avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... depunere dosar somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

depunere dosar somaj

Buna ziua
Sunt in situatia de depunere a dosarului de somaj .Societatea care m-a restructurat cu art65(1) nu mi-a platit drepturile din luna aprilie . Insist pentru plata acestora dar pana in prezent nici un rezultat. Mai pot depune dosarul la somaj dupa 30 zile?M-am adresat ITM si astept raspunsul dar intarzie si timpul trece. Daca trebuie sa ma duc in justitie cum trebuie sa procedez ?multumesc de ajutor
in adeverinta de contributii ale angajatorului la somaj imi e scrisa o serie de buletin, insa intre timp mi-am schimbat buletinul.acea adeverinta mai e valabila pt somaj atata timp cat eu acuma ma prezint cu alt buletin decat cel inscris in adeverinta?
Dvs. aveati obligatia de a anunta angajatorul despre orice modificare intervenita in datele personale.

CNP-ul este acelasi.
Buna ziua,

Imi cer scuze anticipat daca nu postez unde trebuie.

Am o angajata cu norma de 4 ore/zi din 01.12.2009. Ea a mai fost angajata cu norma intreaga in alta parte dar a demisionat acum vreo 3 luni. Aseara, m-a sunat si mi-a zis ca vrea sa intre in somaj de la mine. Mentionez ca eu nu doresc sa restructurez postul dar, ea doreste sa intre in somaj deoarece este bolnava si nu mai poate face fata postului pe care lucreaza la mine (femeie de serviciu scari de bloc). va rog frumos sa ma sfatuiti ce pot face eu in aceasta situatie? ce acte trebuie sa ii intocmesc? trebuie sa isi dea demisia cu preaviz? Eu nu am avut probleme cu ea pana acum dar am senzatia ca incearca sa "faca ceva", tinind cont de faptul ca eu nu stiu cum se procedeaza in aceasta situatie.

Va multumesc mult anticipat pentru ajutor si intelegere
1. Pentru a benefici de indemnizatie de somaj trebuie sa indeplineasca doua conditii:
- sa ii inceteze CIM din motive neimputabile salariatului;
- in ultimele 24 luni sa aiba lucrate si cotizate la somaj 12 luni.

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002 (legea somajului):
Art. 5.
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
...
3. Cele 12 luni pot fi si neconsecutive si nu neaparat la acelasi angajator.
4. Daca in cele 24 de luni sunt si luni cu 4 ore pe zi atunci se iau 2 luni cu 4 ore pentru a face o luna completa pentru somaj.
5. Daca demisioneaza nu beneficiaza de indemnizatie de somaj.
tudorvaleriu a scris:

1. Pentru a benefici de indemnizatie de somaj trebuie sa indeplineasca doua conditii:
- sa ii inceteze CIM din motive neimputabile salariatului;
- in ultimele 24 luni sa aiba lucrate si cotizate la somaj 12 luni.

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002 (legea somajului):
Art. 5.
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
...
3. Cele 12 luni pot fi si neconsecutive si nu neaparat la acelasi angajator.
4. Daca in cele 24 de luni sunt si luni cu 4 ore pe zi atunci se iau 2 luni cu 4 ore pentru a face o luna completa pentru somaj.
5. Daca demisioneaza nu beneficiaza de indemnizatie de somaj.



Completare ...
art.31 alin.4 ind.1 C.mun. ... ca motiv neimputabil salariatului

Alte discuții în legătură

Referitor la actele pentru dosarul de somaj danielbr1 danielbr1 In conditiile in care am fost angajat la o firma care are sediul in Bucuresti timp de un an de zile inepand cu 15 aprilie 2009 am fost disponibilizat urmand sa ... (vezi toată discuția)
Somaj serian serian buna. mi-a incetat activitatea pe data de 17 10 2009 decizia mi-a fost inmanata pe 02 10 2009 . anexa 26 ptr somaj mi-a fost completata pe 16 10 2009. in anul ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj Nelia2583 Nelia2583 Buna ziua, la ultimul loc de munca am fost angajatata timp de 8 luni. S-au facut concedieri, iar de la inceputul lunii iulie, mi-a incetat contractul de ... (vezi toată discuția)