avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Inchidere fortata in camera
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Inchidere fortata in camera

Mama mea este bolnava de inceput de Alzheimer iar fiul meu o inchide seara cu cheia in camera ei, pentru ca dimineata sa nu il deranjeze cand trece prin camera lui, spre bucatarie. O deschide doar la ora 9, cand se trezeste el. Este corect acest lucru?
Mentionez ca nu se poate face nicio schimbare de camera, astfel incat ea sa nu mai treaca prin camera lui.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Aprilie 2015
ContSters114404, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 19:09, 27 Aprilie 2015
Să schimbe camera cu bunica. În acest fel, va trece el prin camera bunicii și nu invers.
Nu vrea, are instalat calculatorul si aerul conditionat in camera lui
Și la urma urmei cine e șef în casă?
Ce varsta are copilul?

Este la scoala, are serviciu, lucreaza in schimburi, de ce se trezeste zilnic la ora 9?

Calculatorul se poate muta in alta camera fara probleme iar de aer conditionat nu cred ca depinde viata lui.

Avand in vedere starea mamei dvoastra parerea mea este ca trebuie sa ii acordati ei mai multa grija decat copilului care se simte deranjat de trezirea bunicii mai devreme decat el.

Trebuie sa luam in considerare ca persoanele mai varsta se trezesc de regula mai devreme decat cei mai tineri.

Care ar fi fost situatia daca mama nu ar fi fost bolnava? Ar fi trebuit sa stea in camera ei (neinchisa) pana nepotul isi termina somnul de frumesete si apoi sa indrazneasca sa iasa din camera?

Sau daca ar fi fost camera dvoasta si a sotului, tot asa v-ar fi inchis pentru a nu fi deranjat?
dvs ca proprietari faceti regulile in casa, cui nu ii convine , pleaca.
Oricum, ce face fiul dvs nu e nici legal si nici moral.

Alte discuții în legătură

Relatia bunici - nepoti impiedicata de mama copiilor bunicafanica bunicafanica Am dori sa ne implicam mai mult in educatia nepoatei noastre,dar nora ne-a spus recent ca nu are incredere in noi ,desi am crescut3 copiii si am educat ... (vezi toată discuția)
Relatia nepot-bunic alenira alenira Conform legii 274/2004, cunosc faptul ca atat nepotii cat si bunicii au dreptul la o buna comunicare intre ei care sa conduca la intarirea afectiunii ... (vezi toată discuția)
Copil (nepot) al vecinilor care e foarte galagios FaraGalagie FaraGalagie Buna ziua, Am probleme cu niste vecinii unde sta un copil foarte galagios. Cred ca sta aici la bunici. De cum se trezeste dimineata, incepe sa alerge ... (vezi toată discuția)