Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fise post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fise post

Rugaminte: daca ma poate ajuta cineva cu fisa post pentru economist si pentru tehnician service as fi recunoscatoare.
Multumiri anticipate ;)
cirmos79@yahoo.com
as vrea si eu fisa postului pentru director fabrica de mezeluri
daca ma poate ajuta careva...va rogmult dtot...imi trebuie pt instanta...
VREAU SI EU UN MODEL DE FISA DE POST PT FACTOR POSTAL!!!#-o VA MULTUMESC
GN a scris:

VREAU SI EU UN MODEL DE FISA DE POST PT FACTOR POSTAL!!!#-o VA MULTUMESC

Salut,
Sper sa te ajute cat de cat .......

FACTOR POªTAL
PROFIL OCUPAŢIONAL(versiunea de bază)
Descrierea ocupaţiei: Practicanţii unei astfel de ocupaţii realizează o serie de activităţi de prelucrare şi distribuire către populaţie a corespondenţei şi a coletelor poştale, achitarea mandatelor poştale/telegrafice, precum şi încasarea contravalorii serviciilor poştale efectuate.
Cod COR: 414 206
A. Sarcini principale
• Promovează produsele şi serviciile poştale oferite de societatea pe care o reprezintă;
• Prelucrează şi distribuie către populaţie corespondenţa şi coletele poştale pe raza sectorului repartizat;
• Încasează contravaloarea serviciilor poştale efectuate (mandate poştale, telegrafice etc.)
• Colectează corespondenţa de la cutiile poştale sau de la ghişeele serviciului;
• Prelucrează corespondenţa primită sau aflată în tranzit;
• Informează destinatarii asupra corespondenţei pe care o au de ridicat de la oficiul poştal;
• Vând timbre şi alte efecte poştale;
• Efectuează schimburi de expediţii poştale cu alte oficii poştale;
• Realizează operaţii de casă şi întocmesc borderouri de încasări pentru serviciile poştale prestate;
• Respectă normele şi instrucţiunile referitoare la achitarea mandatelor poştale, expedierea
coletelor, tarifele şi preşurile pentru serviciile prestate;
B. Contextul muncii
B1. Mediul fizic
• Activităţilor se desfăşoară de obicei în spaţiu neprotejat
B2. Mediul socio-organizaţional
• Cele mai multe sarcini sunt structurate şi executate fără presiune de timp
• De obicei munca se desfăşoară după un orar fix
• Suportă consecinţele erorilor
• Pot să apară situaţii conflictuale;
• Sunt foarte frecvente interacţiunile interpersonale faţă în faţă
B3. Riscuri. Alte notificări speciale
• Nu există
C. Nivelul de educaţie şi calificare
• Studii medii
• Nivel de calificare: N4
D. Cunoştinţe şi deprinderi
Cunoştinţe referitoare la:
• Limba română
• Servicii clienţi şi personal
• Vânzări şi marketing
• Funcţionăreşti
Tipuri de deprinderi
• Deprinderi folosite în învăţare
• Deprinderi de rezolvare a problemelor
• Deprinderi sociale
E1. Aptitudini cognitive
1. Abilitatea generală de învăţare -nivel dezvoltare mediu
2. Aptitudinea verbală -idem
3. Aptitudinea numerică -idem
4. Aptitudinea spaţială -idem
5. Aptitudinea de percepţie a formei –mediu inferior
6. Abilităţi funcţionăreşti -idem
7. Rapiditatea în reacţii -idem
8. Capacitatea decizională-idem
E2. Aptitudini psihomotorii (A P), senzoriale (A S) şi fizice (A F)
E2. Aptitudini psihomotorii
• Dexteritate manuală
• Dexteritatea degetelor
• Rapiditatea mişcării membrelor
E3. Aptitudini senzoriale
• Acuitate vizuală apropiată
• Claritate în vorbire
• Vedere la distanţă
E4. Aptitudini fizice
• Rezistenţă fizică
F. Alte caracteristici
F1. Interese
Primele trei tipuri de interese în ordinea relevanţei sunt:
C R S (convenţional, realist, social)
F2. Surse ale satisfacţiei profesionale
• Realizare persoanlă
• Recunoaştere
• Stabilire de relaţii
• Munca în echipă
F3. Caracteristici de personalitate
• Practicantul unei astfel de ocupaţii ar trebui să fie o persoană orientată spre acţiune,
conştiincioasă şi serioasă, riguroasă în realizarea sarcinilor. Capabilă să efectueze timp
îndelungat acelaşi tip de sarcini, cu un bun echilibru emoţional.
Ocupaţii similare
• Agent poştal
• Cartator poştal
• Cartator presă

Buna ziua,
Poate cineva sa ma ajute si sa posteze un exemplu al unei fise post pentru "Consultant Vinzari al unui Provider de internet."
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu fisa postului pentru in Consilier economist in economie generala

COR 244102 (e-mail: ninapaul2003@yahoo.com

Multumesc,
.

ninapaul2003, utilizator