Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj, sulta neplatita, evacuare dupa 10 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj, sulta neplatita, evacuare dupa 10 ani

buna ziua, In urma cu 10 anii, parintii mei au trecut prin divort,acesta sa terminat acum 7 anii, tata a locuit singur, mama plecata, el a ramas datorita sultei de 10.000 euro, jumate valoare imobilului, acum recent a primit instintare cu evacuare , ca trebuie sa paraseasca domiciliul, dar nu se mai spune nimic de sulta aceea...ce se poate face in acest caz?? va multumesc o zii buna!
E important sa nu fi trecut 3 ani de la ultima intentie a tatalui de recuperare a sultei, probata prin scrisoare, instiintare etc.
O intentie de recuperare a sultei nefinalizata cu executarea nu intrerupe termenul de prescriptie. In plus o executare se perima daca nu se fac acte de executare in intervalul de timp reglementat expres prin lege.

Este sau nu inscrisa obligatia de plata a sultei in cartea funciara ?
Cris1971 a scris:

Asa este dar nici ipoteca din cartea funciara nu o va putea sterge mama chiar daca tatal nu o mai poate executa pentru cei 10000 Euro, in cartea funciara va ramane ipoteca inscrisa in favoarea tatalui d-voastra fara drept ca el sa poata executa creata.

se rezolva si asta tot in instanta, cere sa se constate ca dreptul creditorului e prescris si sa dispuna radierea sarcinii din cartea funciara.

E important sa nu fi trecut 3 ani de la ultima intentie a tatalui de recuperare a sultei, probata prin scrisoare, instiintare etc.

nu intentia conteaza, ci actele de executare sau incepatoare de executare.
Dreptul tatalui dvs. de a cere executarea silita a sultei s-a prescris, dar poate invoca pe calea contestatiei la executare art. 677 C.pr.civ. - Executarea prestaţiilor reciproce:
"Când executarea depinde de o contraprestaţie, ce rezultă din acelaşi titlu executoriu şi urmează să fie făcută de creditor în acelaşi timp cu prestaţia debitorului, executarea va putea fi făcută numai după ce creditorul a oferit debitorului propria prestaţie sau după ce a făcut dovada cu înscris că debitorul a primit-o ori este în întârziere cu primirea ei."
Apelati la un mediator. In aceasta faza doar asa cred ca veti putea rezolva situatia. Succes.