avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructii abuzive pe teren privat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructii abuzive pe teren privat

Detin TITLU DE PROPRIETATE pe un teren pe care se afla cateva garaje construite inca din regimul comunist dar pentru care nu exista documente. Intr-o perioada Primaria a incasat impozit pe aceste cladiri insa in momentul de fata nu mai incaseaza.

Cum pot sa ma scap de aceste cladiri de pe terenul meu?
Multumesc

*Constructii
Ultima modificare: Joi, 16 Iulie 2015
gameoversrl, utilizator
AVLIL a scris:

Garajele nu sunt ale dv.? Si oamenii sunt de acord cu demolarea?
Verificati la primarie ce si cum, de la acte necesare pana la situatia juridica a garajelor.


Nu, nu sunt ale mele.
Oamenii nu sunt de acord(culmea!) cu demolarea.
Situatia judiciara a garajelor - cum reiese din descrierea anterioara
Verificarile la Primarie sunt practic pierdere de vreme deoarece inclusiv primarul are interese in zona respectiva, fiind conlocatar cu "proprietarii" garajelor...
Acțiune în revendicare -temei de drept art. 480 Cod civil și dovedirea că proprietarii garajelor sunt constructori de rea credință în sensul că nu au Autorizație de construire, nu au contract de închiriere , nu plătesc taxe și impozite. Astfel că se cere aplicarea art. 494 Cod civil--proprietarul terenului având dreptl să solicite demolarea construcțiilor.
De ce trebuie sa dovedesc eu ca aia n-au acte? Eu sunt proprietar acolo iar ei sunt impotriva vointei mele pe proprietatea mea. Ce fel de DREPT DE PROPRIETATE mai e si asta? Chiar si in cazul in care ar avea acte... cum poate o Primarie sa emita un act de concesiune sau o autorizatie de construire cuiva pe terenul altuia fara nici un document? Nu e absurd?

In alta ordine de idei, asa cum daca eu le stric garajele se numeste distrugere, daca imi ingradesc proprietatea(la fel ca ei, fara autorizatie) iar ei strica ingradirea... tot distrugere se va numi?
Sunteti in eroare privind multe aspecte, nimeni nu a facut lucruri pe terenul dv. fara autorizatie, dv. aveti terenul reconstituit cu acele constructii pe el. Trebuie sa rezolvati la momentul PV ded punere in posesie.
Situatia juridica a terenului nu rezulta din descrieri, ci din acte. Si din ce ati scris dv. nu e clar.
Daca ne intrebati ce sa faceti si apoi aia nu e bine, aia n-are rost, atunci nu faceti nimic, poate or cadea singure.
AVLIL a scris:

Sunteti in eroare privind multe aspecte, nimeni nu a facut lucruri pe terenul dv. fara autorizatie, dv. aveti terenul reconstituit cu acele constructii pe el. Trebuie sa rezolvati la momentul PV ded punere in posesie.
Situatia juridica a terenului nu rezulta din descrieri, ci din acte. Si din ce ati scris dv. nu e clar.
Daca ne intrebati ce sa faceti si apoi aia nu e bine, aia n-are rost, atunci nu faceti nimic, poate or cadea singure.


Probabil sunt in eroare, este meseria dumneavoastra de baza si nu va contrazic... doar pun cateva intrebari la care asteptam raspunsurile fara micile ironii in subsidiar - no offense!
Rugamintea mea este sa-mi spuneti ca profesionist de unde sa incep si care ar fi procedura mai simpla de rezolvare. Este neplacut sa te trezesti cu niste constructii pe o proprietate pentru care inaintasii si-au mancat sanatatea sa o dobandeasca ca sa o poata lasa mostenire cu demnitate urmasilor intr-u vesnica pomenire.

Alte discuții în legătură

Intabulare garaj fara autorizatie de constructie MarDan78 MarDan78 Buna ziua. Am un garaj construit din 1995 care nu are autorizatie de constructie si vreau sa-l intabulez. Care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru ... (vezi toată discuția)
Tentativa de vanzare prin frauda, stopare rodicatimu rodicatimu Buna sunt agitata pentru ca ieri cautand sa-mi cumpar o locuinta intr-o localitate unde urmeaza sa recuperam(prin mostenire) terenul folosit de C.A.P. am gasit ... (vezi toată discuția)
Extindere constructie peste imobil aflat pe un teren proprietate comuna corinamihut_12 corinamihut_12 Eu impreuna cu X prin mostenire, suntem proprietari ai unui teren, fiecare detinem cota de 1/2 din acel teren. Iesirea din indiviziune nu e facuta. Pe acest ... (vezi toată discuția)