avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal accident

Va salut! Am si eu o nemurire....Acum 4luni si ceva de zile am lovit un copil...copilul a luat-o la fuga in fata masinii, neasigurand-se si traversand prin loc nepermis...mama copilului fiind in apropiere a vazut totul...l-am evitat cat am putut si l-am lovit cu oglinda.M-am dat jos l-am ridicat era doar putin speriat, absolut nici o zgarietura...mama cestuia fiind vecina cu mine,mi-a spus sa nu mai facem tambalau cu politia si sa merg acasa ca, copilul e bine... dupa aproximativ o ora jumatate, am iesit sa plec la magazine cu masina iar politia cerceta locul...pentru ca acea mama idioata a fost la spital cu el, desii eu o intrebasem daca doreste sa il duc la spital...

Acum ce as dori eu sa stiu...c-am cat as avea de asteptat dupa permis? pentru ca am primit dovada fara drept de circulatie...la declarative mama copilului a spus ca ea mi-a spus sa plc...a declarant in favoarea mea...a spus ca el a fost vinovat, ca nu s-a asigura, si ca eu am incercat sa il evit pe cat posibil...
Intrebarea mea este..de ce dureaza atat? de 4 luni tot nu se rezolva nimic?ce as putea face?:(
Nu este necesar sa retineti sfatul.

Important este sa cunoasteti prevederile codului rutier si sa le respectati astfel incat sa nu beneficiati de sanctiunile contraventionale sau penale.

In situatia in care o persoana indrazneste sa traverseze neregulamentar banuiesc ca il fugariti cu masina pana reusiti sa il calcati. De doua ori! :hm:
1-"Mama idioata" s-a razgandit! Dumneata nu te razgandeai daca copilul plangea sau acuza ceva dureri? Nu fugeai repede sa-l vada un medic, sa-l investigheze ca nu cumva sa apara surprize urate? Bine ca a fost o mare doamna si a recunoscut ca nu a dorit sa mearga la spital cu dta, deoarece a considerat ca nu era cazul, copilul fiind bine in acel moment! Mai mult, s-a dus singura la spital, n-a vrut sa te deranjeze!
Cand ajungi la spital, medical este obligat sa scrie in fisa sa zicem: Echimoze in urma unui accident de circulatie! Este obligat si el sa faca aceasta mentiune, dupa cum este obligat sa-i faca pacientului unele investigatii obligatorii. Dupa accident se poata sa apara cine stie ce alte surprize, diagnostic mai grav decat leziuni, echimoze s.a.m.d.!
Am scris aceste randuri pentru cine nu stie cum este cu accident usor de circulatie! Puneti-va la adapost si chemati imediat politia la fata locului ptr. constatare, sau mergeti la circa de politie ptr. inregistrarea accidentului.Nu uitati sa luati si persoana "accidentata" cu dv.Daca refuza, insistati sa va dea doua randuri cu datele personale si semnatura pe declaratie ca refuza sa se prezinte cu dv. la spital sau politie! Este ideal sa aveti un martor! Luati un telefon al unui martor adevarat(cinstit), nu un "martor deghizat" ! Vedeti ca se practica aceasta procedura, prin piete si pe stradutele din cartier!Sunt soferi agasati luni de zile de cate un "accidentat'', vin cu familia peste ei, etc!
In concluzie, nu ne-ati spus esentialul: COPILUL ARE CEVA? A FOST INTERNAT IN SPITAL, ARE ZILE DE C.MEDICAL? MAMA ARE PRETENTII DE CEVA DESPADUBIRI?
CU ACESTE INFORMATII ERA NORMAL SA INCEPETI!
Va sugerez sa va revizuiti atitudinea fata de mama copilului ! Este imperios necesar pentru dumneavoastra!
Nutresc speranta ca pustul nu are nimic grav, si ca mama copilului a fost doar nelinistita privind starea copilului!
Daca este asa, scapati fara repercursiuni care sa va afecteze timp indelungat!
P.S.Nu ne-ati spus care a fost pozitia politistului care va documenteaza dosarul!
Te freaca in sensul ca te cheama la declaratii ,alcolemie,etc dar intr-un caz similar (copil urmaritor -de minge- , aripa curatata de noroi si copilul cu mana-n ghips) politia nu a avut treaba cu soferul iar acesta nu numai ca nu a luat puncte dar a ramas si cu permisul .
lavinic a scris:

1-"Mama idioata" s-a razgandit! Dumneata nu te razgandeai daca copilul plangea sau acuza ceva dureri? Nu fugeai repede sa-l vada un medic, sa-l investigheze ca nu cumva sa apara surprize urate? Bine ca a fost o mare doamna si a recunoscut ca nu a dorit sa mearga la spital cu dta, deoarece a considerat ca nu era cazul, copilul fiind bine in acel moment! Mai mult, s-a dus singura la spital, n-a vrut sa te deranjeze!
Cand ajungi la spital, medical este obligat sa scrie in fisa sa zicem: Echimoze in urma unui accident de circulatie! Este obligat si el sa faca aceasta mentiune, dupa cum este obligat sa-i faca pacientului unele investigatii obligatorii. Dupa accident se poata sa apara cine stie ce alte surprize, diagnostic mai grav decat leziuni, echimoze s.a.m.d.!
Am scris aceste randuri pentru cine nu stie cum este cu accident usor de circulatie! Puneti-va la adapost si chemati imediat politia la fata locului ptr. constatare, sau mergeti la circa de politie ptr. inregistrarea accidentului.Nu uitati sa luati si persoana "accidentata" cu dv.Daca refuza, insistati sa va dea doua randuri cu datele personale si semnatura pe declaratie ca refuza sa se prezinte cu dv. la spital sau politie! Este ideal sa aveti un martor! Luati un telefon al unui martor adevarat(cinstit), nu un "martor deghizat" ! Vedeti ca se practica aceasta procedura, prin piete si pe stradutele din cartier!Sunt soferi agasati luni de zile de cate un "accidentat'', vin cu familia peste ei, etc!
In concluzie, nu ne-ati spus esentialul: COPILUL ARE CEVA? A FOST INTERNAT IN SPITAL, ARE ZILE DE C.MEDICAL? MAMA ARE PRETENTII DE CEVA DESPADUBIRI?
CU ACESTE INFORMATII ERA NORMAL SA INCEPETI!
Va sugerez sa va revizuiti atitudinea fata de mama copilului ! Este imperios necesar pentru dumneavoastra!
Nutresc speranta ca pustul nu are nimic grav, si ca mama copilului a fost doar nelinistita privind starea copilului!
Daca este asa, scapati fara repercursiuni care sa va afecteze timp indelungat!
P.S.Nu ne-ati spus care a fost pozitia politistului care va documenteaza dosarul!


MAMA ARE PRETENTII DE CEVA DESPADUBIRI? = ???
Incredibil, DESPADUBIRI pt. ce ? Pentru ca omul s-a nascut, ca exista si ca isi exercita dreptul de a conduce pe drum public ??? .. Ca nu si-a supravegheat copiul ?
Se pare ca ne-am intors la renumita prevedere comunista "Reducerea vitezei la limita evitarii oricarui pericol" , precedere cf. careia soferul era intotdeauna vinovat...
Mama poate avea pretentii in masura in care conducatorul auto nu a respectat regulile de circulatie pe sectorul de drum unde s-a produs accidentul.

In astfel de cazuri se considera culpa comuna iar culpa fiecaruia se stabileste in urma unei expertize tehnice auto judiciare de catre instanta de judecata.

Pietonul vinovat 30-50-70%, conducatorul auto 70-50-30% sau viceversa.

Daca pietonul a traversat printr-un loc nepermis iar conducatorul auto era sub influenta alcoolului si avea 120 km in localitate cine este vinovat?

Banuiesc ca pietonul deoarece partea carosabila apartine autovehiculelor indiferent de viteza de circulatie si starea conducatorului auto.;)

Alte discuții în legătură

Șoferul vinovat de un accident cu vătămare corporală nedeclarat la momentul producerii refuză să participe la toate cheltuielile medicale. ce pot face, care sunt pașii legali? dariamaria77 dariamaria77 Buna ziua.Va relatez problema mea. Pe 20 martie mama mi-a luat fetita de la scoala in momentul cand a vrut sa traverseze de pe trotuarul din dreapta catre ... (vezi toată discuția)
Despagubire dauna auto - accident cu pieton -trecere neregulamentara neamtuandrei neamtuandrei Buna ziua, Acum cateva zile am fost implicat intr-un accident rutier cu un pieton care traversa neregulamentar o strada care are 2 benzi pe sensul de mers, ... (vezi toată discuția)
Raspundere civila pentru copil accidentat pentru ca a sarit in fata masinii Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si un sfat in urmatoarea problema: Intr-una din zilele trecute mai precis pe 30.04, un copil in varsta de 16 ... (vezi toată discuția)