Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructii abuzive pe teren privat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructii abuzive pe teren privat

Detin TITLU DE PROPRIETATE pe un teren pe care se afla cateva garaje construite inca din regimul comunist dar pentru care nu exista documente. Intr-o perioada Primaria a incasat impozit pe aceste cladiri insa in momentul de fata nu mai incaseaza.

Cum pot sa ma scap de aceste cladiri de pe terenul meu?
Multumesc

*Constructii
gameoversrl, utilizator
Orice afirmaţie în instanţă trebuie probată. D+voastră aveţi dreptul să solicitaţi demolarea acestor garaje deoarece chiar dacă au AC şi au avut drept dat de primărie să construiască , acel drept nu a fost dat de adevăratul proprietar.
Deci nu au nici măcar drept de superficie, cum s+ar spune. A instala pe proprietatea cuiva un garaj, o construcţie, în lipsa acordului acestuia este o încălcare a dreptului de proprietate, art. 1 al Protocol 1. Romţnia a fost condamnată pt. aşa ceva+ cayuş Bock şi Palade
liamic43 a scris:

Orice afirmaţie în instanţă trebuie probată. D+voastră aveţi dreptul să solicitaţi demolarea acestor garaje deoarece chiar dacă au AC şi au avut drept dat de primărie să construiască , acel drept nu a fost dat de adevăratul proprietar.
Deci nu au nici măcar drept de superficie, cum s+ar spune. A instala pe proprietatea cuiva un garaj, o construcţie, în lipsa acordului acestuia este o încălcare a dreptului de proprietate, art. 1 al Protocol 1. Romţnia a fost condamnată pt. aşa ceva+ cayuş Bock şi Palade

Mi se pare firesc. Mai precis, trebuie sa dovedesc ca acel teren este al meu cu acte de proprietate, nu? Sunt actele! Voi actiona in judecata persoanele care au constructii acolo si cer demolarea lor... asta este procedura, am inteles. Probabil voi avea nevoie de un avocat.

Multumesc pentru timpul pe care mi l-ati acordat.
Respectele mele, R.B.
Depinde al cui era terenul la momentul constructiei, de ce sau de cand nu ati revendicat etc. De unde sa incepeti v-am spus, ionsa ati considerat ca nu are rost. Adrese la primarie.
Demersurile sunt dificile, e drept. Daca doriti, apelati la un avocat, ar trebui cineva sa va citeasca toate actele inainte sa va apucati de notificari.
AVLIL a scris:

Depinde al cui era terenul la momentul constructiei, de ce sau de cand nu ati revendicat etc. De unde sa incepeti v-am spus, ionsa ati considerat ca nu are rost. Adrese la primarie.
Demersurile sunt dificile, e drept. Daca doriti, apelati la un avocat, ar trebui cineva sa va citeasca toate actele inainte sa va apucati de notificari.

Nu este de citit mare lucru:TITLU DE PROPRIETATE pe acel teren, dobandit in 1995.Am stiut ca l-am redobandit si chiar nu m-am interesat de el... a facut cine ce a vrut acolo.Unii l-au cultivat, altii si-au facut garajele astea de care vorbim... nu m-a intrebat nimeni nimic si nici pe mine nu m-a deranjat fiindca nu aveam nici un target acolo pana in prezent cand vreau sa construiesc pe acea parcela. Am fost la Primarie si am primit un sfat de-a drptul stupefiant: "nu stim dom-le daca au acte sau nu pe garaje... da cu ce te-ncurca? ...sau te imbogatesti daca le darami garajele? ...fa si tu pe langa ele!" Voi adresa o cerere oficiala prin care doresc sa mi se comunice situatia juridica a acelor constructii.
Va multumesc pentru atentia care mi-ati acordat-o !
Respectele mele
gameoversrl, utilizator
Inteleg, intr-un final, ca acele constructii au aparut ca urmare a posesiei terenului dv. de catre alte persoane si din lipsa diligentelor dv. de proprietar. Iacata explicatia!
Ar cam mirosi a tulburare de posesie pe undeva, insa iarasi, imi lipsesc piese de puzzle.

Va rog nu mai citati mesajele inutil.