Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren pe chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren pe chitanta de mana

Buna ziua !

In anul 2007 tatal meu a vandut 3 ha teren arabil pe chitanta de mana , la scurt timp a decedat , nu s-au facut acte la notar , cumparatorul i-a luat si Titlul de Proprietate . Nu am facut succesiunea .
In anul 2010 cumparatorul m-a chemat in instanta pentru autentificare act ( chitanta de mana ) .
In prezent dosarul figureaza la Judecatorie ca "perimat" incepand cu 25.02.2014 .
Din anul 2007cumparatorul se foloseste de terenul respectiv , iar pe mine ma someaza Primaria sa platesc impozitul .
Va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu un dosar perimat ?
Cum ar trebui sa procedez pentru a limpezi situatia .

Multumesc !
costiboncu a scris:

Buna ziua,

acceptarea succesiunii si dezbaterea acesteia sunt lucruri diferite.
Daca s-a facut acceptarea atunci dezbaterea succesiunii nu este o problema.
Acceptarea succesiunii fiind o chestiune de fapt este relativ usor de dovedit.

Si daca nu s-afacut acceptarea in termenul legal, atunci se mai poate dezbate succesiunea ?

...scuze ca poate exagerez si eu cu intrebarile dar una peste alta, in cele din urma sunt lamurit. Multumesc mult pentru timpul acordat si pentru informatii, va doresc toate cele bune.
Pilu, utilizator