor !
:secret:
Controalele cred ca sunt justificate.
Are dreptate,octavia59,utilizatorul nostru nu spune profilul societati,nu da relatii si amanunte despre masurile pe care le dispun organele de control...,inteleg ca nu este nemultumitv si nu reclama sanctionarea ,cu doar simplul control...
Cred ca este bine ca utilizatorlul sa ofere date concrete,pentru ca astfel si solutiile propuse vor fi pertinente.:)
octavia59 a scris:

Dragi colegi de forum ! Va sugerez, sa nu mai dati sfaturi, fara sa cereti mai multe amanunte concrete despre problema pusa in discutie ! Deseori, se- ntampla sa vad cum se face prea repede apel la sesizari, reclamatii, instanta.
Din activitatea mea, pot sa va spun ca nu am intalnit controale ( ma refer numai la ITM ) inutile. De la ITM vin inspectori de la resurse umane, care au multe de verificat pe linie de CM, state de plata, depunere de taxe si impozite etc. etc.
Dar vin si inspectori SSM, care la fel, verifica si constata deficientele din activitatea firmei.
Intodeauna se face PV - Plan de masuri, si se da un termen de cel putin o luna( care poate fi prelungit la cererea angajatorului ) de realizare a masurilor specificate. Deci, ceea ce spune utilizatorul ca vine la doua saptamani, nu poate fi adevarat.
Inspectorii pot reveni la unitate, daca nu primesc de la firma comunicarea de indeplinire a masurilor, sau sa verifice la fata locului indeplinirea lor !
Acel registru de evidenta a controalelor, poate dovedi motivul, frecventa inspectiilor, dar si numele celor veniti in acest scop!
A, daca respectivul angajator :pleasantry: negociaza :pleasantry: sa NU fie trecut controlul in registru, atunci se explica frecvevta vizitelor !
:secret:

Daca exista o prevedere legala expresa care sa justifice controale repetate atunci se poate spune ca exista o baza legala.
Daca controalele nu au o justificare temeinica acesta risca sa devina abuziv.
Aceste caractere sunt de ordin general.

Pentru a se intra insa in concret este necesar sa consulte un avocat care sa analizeze toate elementele de fapt si de drept.Consultatia se face pe baza de acte si de discutii cu persoana in cauza.

Orice lucru justificat se poate transforma intr-un abuz si trebuie facuta o analiza concreta de la caz la caz.
In caz de abuz este clar ca are dreptul de a se adresa organelor competente pentru a se inlatura vatamarea persoanei.Asa ar trebui sa se intample si in Romania.

avocat Claudiu Lascoschi