Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul civil - donatia si drepturile proprietarului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul civil - donatia si drepturile proprietarului

buna ziua . am o nelamurire in legatura cu donatia, in urma cu un an parintii au decis sa-mi doneze imobilul insa este specificat ca nu-l pot vinde decat dupa decesul acestora . acum contractul este pe numele meu insa utilitatile au ramas pe numele tatalui , de la momentul efectuarii donatiei si pana acum eu nu am locuit in acel imobil,iar tatal refuza sa achite datoriile la utilitati. cui i se incuviinteaza aceste obligatii mie sau tatalui ? in documente ezte specificata interzicerea vinderii acestui imobil ,insa daca tatal meu refuza sa achite datoriile as putea sa-l dau afara ?
larisamada a scris:

am inteles, insa de ce trebuie sa platesc datorii ce nu le-am facut eu si mai mult nici macar nu locuiesc acolo . atat timp cat nu locuiesc nu consum , cel ce locuieste are datoria de a plati .

Pentru că sunteți proprietar, iar plata datoriilor proprietății trebuie să o facă proprietarul.

Dacă vreți să nu vă asumați obligațiile proprietății pueți înstrăina imobilul respectiv sau puteți renunța la proprietate.

Cel ce locuiește acolo, dacă nu e proprietar poate plăti chirie, în care să fie incluse și utilitățile.
Patrick_, utilizator
cititi cu atentie actul de donatie
`Nu platesti utilitatile si imobilul va fi debransat ,daca are contor separat pentru fiecare utilitate .
Dobandirea proprietatii imobiliare, pe langa DREPTURI, incumba si OBLIGATII. Una din aceste obligatii este aceea de a incheia NOI contracte cu furnizorii de utilitati, pe numele realului proprietar al imobilului, in cazul acestei spete. In caz de neplata a utilitatilor si in cazul extrem, al executarii silite in vederea recuperarii debitelor restante, dvs. sunteti persoana impotriva careia se vor indrepta acesti furnizori de utilitati. Acestea, in ceea ce priveste aspectul legislatiei in vigoare cat si al HCL ale localitatii in care se situeaza proprietatea. Din punct de vedere moral, ma abtin ...
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari
Va trebui sa platiti dvs si daca vreti, va indreptati impotriva tatalui in instanta pt a va recupera banii.
Dati-le bunul inapoi si daca vor ca cineva sa ii intretina, sa incheie un contract de intretinere cu cineva.

gi-jane2, moderator